ایجاد حساب کاربری

*

*

*

*

*

*

*

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟

*

چهارشنبه, 30 خرداد 1397 ساعت 12:00

صعود نفت با کاهش ذخایر آمریکا

نوشته شده توسط

قیمت نفت در اوایل معاملات روز چهارشنبه بازار آسیا به دنبال انتشار آمار هفتگی که کاهش ذخایر نفت آمریکا را نشان داد، افزایش پیدا کرد.

به گزارش ایسنا، بهای معاملات آتی نفت برنت با ۲۲ سنت یا ۰.۳ درصد افزایش، به ۷۵.۳۰ دلار در هر بشکه رسید.

بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۲۷ سنت یا ۰.۴ درصد افزایش یافت و به ۶۵.۳۴ دلار در هر بشکه رسید.

گزارش هفتگی که از سوی موسسه امریکن پترولیوم منتشر شد، نشان داد ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به ۱۵ ژوئن به میزان سه میلیون بشکه کاهش یافته و به ۴۳۰.۶ میلیون بشکه رسیده است. آمار رسمی تولید و ذخایر نفت آمریکا عصر چهارشنبه از سوی اداره اطلاعات انرژی آمریکا منتشر خواهد شد.

با این حال آنچه که مورد توجه بازار قرار دارد، نشست ۲۲ ژوئن اوپک در وین است که قرار است به همراه برخی از تولیدکنندگان غیراوپک شامل روسیه درباره سیاست تولید نفت مذاکره کنند.

عربستان سعودی که بزرگترین صادرکننده نفت اوپک است و همچنین روسیه که عضو این گروه نیست خواهان تسهیل محدودیت‌های عرضه هستند که از سال ۲۰۱۷ به منظور تقویت قیمت‌ها اجرا شده است. سایر اعضای اوپک شامل ایران مخالف چنین اقدامی بوده و نگران افت چشمگیر قیمت‌ها هستند.

تحلیلگران گروه بانکی ANZ اعلام کردند عربستان سعودی و روسیه به دنبال تسهیل محدودیت‌های تولید برخلاف نظر سایر اعضاء هستند. ایران مصالحه احتمالی را رد کرده و اعلام کرده حتی با افزایش اندک تولید نیز موافقت نخواهد کرد. این امر عربستان سعودی را در موقعیت دشواری قرار می‌دهد زیرا برای هرگونه توافقی که حاصل شود همبستگی همه اعضا ضروری است.

جک آلاردایس، تحلیلگر نفت و گاز در شرکت "کانتور فیتزجرالد اروپا" در این باره گفت: انتظار دارد سهمیه تولید افزایش پیدا کند، اما با توجه به عدم وجود توافق میان اعضای اوپک، احتمالا به میزان محدودتری بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ هزار بشکه در روز خواهد بود.

بر اساس گزارش رویترز، بازارها همچنین با اضطراب به تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین چشم دوخته‌اند که در آن هر دو طرف تهدید کرده‌اند تعرفه‌هایی روی صادرات محصولات یکدیگر از جمله نفت آمریکا وضع کنند. چین تهدید کرده به تلافی تعرفه‌های واشنگتن، تعرفه ۲۵ درصدی برای واردات نفت آمریکا وضع خواهد کرد که چنین اقدامی نفت آمریکا را نسبت به سایر کشورها در بازار چین غیررقابتی خواهد ساخت. چنین اتفاقی مطمئنا به کاهش شدید خرید نفت آمریکا از سوی چین منجر می‌شود که در دو سال گذشته رونق پیدا کرده و به ارزش یک میلیارد دلار در ماه رسیده است.

اطلاعات تکميلي

  • منبع خبر ایسنا
چهارشنبه, 30 خرداد 1397 ساعت 11:30

صادرات کالا در 2ماهه نخست امسال بیش از 19 درصد افزایش یافت

نوشته شده توسط

گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که در 2 ماهه نخست امسال بیش از هفت میلیارد و 555 میلیون دلار کالا به 100 کشور جهان صادر شده که نسبت به مدت مشابه پارسال 19.11 درصد رشد داشت.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از گمرک، وزن کالاهای صادراتی در دوره مورد بررسی 18 میلیون و 727 هزار و 115 تن بوده که نسبت به مدت مشابه پارسال 4.6 درصد افزایش یافته است
کالاهای صادراتی به 100 کشور جهان 99.78 درصد از کل سهم وزنی و 97.62 درصد از سهم ارزشی کل صادرات ایران را به خود اختصاص داده است.
همچنین مجموع کل صادرات ایران در 2 ماهه نخست امسال به کشورهای نخست جهان 18 میلیون و 768 هزار و 165 تن به ارزش هفت میلیارد و 738 میلیون و 982 هزار دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه پارسال از نظر وزنی 4.79 و ارزش 21.93 درصد رشد داشت
آمار منتشر شده از صادرات کالاهای ایران بیانگر این است که 69 کشور از 100 کشور مقصد کالاهای صادراتی ایران نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزش با رشد مثبت و 31 کشور دیگر با رشد منفی مواجه بوده‌اند.
براساس این گزارش، ماداگاسکار با 38 هزار و 123 صدم درصد افزایش ارزشی نسبت به 2 ماهه نخست پارسال، بیشترین افزایش را داشته و پس از آن موزامبیک، بنین، برزیل، اوگاندا، مکزیک، مالتا، صربستان، پرتغال، آلبانی، تونس، قطر، غنا و بلاروس افزایش رشد قابل توجهی نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته‌‌اند.
همچنین بلاروس با خرید 473 هزار و 928 دلار در رتبه 84 مقصد کالاهای صادراتی ایران قرار دارد که افزایش 363.57 درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال را نشان می دهد.
برپایه این گزارش، سوئیس با خرید 660 هزار دلار در رتبه 78 کشورهای مقصد کالاهای صادراتی ایران قرار دارد و با 94.83 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته، بیشترین افت ارزشی را دارد. پس از آن فیلیپین، لیبی، سنگاپور، الجزایر، تاجیکستان، اسلواکی و ژاپن بیشترین افت ارزشی را داشته‌اند.
یکصدمین کشور مقصد کالاهای صادراتی در این مدت، توگو با خرید 80 تن به ارزش 96 هزار دلار است.

اطلاعات تکميلي

  • منبع خبر ایرنا
چهارشنبه, 30 خرداد 1397 ساعت 10:45

همکاری بخش خصوصی ایران و عراق تقویت شود

نوشته شده توسط

مسجدی در دیدار مدیران اتاق های بازرگانی و روسای سازمان های متولی امر سرمایه گذاری در عراق، نقش بخش خصوصی را در ساماندهی فرآیند توزیع و تامین کالاهای مورد نیاز بازار این کشور بسیار موثر دانست
در این دیدار روسای کل اتاقهای بازرگانی، سازمان سرمایه گذاری، اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق، هیات سرمایه گذاری استان بغداد و اعضای هیات رئیسه اتاق های بازرگانی این کشور حضور داشتند
مسجدی گفت: اجماع فعالین اقتصادی و پیگیری سیاستهای اصولی استقلال طلبانه در جهت رونق و تولید برای آبادانی عراق موجب بهره برداری از ظرفیتهای عظیم انسانی و منابع سرشار طبیعی خواهد بود و در این مسیر برنامه ریزی هر چه بیشتر تجار و بازرگانان موجب رونق کسب و کار خواهد بود
وی همچنین رویکرد ایران را همراهی برای تامین کیفی ترین کالاهای تولیدی برای توسعه تقاضاهای موجود در بازار عراق دانست
مسجدی با تاکید بر نقش اساسی اتاق های بازرگانی در هویت بخشی و مدیریت جریانهای اجتماعی برای توسعه تجارت، افزود باید اجرای طرح های سرمایه گذاری برای احیا تولید شتاب گیرد.
وی گفت: جمهوری اسلامی ایران در این زمینه آماده همکاری است و بویژه بخش خصوصی ایران در حوزه های مختلف می تواند این همکاری ها را توسعه دهد
در ادامه این نشست 'جعفر حمدانی' رئیس کل اتاقهای بازرگانی عراق و 'سامی العرجی' رئیس کل سازمان سرمایه گذاری عراق بر لزوم همکاری و حضور مستقیم شرکتهای ایرانی و همکاری تنگاتنگ با تجار و تولیدکنندگان عراقی تاکید کردند
همچنین 'ناصر بهزاد' رایزن بازرگانی ایران در عراق از آغاز اجرای دو طرح مشترک بازرگانی خبر داد و اظهار داشت: نقشه راه همکاریهای مشترک اجرایی در بخش بازرگانی دو کشور و تشکیل هسته تجار و بازرگانان منتخب عراقی با حمایت اتاق بازرگانی عراق در حال تدوین است
بهزاد گفت: با پیگیری های انجام شده ساختار بخش عراق اتاق مشترک بازرگانی عراق و ایران در بغداد فعال شده و خدمات دهی مناسبی را به متقاضیان در بخش بازاریابی، خدمات حقوقی و پشتیبانی ارائه می دهد و می تواند نقشی فعال در توسعه همکاریهای اقتصادی داشته باشد
در این جلسه همچنین اعتبارنامه افتخاری عضویت در اتاقهای بازرگانی عراق به سفیر ایران در عراق اهدا شد

اطلاعات تکميلي

  • منبع خبر ایرنا
چهارشنبه, 30 خرداد 1397 ساعت 10:25

روسیه تعرفه هایی بر کالاهای آمریکایی اعمال می کند

نوشته شده توسط

ماکسیم اورشکین در جمع خبرنگاران گفت: روسیه تعرفه های بیشتر درموردکالاهای وارداتی آمریکا در پاسخ به اعمال تعرفه از سوی این کشور بر فولاد و آلومینیوم روسیه وضع خواهد کرد
وی اضافه کرد: روسیه از حقوق خود در چارچوب سازمان تجارت جهانی استفاده می کند و تدابیر متعادل در مورد واردات از آمریکا وضع خواهد کرد
وزیر توسعه اقتصادی روسیه خاطرنشان کرد: تدابیر روسیه در آینده نزدیک اعمال می شود و محصولاتی را شامل می شود که نمونه مشابه آن در بازار روسیه وجود دارد
به گزارش ایرنا، آمریکا تعرفه 25 درصدی برای محصولات فولاد و تعرفه 10 درصدی برای محصولات آلومینیوم وارداتی به این کشور وضع کرده است.
این تعرفه‌ها شامل حال چندین کشور ازجمله روسیه، هند، چین، کانادا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا شده‌اند
سازمان تجارت جهانی به تازگی در بیانیه ای که به درخواست مسکو منتشر کرد، اعلام کرده است که تصمیم دولت دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا برای وضع تعرفه برای واردات فولاد و آلومینیوم یک اقدام حمایت‌گرایانه تحت مقررات سازمان تجارت جهانی محسوب می‌شود و آمریکا باید به صادرکنندگان بزرگ خسارت پرداخت کند
چین، هند و اتحادیه اروپا نیز شکایت مشابهی در سازمان تجارت جهانی مطرح کرده و تعرفه‌های آمریکایی را یک اقدام حمایت‌گرایانه خوانده‌اند
کاخ سفید اصراردارد که این تعرفه‌ها بنا بر دلایل امنیت ملی وضع شده‌اند و فراتر از مقررات سازمان تجارت جهانی هستند و از این رو درخواست ‌های خسارت را غیرمنطقی خوانده است

اطلاعات تکميلي

  • منبع خبر ایرنا

روزنامه"دویچه ویرتشافتز ناخریشتن"آلمان در گزارشی از نگرانی عرصه اقتصادی آلمان درباره تاثیرات مخرب مناقشات تجاری بین چین و آمریکا نوشت.

"اریک اشوایتسر"، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع آلمان DIHK با توجه به تشدید تنش ها در مناقشات تجاری بین دو قدرت اقتصادی مهم دنیا یعنی آمریکا و چین درباره خطرات چنین مناقشاتی برای آلمان هشدار داده است.

به نوشته این روزنامه آلمانی، جنگ تجاری بین آمریکا و چین احتمالا در هفته های آینده تشدید می شود. بانک مرکزی چین روز سه شنبه با یک بسته محرک شگفت انگیز بانک ها را متقاعد کرد تا عواقب تعرفه های گمرکی بالای ترامپ را کاهش دهند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، چند روز پیش ضمن متهم کرد چین به سرقت حق مالکیت معنوی، تعرفه 25 درصدی برای واردات کالاهای چینی را اعلام کرد.. ارزش واردات کالاهای چینی معادل 50 میلیارد دلار است.

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که در صورت مقابله به مثل چین، آمریکا تعرفه‌های بیشتری را وضع خواهد کرد. ترامپ گفت که تعرفه‌های جدید با هدف ضربه زدن به طرح "ساخت چین 2025" است که به دنبال مسلط ساختن صنایع تکنولوژی برتر است. ترامپ گفت که این طرح (چین) به رشد اقتصادی آمریکا و کشورهای دیگر آسیب می‌رساند.

ترامپ همچنین اخیرا تعرفه‌های واردات آلومینیوم و فولاد از کانادا، مکزیک، اروپا و ژاپن را افزایش داد که با مخالفت شدید متحدان آمریکا مواجه شد. ژنگ شوانگ، سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به این اقدام ترامپ گفته است که پاسخ چین به این اقدام آمریکا فوری خواهد بود و چین اقدامات لازم برای دفاع از حقوق و منافع مشروع خود را انجام خواهد داد.

"اشوایتسر" با اشاره به بسیاری از شرکت های آلمانی که هم در ایالات متحده و هم در چین مشغول به کار بوده و نیروهای زیادی که در این شرکت ها مشغول به کارند گفت: این شرکت ها حالا در معرض تهدید محدودیت ها و موانع دشواری قرار می گیرند.

وی همچنین تاکید کرد که همچنین سیستم تجارت جهانی از چنین مناقشاتی در معرض تهدید آسیب قرار دارد. اقتصاد ما مانند آمریکا و چین از تجارت جهانی سود می برد. در نهایت همه تولیدات به سادگی گرانتر می شوند بدون اینکه برای کسی ارزش افزوده ای داشته باشد.

این مقام اقتصادی در آلمان همچنین تاکید کرد که جهان دیگر به تعرفه های بیشتر و بالاتر نیاز ندارد. بلکه تعرفه های کم تر و قواعد بازی برای تجارت های منصفانه و خوب لازم است. ما در اروپا باید خیلی بیشتر به بازارهای باز وارد شویم.

اطلاعات تکميلي

  • منبع خبر خبرگزاری تسنیم
چهارشنبه, 30 خرداد 1397 ساعت 10:00

گینه خواستار تقویت روابط اقتصادی با ایران شد

نوشته شده توسط

وزیر سرمایه گذاری گینه که ریاست سازمان سرمایه گذاری خارجی این کشور را نیز به عهده دارد، جمهوری اسلامی را از دوستان قدیمی کشورش دانست و تاکید کرد: کشورش علاقه مند است شرکت های مطرح ایرانی حضور پررنگ تری در گینه داشته باشند.
وی افزود: شرکت های گینه ای نیز آمادگی دارند با شرکت های ایرانی همکاری داشته باشند.
ازسوی دیگر کیانی سفیر کشورمان در کوناکری نیز با اشاره به توانمندی شرکت های خصوصی و دولتی ایرانی در زمینه امور زیربنایی و ازجمله راهسازی، سدسازی، ساخت بنادر، فرودگاه ها و شهرک های صنعتی گفت: جمهوری اسلامی و شرکت های ایرانی آمادگی کامل برای همکاری با طرف گینه ای و اجرای طرح های مختلف دارند.
سفیر ایران در گینه همچنین گفت: 15 نفر از بازرگانان معتبر گینه ای در سومین نمایشگاه توانمندی های صادراتی ایران در تهران که ماه اکتبر2018 ( مهر/آبان 97) برگزار می شود، شرکت می کنند.
سال گذشته نیز یک هیات سه نفره از گینه در دومین نمایشگاه صادراتی تهران حضور یافت و این هیات با شرکت های ایرانی برای ساخت یک شهرک 900 واحدی در کوناکری به ارزش 45میلیون دلاری و همچنین احداث دوکارخانه صنعتی در کوناکری به توافق رسید.
جمهوری گینه کشوری است در شمال غربی آفریقا و سواحل اقیانوس اطلس که پایتخت آن شهر کوناکری است. جمعیت این کشور 10 میلیون نفر است که 85 درصد از آنان مسلمان هستند. زبان رسمی این کشور فرانسوی است

اطلاعات تکميلي

  • منبع خبر ایرنا
چهارشنبه, 30 خرداد 1397 ساعت 09:50

شکوفایی اقتصاد با رفع موانع تولید

نوشته شده توسط

موانع پیش پای تولید کنندگان داخلی و همچنین چالش های صنعت خودروسازی و گرانی های اخیر خودروها از مهمترین مسائلی بود که روزنامه های اقتصادی کشور در یک مدت یک هفته به واکاوی آن پرداختند. تحقق رونق اقتصادی با رفع مشکلات تولید
دولت دوازدهم با هدف رفع موانع تولید رقابت‌پذیر، تشکیل ستاد ویژه‌ای را در دستورکار قرار داد تا پنج ماموریت مهم را دنبال کند. «تکمیل و راه‌اندازی طرح‌های نیمه‌تمام»، «تامین مالی»، «تعیین تکلیف بدهی‌های معوق»، «رفع مشکلات مرتبط با محیط‌زیست، منابع طبیعی و معادن» و «رفع موانع صادراتی» ماموریت‌های پنج‌گانه‌ای هستند که این ستاد باید پیگیری کند
با وجود این اما واحدهای تولیدی و اقتصادی کشور در پی رکود و چالش‌های سال‌های اخیر، همچنان با مشکلات زیادی مواجه هستند و دسترسی به تامین مالی مناسب در کنار سایر مشکلات و موانع، از عمده‌ترین مشکلات آنها محسوب می‌شود. از طرفی بانک‌محور بودن نظام تامین مالی در ایران، دسترسی به تامین مالی برای این واحدها را کاملا وابسته به تصمیم بانک‌ها کرده است که در این میان وجود سازوکاری برای ارزیابی درخواست‌های واحدهای اقتصادی و همچنین ارزیابی تصمیمات بانک‌ها در شرایط موجود ضروری به نظر می‌رسد.
در خصوص رفع موانع تولید به ویژه در حوزه صنایع، تاکنون 9 پروژه توسعه خوشه در استان تهران به پایان رسیده است که طرح توسعه خوشه طلا، چرم، محصولات چرمی، کفش، مبلمان، تجهیزات پزشکی، محصولات ساختمانی، سنگ و پلاستیک را شامل می‌شود. خوشه‌های ریخته‌گری و پروژه‌های توسعه خوشه به طور کلی این هدف را دنبال می‌کند که از طریق مشارکت بین ذی‌نفعان خوشه زنجیره تولید را کامل کند.
بنابراین، طرح توسعه خوشه‌های صنعتی از آغاز زنجیره تولید که شامل طراحی و تامین مواد اولیه است تا پایان زنجیره تولید که فروش محصول و بازار را دربرمی‌گیرد در این طرح‌های توسعه خوشه‌ای تلاش می‌شود تا چالش‌های موجود نیز شناسایی و بررسی شود. از این رو، با مشارکت ذی‌نفعان و سازمان‌های اثرگذار سعی می‌شود تا توان رقابت خوشه را افزایش دهند در برخی خوشه‌ها گلوگاه و حلقه گمشده طراحی محصول شناسایی یا تامین مواد اولیه شده است.
به طور مثال، در خوشه طلا مرکز طراحی تخصصی طلا به عنوان حلقه گمشده شناسایی شد که با همکاری ذی‌نفعان و دانشگاه فنی و حرفه‌ای و اتحادیه طلا و جواهر و شرکت شهرک‌های صنعتی تهران این مرکز طراحی تخصصی ایجاد شده است. شناسایی حلقه‌های گمشده در زنجیره تولید اولویت خوشه‌های صنعتی است که رفع آنها به توسعه و رونق فعالیت‌های تولیدی کمک می‌کند. شاهپور قنبری مدیر عامل شهرک های صنعتی تهران معتقد است که مشکل اصلی تولید نبود زیرساخت یا منابع مالی است زیرا اکنون آب و برق در تمام شهرک‌های صنعتی فراهم است. در حقیقت، مشکل اصلی تولید، نبود مدیریت است. چالش های صنعت خودرو و راهکارهای رفع بحران
خروج امریکا از برجام با وجود پیش‌بینی‌هایی که در این باره می‌شد همکاری‌های بین‌المللی صنعت خودرو را با اما و اگرهایی روبه‌رو کرده است. پژو و پژوسیتروئن تا اطلاع بعدی فعالیت خود را به تعلیق درآورده‌اند. برخی از شرکای خارجی شرکت‌های خصوصی همکاری خود را با طرف ایرانی قطع کرده‌اند. اما شنیده‌ها نشان می‌دهد تنها شرکت رنو همچون گذشته همکاری خود را ادامه می‌دهد
امین دلیری، مدرس دانشگاه خوارزمی معتقد است که در شرایط کنونی چند اتفاق برای صنعت خودرو و به طورکلی برای بازار خودرو رخ داده است؛ وضع تعرفه‌های جدید از سوی هیات‌وزیران، طرح تعیین ضوابط حقوق ورودی خودروهای سواری وارداتی و ساماندهی بازار خودرو از سوی مجلس شورای اسلامی، تاثیر تحریم‌های جدید امریکا پس از خروج امریکا از برجام و تاثیرپذیری سرمایه‌گذاران خارجی از آن، همچنین تغییر و افزایش نرخ ارز رسمی از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران.
دلیری با ارائه دو راهکار برای برون رفت از بحران در صنعت خودرو گفت دولت ایران باید دو کار انجام دهد؛ نخست باید شرکای راهبردی خود را انتخاب کند و با ایجاد سرمایه‌گذاری‌های مشترک نیمی از تولیدات را به خارج از کشور صادر کرده و زمینه اشتغالزایی برای جویندگان کار را فراهم کند. به این ترتیب ایران می تواند با وجود محدودیت‌ها ضمن اطمینان بخشی به سرمایه‌گذار خارجی، بهترین بازار را در خاورمیانه برای صادرات کالا به دست آورد
دوم اینکه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران چاره‌اندیشی کند تا از کاهش مداوم ارزش پول ملی جلوگیری شود. مهار تورم و افزایش برابری نرخ ارز خارجی، موجب افزایش نرخ تمام‌شده کالاهای داخلی و کاهش قدرت خرید قشر کم‌درآمد و متوسط جامعه خواهد شد؛ برگشت به عقب در برابری نرخ ارز مورد انتظار است تا از توفانی که موجب افزایش سطح عمومی قیمت‌ها خواهد شد جلوگیری شود.
در همین راستا، تصمیم گیری ها درباره آینده برجام و نامعلوم بودن وضعیت همکاری های خارجی موجب شد تا بازار خودرو در دوهفته گذشته در شرایطی متلاطم قرار گیرد. افزایش قیمت‌ها که از ابتدای امسال بازار خودروهای وارداتی را با چالش روبه‌رو کرده بود، در دو هفته اخیر به بازار خودروهای داخلی هم سرایت کرد و شاهد افزایش قیمت خودروهای پر تیراژ در بازار بودیم. نوسانات ناگهانی در بازار، این سوال را ایجاد می‌کند که افزایش قیمت‌ها در بازاری مانند خودرو از چه شاخص‌هایی تبعیت می‌کند و چگونه می‌توان از افزایش قیمت‌ها جلوگیری کرد؟
بر این اساس کارشناسان به 6 عامل تاثیرگذار در ارتباط با افزایش قیمت‌ها اشاره می‌کنند که تاثیر سیاست‌های کلان اقتصادی بر بازار، برهم خوردن نظام عرضه و تقاضا به‌عنوان پایه‌ای‌ترین اصل اقتصاد، سرکوب قیمت‌ها توسط نهادهای مرتبط از آن جمله اند. افزون بر آن، وجود سرمایه‌های سرگردان در بدنه اقتصادی کشور، انتظارات تورمی و نگاه بدبینانه به آینده اقتصاد که حاصل تحریم‌های شدید علیه اقتصاد کشور است، به‌عنوان شاخص‌های تاثیرگذار بر قیمت خودرو خوانده می‌شود
همان‌طور که ملاحظه می‌شود بخشی از این عوامل خارج از چارچوب بازار خودرو است حال آنکه بر روندهای این بازار تاثیر مستقیم می‌گذارند. به‌عنوان مثال تحریم‌ها خارج از اراده دولت بوده حال آنکه تاثیر زیادی بر نوسان بازار داشته است.
در هر صورت، این روزها شاهد افزایش نرخ خودروها به شکل سرسام‌آوری در بازار هستیم؛ اتفاقی که برخی از مدیران و کارشناسان از آن به عنوان قیمت‌های حبابی نام می‌برند. این امر بازار را ملتهب کرد و روزبه‌روز به جای ترکیدن این حباب موضوع جدی‌تر می‌شود و شکاف بیشتری بین نرخ کارخانه و بازار به وجود می‌آید. سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران نیز این فاصله را ناشی از نامتوازن بودن عرضه‌وتقاضا در بازار دانست و گران شدن خودروها در پایان خرداد را دلیلی برای کاهش عرضه عنوان کرد.
چند هفته پیش شورای رقابت اعلام کرد این افزایش 6.9 درصدی پایان خرداد اعمال می‌شود در حالی که پیش از اعلام این خبر، قیمت‌ها روند کاهشی داشت اما با عنوان شدن این خبر دوباره قیمت‌ها افزایش یافت. این روند افزایشی از چند هفته پیش آغاز شده و ادامه دارد. در واقع، می‌توان گفت کسانی که بازار را تغذیه می‌کنند در این فاصله از عرضه خودرو خودداری می‌کنند
به این ترتیب، باید گفت وقتی حتی یک روز خودرو وارد بازار نشود این مسئله، در بازار نمایان می‌شود زیرا در این فضا افراد نیز تمایلی به فروش خودرو ندارند. بازار خودرو به سمتی در حال حرکت است که در یک روز شاهد اختلاف نرخ 20 میلیون تومانی بین نرخ کارخانه و بازار بودیم و هستیم. برای مثال، آغاز هفته گذشته نرخ استپ‌وی از 73 میلیون تومان پس از 3 روز به 89 میلیون تومان رسیده است.

اطلاعات تکميلي

  • منبع خبر ایرنا
چهارشنبه, 30 خرداد 1397 ساعت 09:30

صبح و سرمایه - چهارشنبه 30 خرداد 1397

نوشته شده توسط

شکوفایی اقتصاد با رفع موانع تولید

برخی مشکلات اقتصادی داخلی در کنار تنگناهای بین المللی عرصه را بر واحدهای تولیدی و صنعتی تنگ کرده است. حوزه ای تاثیر گذار بر توسعه اقتصادی کشور که از نگاه کارشناسان و ارائه راهکار از سوی آنان دور نمانده است.

زنگنه : اوپک از ترامپ دستور نمیگیرد

وزیر نفت ایران در واکنش به درخواست آمریکا برای افزایش تولید نفت اعضای اوپک گفت : اوپک سازمانی نیست که از ترامپ دستور بگیرد اوپک بخشی از وزارت انرژی آمریکا نیست.

گینه خولستار تقویت روابط اقتصادی با ایران شد

گابریل کورتیز وزیر سرمایه گذاری گینه کوتاری در دیدار وحید کیانی سفیر ایران در این کشور با تمجید از توانمندی شرکت های ایرانی در عرصه های مختلف اقتصادی و صنعتی و فنی , خواستار تقویت حضور این کشور ها در کشورش شد.

نرخ رشد روسیه به 1.3 درصد رسید

در سه ماهه نخست امسال اقتصاد روسیه رشدی 1.3 درصدی را تجربه کرد که 0.4 درصد بیشتر از مدت مشابه سال قبل به شمار میرود.

سه شنبه, 29 خرداد 1397 ساعت 15:30

معاون وزیر صنعت: واردات برخی کالاها ممنوع می شود

نوشته شده توسط

مجتبی خسروتاج امروز سه شنبه در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، در جمع خبرنگاران افزود: براساس پیشنهادهای ارایه شده، واردات برخی از کالاها با افزایش حقوق گمرکی محدود و واردات برخی کالا به طور کلی ممنوع می شود.
وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب بارها تاکید کرده اند که نیازی به واردات کالاهای مشابه داخلی نیست؛ دولت این مساله را در سال گذشته و امسال در چند نوبت با افزایش تعرفه های گمرکی در دستور کار قرار داده است.
خسروتاج گفت: 2 رویکرد برای جلوگیری از واردات کالاهایی که مشابه آن در داخل تولید می‌شود، وجود دارد؛ نخست ممنوعیت واردات و سپس محدودیت واردات از طریق افزایش حقوق گمرکی.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا خودرو در این فهرست قرار دارد، گفت:‌ هنوز فهرست مصوب نشده که اعلام شود. ذخیره مواد اولیه، تقاضا برای واردات را افزایش داد
وی در پاسخ به پرسش ایرنا در مورد افزایش تقاضا برای واردات ارز نیز گفت: افزایش تقاضای واردات به دلیل ارزان بودن نرخ ارز نیست زیرا نرخ ارز (4200 تومان) نسبت به میانگین نرخ سال گذشته که 3800 تومان بود، 10 درصد بیشتر است.
معاون وزیر صنعت، افزایش تقاضا برای واردات را ناشی از دغدغه روانی و نگرانی واحدهای تولیدی از تحریم های آمریکا بیان کرد و گفت: با خروج آمریکا از برجام، واحدهای تولیدی نگران تأمین مواد اولیه خود هستند؛ بنابراین سعی می‌کنند ذخیره‌سازی داشته باشند و به همین دلیل تقاضای واردات را افزایش داده اند.
وی با تاکید بر اینکه افزایش تقاضا برای واردات به معنای ارزان بودن نرخ ارز نیست، گفت: عمده واردات کشور براساس نرخ ارز 4200 تومانی تامین می‌شود.
رئیس سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: آنچه باعث افزایش تقاضا برای واردات شده بیشتر ابعاد احتیاطی و ذخیره‌سازی موجودی واحدهای تولیدی است.
خسروتاج درباره اینکه اگر برخی بخش ها مانند پتروشیمی ها ارز حاصل از صادرات خود را به سامانه نیما عرضه نکنند، چه عواقبی برای آنها درنظر گرفته شده است، گفت: چون مدیریت بخش هایی مانند پتروشیمی‌ها و فولادی ها دولتی است، وزیران مربوطه از جمله وزیر نفت، صنعت و کار باید پاسخگو باشند
وی افزود: در صورتی که ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما عرضه نشود، مالیات بر ارزش افزوده مواد اولیه آنها مسترد نخواهد شد و صادرات آنها نیز مشمول مالیات می‌شود؛ علاوه بر این، صادرات آنها مشمول تشویق نیز نخواهد شد.
معاون وزیر صنعت در پاسخ به این پرسش که اگر با همه این تنبیه ها، باز هم صادرکنندگان ارز خود را به سامانه نیما تحویل ندهند چه اتفاقی می افتد؟ گفت: اگر دولت ببیند بخش هایی مانند پتروشیمی ها با این سیاست دولت همراهی نمی کنند، تصمیم های جدیدی اتخاذ خواهد کرد.

اطلاعات تکميلي

  • منبع خبر ایرنا
سه شنبه, 29 خرداد 1397 ساعت 14:20

اروپایی ها در صدر 43 کشور حاضر در بورس ایران هستند

نوشته شده توسط

حسین فهیمی، امروز (سه شنبه) در نشست خبری افزود: آمریکا، فرانسه، آلمان، انگلیس، روسیه، اسپانیا، سوئیس، لهستان از جمله کشورهایی هستند که سهامدارانی از آنها در بازار سرمایه ایران فعالیت دارند.
مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه ادامه داد: با برقراری کمترین گشایش، امکان توسعه تعامل با بازارهای جهانی وجود دارد.
وی درباره تعاملات جهانی نیز گفت: با 6 نهاد بین المللی که در آنها عضویت داریم، همکاری را ادامه خواهیم داد؛ همچنین با 14 شریک از پنج قاره جهان، تفاهمنامه داشته و همکاری می کنیم.

اطلاعات تکميلي

  • منبع خبر ایرنا
صفحه1 از374
بالا