پنج شنبه, 31 خرداد 1397 ساعت 10:30

این نقدینگی‌ها بالاخره تورم می‌آورد

نوشته شده توسط

یک استاد دانشگاه با اشاره به وضعیت حال حاضر سرمایه‌ها در بازار سرمایه، گردش این سرمایه ها در بازار را در نهایت موجب افزایش تورم در همه حوزه‌ها ارزیابی کرد.

محمود آغاجری - استاد دانشگاه شهید بهشتی - در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که در حال حاضر حجم نقدینگی در ایران به شدت افزایش پیدا کرده است، اظهار کرد:‌ این افزایش حجم نقدینگی از سال اول دوره ریاست جمهوری حسن روحانی وجود داشت، اما تیم اقتصادی دولت در آن زمان با اعمال تغییراتی در افزایش نرخ سود بانکی شکل نقدینگی را از پول به شبه پول تغییر داد و به همین خاطر سرعت گردش پول کاهش پیدا کرد.

این اقتصاددان با اشاره به تغییرات نرخ سود بانکی در دوره دوم دولت حسن روحانی، اظهار کرد: در مرحله دوم ریاست جمهوری اما به دلیل وضعیت نامناسب سوددهی بانک ها، نرخ سود سپرده‌ها کاهش پیدا کرد که همین مساله باعث شد تا سیل نقدینگی در بازار سرمایه به جریان در بیاید. این سیل سرمایه‌ای تا حالا در مسیر حرکت خود از بازارهای ارز، سکه و مسکن عبور کرده و حالا وارد فضای بورس هم شده و موجب رشد شاخص‌های این حوزه شده است که به نظر می‌رسد این رشد کماکان ادامه پیدا کند.

آغاجری با اشاره به آمارهایی که نشان می‌دهند بیشتر سپرده‌های بلند مدت بانکی متعلق به تنها ۱۰ تا ۲۰ درصد از سپرده‌گذاران است، ادامه داد: به دلیل مسائل مربوط به عدم توزیع عادلانه درآمدها عده قلیلی در کشور صاحب درآمد هستند. این سرمایه داران که سرمایه‌های عظیمی در اختیار دارند با استفاده از رانت‌های اطلاعاتی یا دانش اقتصادی مرتبا در حال گرداندن سرمایه‌های خود در بازارهای مختلف هستند.

این استاد دانشگاه با تاکید بر این‌که بازارها در بلندمدت به موازات یکدیگر رشد می‌کنند، اظهار کرد: بازارهای مسکن، طلا، ارز، بازار سهام و خودرو در بلندمدت به موازات همدیگر رشد خواهند کرد. این حجم از نقدینگی مدام در حال تغییر زمین بازی است؛ به صورتی که ابتدا به بازار املاک، سپس بازار ارز و سکه و سپس خودرو می‌رود و در نهایت همه بازارهای دیگر را هم تحت‌الشعاع قرار خواهد داد.

وی با بیان اینکه در آینده ای نزدیک احتمالا شاهد تغییراتی در قیمت ها خواهیم بود، اضافه کرد: در بلندمدت و در حدود دو تا سه سال دیگر تمام بازارها خود را با کانال‌های جدید قیمتی وفق خواهند داد و این افزایش واحدهای قیمتی در نهایت برای خدمات و کالاهای دیگر هم اتفاق خواهد افتاد. برای مثال برخی شرکت‌ها در بورس که افزایش قیمت را تجربه می‌کنند قیمت محصولات‌شان بالا می‌رود و به همین ترتیب تمام شرکت‌ها قیمت‌های خود را اصلاح خواهند کرد و احتمالا تورم سنگینی را تجربه خواهیم کرد.

این اقتصاددان با اشاره به وضعیت اقتصاد کشور در سال ۱۳۹۱، بیان کرد: در آن سال هم به همین ترتیب با افزایش قیمت در بازارهای ارز، سکه، بورس و مسکن به تدریج بر همه بازارها اثر گذاشت.

آغاجری در توضیح این‌که تفاوت شرایط اقتصادی کشور در دوران تحریم‌های آمریکایی در حال حاضر با تحریم‌های قبل از برجام در چه چیزی است اظهار کرد: واقعیت این است که اقتصاد ایران در حال حاضر به خاطر همان تحریم‌های قبلی مانند یک بیمار است که مجددا دچار یک بیماری بسیار سنگین‌تر شده است؛ ضمن این‌که پیروزی دولت روحانی باعث شد تا بازارهای داخلی و نهادهای بین‌المللی به خاطر سیگنال‌های مثبتی که از دولت جدید گرفته بودند همگی فشارهای خود را متوقف کنند، در حالی که چنین اتفاقی در حال حاضر پیش‌بینی نمی‌شود.

به گزارش ایسنا، کاهش نرخ سود بانکی در اواسط سال گذشته (۱۳۹۶) باعث شد تا بسیاری از سرمایه‌ها از بانک‌ها خارج شود. سرمایه‌هایی که بر خلاف تصور سیاستگذاران به حوزه‌های صنعتی یا تولیدی وارد نشده، بلکه به بازارهای ارز و طلا سرازیر شد و در اواخر همان سال هم التهاباتی را در بازار ارز و طلا به دنبال داشت. همین التهابات باعث شد تا نهایتا بانک مرکزی به صورت موقت نرخ سود بانکی را تا ۲۲ درصد افزایش دهد؛ اتفاقی که البته موجب نشد تا سرمایه‌ها به همان سرعت به بانک ها بازگردند. بخشی از این سرمایه‌ها البته به بازار خاموش مسکن هم سرایت کرد و موجب گرانی نسبی در این حوزه هم شد. طبقآخرین اخبار از بورس تهرانبه نظر می رسد زنگ ورود سرمایه ها به این بازار هم به صدا درآمده باشد.

اطلاعات تکميلي

  • منبع خبر ایسنا
پنج شنبه, 31 خرداد 1397 ساعت 10:20

زمزمه افزایش نرخ سود بانکی

نوشته شده توسط

سودهای موهوم بانکی به اعتقاد کارشناسان، عاملی برای رشد بازارهای سکه و ارز بودند؛ با این حال یک کارشناس اقتصادی معتقد است که افزایش نرخ سود بانکی در شرایط فعلی ضروری است.

به گزارش ایسنا، راهکارهایی که برای حل مشکلات این روزهای اقتصاد ایران ارایه می‌شود به نظر می‌رسد همان عواملی است که منجر به اوضاع متشنج فعلی شده است. طبق نظر بسیاری از کارشناسان، رشد نقدینگی از ۴۵۰ هزار میلیارد تومان به ۱۴۶۳ هزار میلیارد تومان ناشی از سودهای موهوم بانکی سرانجام به بازارهای ارز و سکه هجوم آورد و منجر به التهاب این بخش‌ها شد. دولت از سال گذشته با توجه به رکود اقتصادی تصمیم گرفت برای خروج نقدینگی از بانک‌ها و رونق بخش‌های مولد، نرخ سود بانکی را کاهش دهد و از شهریورماه سال گذشته آن را به ۱۵ درصد رساند. به دنبال این تصمیم به تدریج منابع از سیستم بانکی خارج شد اما به بخش‌های تولیدی نرفت بلکه سر از بازارهای سکه و ارز درآورد. بر این اساس امروز یک عضو اتاق بازرگانی، راه حل عبور از معضلات فعلی را افزایش سود بانکی عنوان کرده است. با توجه به این صحبت می‌توان این‌گونه برداشت کرد که اقتصاد ایران در یک سیکل معیوب به دور خود می‌چرخد.

پیشنهاد افزایش نرخ سود بانکی

امروزجهانبخش سنجابی ـ عضو اتاق بازرگانی ـبا بیان این که کاهش سود سپرده بانکی در شرایط فعلی اقدام صحیحی نبود، گفت: این مساله باعث شد سرمایه‌های سرگردان مردم از بانک‌ها خارج شده و راهی بازار شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در شرایط فعلی توجیه منطقی دارد که سود سپرده‌های بانکی افزایش پیدا کند گفت: باید سود بانکی منطقی شده و پوشش آن حداقل معادل برخی معاملات خرد سطح جامعه باشد. تعیین این رقم نیز موضوعی است که اقتصاددان‌ها می‌توانند با بهره‌گیری از فرمول‌های مختلفی که وجود دارد آن را محاسبه کنند. اکنون برخی از معاملات خرد بازار سودی به مراتب بیشتر از سود سپرده بانکی دارند و همین موضوع موجب می‌شود سرمایه مردم از بانک‌ها خارج شود.

اطلاعات تکميلي

  • منبع خبر ایسنا
پنج شنبه, 31 خرداد 1397 ساعت 10:10

عربستان خواستار افزایش تولید نفت اوپک شد

نوشته شده توسط

به گزارش عصر چهارشنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه ، 'خالدبن عبدالعزیز الفالح ' وزیر انرژی عربستان گفت: 'تمام تلاش ما این است که ثبات به بازارهای نفتی جهان بازگردد و برای رسیدن به این هدف هر کاری را که لازم باشد انجام خواهیم داد. ما اطمینان می دهیم که هیچ گونه موضوع کمبود نفت مطرح نیست .
اظهارات وزیر انرژی عربستان در حالیست که پیشتر ایران روندافزایش سقف تولید نفت اوپک را، سیاست دیکته شده واشنگتن به ریاض اعلام کرد.
دونالدترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز پیشتر اوپک به تلاش برای افزایش بهای نفت خام در بازارهای جهانی متهم کرد.
ترامپ، اوپک را به تلاش برای افزایش قیمت نفت متهم کرد.
وی گفت که بهای نفت به شدت افزایش یافته است. این کار اوپک است و اصلا کار خوبی نیست!
توئیت ترامپ در حالیست که عربستان سعودی و روسیه، دو کشور بزرگ تولید کننده نفت، اعلام کرده اند تصمیم دارند در نشست آتی اوپک که قرار است 22 ژوئن (اول تیرماه) در وین برگزار شود، سقف تولید نفت خام خود را افزایش دهند
به گزارش ایرنا، خبرگزاری رویترز هفته گذشته با اعلام اینکه یک روز پیش از تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای خروج این کشور از برجام، یک مقام ارشد دولت وی، تلفنی از عربستان خواسته است با حفظ ثبات قیمت های نفت به اجرای موفقیت آمیز این تصمیم برای محدود کردن صادرات نفت تهران کمک کند، از تبانی میان ریاض و واشنگتن پرده برداشت.
پایگاه خبری اویل پرایس آمریکا اعلام کرد، درخواست دولت آمریکا از عربستان برای افزایش تولید نفت پیش از خروج واشنگتن از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ممکن است اعضای اوپک را برنجاند.
این پایگاه خبری همچنین ادامه داد: تمایل عربستان به تبعیت از خواست آمریکا، خشم شدید برخی اعضای اوپک را برانگیخته و نشست بعدی اوپک در حال تبدیل شدن به یک جدال است.

اطلاعات تکميلي

  • منبع خبر ایرنا
پنج شنبه, 31 خرداد 1397 ساعت 10:00

احتمال عضویت یک کشور جدید در اوپک

نوشته شده توسط

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از پایگاه خبری پلاتس، برخی منابع اعلام کردند به احتمال زیاد، در نشست جمعه (اول تیرماه) اوپک، درباره درخواست کنگو برای پیوستن به این سازمان، رأی‌گیری می‌شود.
با این همه، یکی از مسئولان کنگو اعلام کرد، رأی‌گیری درباره عضویت این کشور در اوپک، ممکن است به نشست بعدی اوپک موکول شود، زیرا اوپک این هفته در مذاکرات حساس و فشرده‌ای درگیر است.
نمایندگان یکی از کشورهای عضو اوپک گفت: درخواست کنگو قابل قبول به نظر می‌رسد، اما از آنجا که اوپک مسائل دشوار بسیاری برای بحث دارد، عضویت کنگو اکنون در فهرست اولویت‌های اوپک نیست.

اطلاعات تکميلي

  • منبع خبر ایرنا
پنج شنبه, 31 خرداد 1397 ساعت 09:55

صبح و سرمایه - پنجشنبه 31 خرداد 1397

نوشته شده توسط

احتمال عضویت یک کشور جدید در اوپک

برخی منابع اعلام کردند به احتمال زیاد در نشست جمعه اول تیر ماه اوپک درباره درخواست کنگو برای پیوستن به سازمان رای گیری میشود.

این نقدینگی ها بالاخره تورم می آورد

یک استاد دانشگاه با اشاره به وضعیت حال حاضر سرمایه ها در بازار سرمایه , گردش این سرمایه ها در بازار را در نهایت موجب افزایش تورم در همه حوزه ها ارزیابی کرد.

صادرات نفت روسیه افزایش میابد

برنامه صادرات نفت ماه های ژوئیه تا سپتامبر روسیه نشان میدهد که این کشور قصد دارد تولید , پالایش و صادرات نفت را افزایش دهد.

زمزمه افزایش نرخ سود بانکی

سودهای موهوم بانکی به اعتقاد کارشناسان , عاملی برای رشد بازارهای سکه و ارز بودند , با این حال یک کارشناس اقتصادی متعقد است که افزایش نرخ سود بانکی در شرایط فعلی ضروری است.

رشد 6.8 میلیارد دلاری صادرات غیر نفتی در دستور کار

با ابلاغ و پرداخت 13 هزار مشوق صادراتی و تحقق هدفگداری 53.8 میلیارد دلاری در بسته حمایت از صادرات غیر نفتی در سال جاری شاهد رشد 6.8 میلیارد دلاری صادرات در این بخش خواهیم بود.

 

چهارشنبه, 30 خرداد 1397 ساعت 12:00

صعود نفت با کاهش ذخایر آمریکا

نوشته شده توسط

قیمت نفت در اوایل معاملات روز چهارشنبه بازار آسیا به دنبال انتشار آمار هفتگی که کاهش ذخایر نفت آمریکا را نشان داد، افزایش پیدا کرد.

به گزارش ایسنا، بهای معاملات آتی نفت برنت با ۲۲ سنت یا ۰.۳ درصد افزایش، به ۷۵.۳۰ دلار در هر بشکه رسید.

بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۲۷ سنت یا ۰.۴ درصد افزایش یافت و به ۶۵.۳۴ دلار در هر بشکه رسید.

گزارش هفتگی که از سوی موسسه امریکن پترولیوم منتشر شد، نشان داد ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به ۱۵ ژوئن به میزان سه میلیون بشکه کاهش یافته و به ۴۳۰.۶ میلیون بشکه رسیده است. آمار رسمی تولید و ذخایر نفت آمریکا عصر چهارشنبه از سوی اداره اطلاعات انرژی آمریکا منتشر خواهد شد.

با این حال آنچه که مورد توجه بازار قرار دارد، نشست ۲۲ ژوئن اوپک در وین است که قرار است به همراه برخی از تولیدکنندگان غیراوپک شامل روسیه درباره سیاست تولید نفت مذاکره کنند.

عربستان سعودی که بزرگترین صادرکننده نفت اوپک است و همچنین روسیه که عضو این گروه نیست خواهان تسهیل محدودیت‌های عرضه هستند که از سال ۲۰۱۷ به منظور تقویت قیمت‌ها اجرا شده است. سایر اعضای اوپک شامل ایران مخالف چنین اقدامی بوده و نگران افت چشمگیر قیمت‌ها هستند.

تحلیلگران گروه بانکی ANZ اعلام کردند عربستان سعودی و روسیه به دنبال تسهیل محدودیت‌های تولید برخلاف نظر سایر اعضاء هستند. ایران مصالحه احتمالی را رد کرده و اعلام کرده حتی با افزایش اندک تولید نیز موافقت نخواهد کرد. این امر عربستان سعودی را در موقعیت دشواری قرار می‌دهد زیرا برای هرگونه توافقی که حاصل شود همبستگی همه اعضا ضروری است.

جک آلاردایس، تحلیلگر نفت و گاز در شرکت "کانتور فیتزجرالد اروپا" در این باره گفت: انتظار دارد سهمیه تولید افزایش پیدا کند، اما با توجه به عدم وجود توافق میان اعضای اوپک، احتمالا به میزان محدودتری بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ هزار بشکه در روز خواهد بود.

بر اساس گزارش رویترز، بازارها همچنین با اضطراب به تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین چشم دوخته‌اند که در آن هر دو طرف تهدید کرده‌اند تعرفه‌هایی روی صادرات محصولات یکدیگر از جمله نفت آمریکا وضع کنند. چین تهدید کرده به تلافی تعرفه‌های واشنگتن، تعرفه ۲۵ درصدی برای واردات نفت آمریکا وضع خواهد کرد که چنین اقدامی نفت آمریکا را نسبت به سایر کشورها در بازار چین غیررقابتی خواهد ساخت. چنین اتفاقی مطمئنا به کاهش شدید خرید نفت آمریکا از سوی چین منجر می‌شود که در دو سال گذشته رونق پیدا کرده و به ارزش یک میلیارد دلار در ماه رسیده است.

اطلاعات تکميلي

  • منبع خبر ایسنا
چهارشنبه, 30 خرداد 1397 ساعت 11:30

صادرات کالا در 2ماهه نخست امسال بیش از 19 درصد افزایش یافت

نوشته شده توسط

گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که در 2 ماهه نخست امسال بیش از هفت میلیارد و 555 میلیون دلار کالا به 100 کشور جهان صادر شده که نسبت به مدت مشابه پارسال 19.11 درصد رشد داشت.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از گمرک، وزن کالاهای صادراتی در دوره مورد بررسی 18 میلیون و 727 هزار و 115 تن بوده که نسبت به مدت مشابه پارسال 4.6 درصد افزایش یافته است
کالاهای صادراتی به 100 کشور جهان 99.78 درصد از کل سهم وزنی و 97.62 درصد از سهم ارزشی کل صادرات ایران را به خود اختصاص داده است.
همچنین مجموع کل صادرات ایران در 2 ماهه نخست امسال به کشورهای نخست جهان 18 میلیون و 768 هزار و 165 تن به ارزش هفت میلیارد و 738 میلیون و 982 هزار دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه پارسال از نظر وزنی 4.79 و ارزش 21.93 درصد رشد داشت
آمار منتشر شده از صادرات کالاهای ایران بیانگر این است که 69 کشور از 100 کشور مقصد کالاهای صادراتی ایران نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزش با رشد مثبت و 31 کشور دیگر با رشد منفی مواجه بوده‌اند.
براساس این گزارش، ماداگاسکار با 38 هزار و 123 صدم درصد افزایش ارزشی نسبت به 2 ماهه نخست پارسال، بیشترین افزایش را داشته و پس از آن موزامبیک، بنین، برزیل، اوگاندا، مکزیک، مالتا، صربستان، پرتغال، آلبانی، تونس، قطر، غنا و بلاروس افزایش رشد قابل توجهی نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته‌‌اند.
همچنین بلاروس با خرید 473 هزار و 928 دلار در رتبه 84 مقصد کالاهای صادراتی ایران قرار دارد که افزایش 363.57 درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال را نشان می دهد.
برپایه این گزارش، سوئیس با خرید 660 هزار دلار در رتبه 78 کشورهای مقصد کالاهای صادراتی ایران قرار دارد و با 94.83 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته، بیشترین افت ارزشی را دارد. پس از آن فیلیپین، لیبی، سنگاپور، الجزایر، تاجیکستان، اسلواکی و ژاپن بیشترین افت ارزشی را داشته‌اند.
یکصدمین کشور مقصد کالاهای صادراتی در این مدت، توگو با خرید 80 تن به ارزش 96 هزار دلار است.

اطلاعات تکميلي

  • منبع خبر ایرنا
چهارشنبه, 30 خرداد 1397 ساعت 10:45

همکاری بخش خصوصی ایران و عراق تقویت شود

نوشته شده توسط

مسجدی در دیدار مدیران اتاق های بازرگانی و روسای سازمان های متولی امر سرمایه گذاری در عراق، نقش بخش خصوصی را در ساماندهی فرآیند توزیع و تامین کالاهای مورد نیاز بازار این کشور بسیار موثر دانست
در این دیدار روسای کل اتاقهای بازرگانی، سازمان سرمایه گذاری، اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق، هیات سرمایه گذاری استان بغداد و اعضای هیات رئیسه اتاق های بازرگانی این کشور حضور داشتند
مسجدی گفت: اجماع فعالین اقتصادی و پیگیری سیاستهای اصولی استقلال طلبانه در جهت رونق و تولید برای آبادانی عراق موجب بهره برداری از ظرفیتهای عظیم انسانی و منابع سرشار طبیعی خواهد بود و در این مسیر برنامه ریزی هر چه بیشتر تجار و بازرگانان موجب رونق کسب و کار خواهد بود
وی همچنین رویکرد ایران را همراهی برای تامین کیفی ترین کالاهای تولیدی برای توسعه تقاضاهای موجود در بازار عراق دانست
مسجدی با تاکید بر نقش اساسی اتاق های بازرگانی در هویت بخشی و مدیریت جریانهای اجتماعی برای توسعه تجارت، افزود باید اجرای طرح های سرمایه گذاری برای احیا تولید شتاب گیرد.
وی گفت: جمهوری اسلامی ایران در این زمینه آماده همکاری است و بویژه بخش خصوصی ایران در حوزه های مختلف می تواند این همکاری ها را توسعه دهد
در ادامه این نشست 'جعفر حمدانی' رئیس کل اتاقهای بازرگانی عراق و 'سامی العرجی' رئیس کل سازمان سرمایه گذاری عراق بر لزوم همکاری و حضور مستقیم شرکتهای ایرانی و همکاری تنگاتنگ با تجار و تولیدکنندگان عراقی تاکید کردند
همچنین 'ناصر بهزاد' رایزن بازرگانی ایران در عراق از آغاز اجرای دو طرح مشترک بازرگانی خبر داد و اظهار داشت: نقشه راه همکاریهای مشترک اجرایی در بخش بازرگانی دو کشور و تشکیل هسته تجار و بازرگانان منتخب عراقی با حمایت اتاق بازرگانی عراق در حال تدوین است
بهزاد گفت: با پیگیری های انجام شده ساختار بخش عراق اتاق مشترک بازرگانی عراق و ایران در بغداد فعال شده و خدمات دهی مناسبی را به متقاضیان در بخش بازاریابی، خدمات حقوقی و پشتیبانی ارائه می دهد و می تواند نقشی فعال در توسعه همکاریهای اقتصادی داشته باشد
در این جلسه همچنین اعتبارنامه افتخاری عضویت در اتاقهای بازرگانی عراق به سفیر ایران در عراق اهدا شد

اطلاعات تکميلي

  • منبع خبر ایرنا
چهارشنبه, 30 خرداد 1397 ساعت 10:25

روسیه تعرفه هایی بر کالاهای آمریکایی اعمال می کند

نوشته شده توسط

ماکسیم اورشکین در جمع خبرنگاران گفت: روسیه تعرفه های بیشتر درموردکالاهای وارداتی آمریکا در پاسخ به اعمال تعرفه از سوی این کشور بر فولاد و آلومینیوم روسیه وضع خواهد کرد
وی اضافه کرد: روسیه از حقوق خود در چارچوب سازمان تجارت جهانی استفاده می کند و تدابیر متعادل در مورد واردات از آمریکا وضع خواهد کرد
وزیر توسعه اقتصادی روسیه خاطرنشان کرد: تدابیر روسیه در آینده نزدیک اعمال می شود و محصولاتی را شامل می شود که نمونه مشابه آن در بازار روسیه وجود دارد
به گزارش ایرنا، آمریکا تعرفه 25 درصدی برای محصولات فولاد و تعرفه 10 درصدی برای محصولات آلومینیوم وارداتی به این کشور وضع کرده است.
این تعرفه‌ها شامل حال چندین کشور ازجمله روسیه، هند، چین، کانادا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا شده‌اند
سازمان تجارت جهانی به تازگی در بیانیه ای که به درخواست مسکو منتشر کرد، اعلام کرده است که تصمیم دولت دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا برای وضع تعرفه برای واردات فولاد و آلومینیوم یک اقدام حمایت‌گرایانه تحت مقررات سازمان تجارت جهانی محسوب می‌شود و آمریکا باید به صادرکنندگان بزرگ خسارت پرداخت کند
چین، هند و اتحادیه اروپا نیز شکایت مشابهی در سازمان تجارت جهانی مطرح کرده و تعرفه‌های آمریکایی را یک اقدام حمایت‌گرایانه خوانده‌اند
کاخ سفید اصراردارد که این تعرفه‌ها بنا بر دلایل امنیت ملی وضع شده‌اند و فراتر از مقررات سازمان تجارت جهانی هستند و از این رو درخواست ‌های خسارت را غیرمنطقی خوانده است

اطلاعات تکميلي

  • منبع خبر ایرنا

روزنامه"دویچه ویرتشافتز ناخریشتن"آلمان در گزارشی از نگرانی عرصه اقتصادی آلمان درباره تاثیرات مخرب مناقشات تجاری بین چین و آمریکا نوشت.

"اریک اشوایتسر"، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع آلمان DIHK با توجه به تشدید تنش ها در مناقشات تجاری بین دو قدرت اقتصادی مهم دنیا یعنی آمریکا و چین درباره خطرات چنین مناقشاتی برای آلمان هشدار داده است.

به نوشته این روزنامه آلمانی، جنگ تجاری بین آمریکا و چین احتمالا در هفته های آینده تشدید می شود. بانک مرکزی چین روز سه شنبه با یک بسته محرک شگفت انگیز بانک ها را متقاعد کرد تا عواقب تعرفه های گمرکی بالای ترامپ را کاهش دهند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، چند روز پیش ضمن متهم کرد چین به سرقت حق مالکیت معنوی، تعرفه 25 درصدی برای واردات کالاهای چینی را اعلام کرد.. ارزش واردات کالاهای چینی معادل 50 میلیارد دلار است.

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که در صورت مقابله به مثل چین، آمریکا تعرفه‌های بیشتری را وضع خواهد کرد. ترامپ گفت که تعرفه‌های جدید با هدف ضربه زدن به طرح "ساخت چین 2025" است که به دنبال مسلط ساختن صنایع تکنولوژی برتر است. ترامپ گفت که این طرح (چین) به رشد اقتصادی آمریکا و کشورهای دیگر آسیب می‌رساند.

ترامپ همچنین اخیرا تعرفه‌های واردات آلومینیوم و فولاد از کانادا، مکزیک، اروپا و ژاپن را افزایش داد که با مخالفت شدید متحدان آمریکا مواجه شد. ژنگ شوانگ، سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به این اقدام ترامپ گفته است که پاسخ چین به این اقدام آمریکا فوری خواهد بود و چین اقدامات لازم برای دفاع از حقوق و منافع مشروع خود را انجام خواهد داد.

"اشوایتسر" با اشاره به بسیاری از شرکت های آلمانی که هم در ایالات متحده و هم در چین مشغول به کار بوده و نیروهای زیادی که در این شرکت ها مشغول به کارند گفت: این شرکت ها حالا در معرض تهدید محدودیت ها و موانع دشواری قرار می گیرند.

وی همچنین تاکید کرد که همچنین سیستم تجارت جهانی از چنین مناقشاتی در معرض تهدید آسیب قرار دارد. اقتصاد ما مانند آمریکا و چین از تجارت جهانی سود می برد. در نهایت همه تولیدات به سادگی گرانتر می شوند بدون اینکه برای کسی ارزش افزوده ای داشته باشد.

این مقام اقتصادی در آلمان همچنین تاکید کرد که جهان دیگر به تعرفه های بیشتر و بالاتر نیاز ندارد. بلکه تعرفه های کم تر و قواعد بازی برای تجارت های منصفانه و خوب لازم است. ما در اروپا باید خیلی بیشتر به بازارهای باز وارد شویم.

اطلاعات تکميلي

  • منبع خبر خبرگزاری تسنیم
صفحه1 از375
بالا