ایجاد حساب کاربری

*

*

*

*

*

*

*

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟

*

دوشنبه, 28 اسفند 1396 ساعت 15:30

شکایت قطر از بزرگ‌ترین بانک امارات

نوشته شده توسط

بانک مرکزی قطر در نامه‌ای به وزارت خزانه‌داری آمریکا خواسته است در خصوص سوء استفاده از دلار توسط یک بانک اماراتی تحقیق شود.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، وکلای قطر نامه دوم را خطاب کمیسیون تجارت کالای آمریکا نوشته‌اند و خواسته‌اند در خصوص تلاش‌های احتمالی دولت‌های محاصره کننده این کشور برای تضعیف ارزش ریال قطر تحقیق شود.

درخواست برای انجام تحقیقات احتمالا منجر به تشدید بحران بین قطر و کشورهای عربستان، امارات، مصر و بحرین می شود که از ژوئن سال گذشته اقدام به محاصره اقتصادی قطر به اتهام حمایت این کشور از تروریسم کرده‌اند.

در بخشی از نامه قطر به وزارت خزانه‌داری آمریکا آمده است: معتقدیم بانک " ان ای بی دی" امارات با مشارکت غیر قانونی به عنوان سلاحی مالی برای تضعیف ارزش ریال و بر هم زدن بازارهای مالی قطر به کار رفته است. این اقدامات باید فورا متوقف شود و از شما می خواهیم در خصوص استفاده از دلار در این اقدامات تحقیق شود.

دولت امارات و آمریکا هنوز حاضر به اظهارنظر در این خصوص نشده‌اند، اما سخنگوی دولت قطر ارسال این نامه‌ها را تایید کرد، هر چند اشاره ای به جزئیات نکرد.

در نامه به وزارت خزانه داری امریکا، وکلای قطر گفته‌اند این بانک اماراتی در کاهش ارزش ریال در زمان عید قربان نقش ایفا کرده است و به سرمایه‌گذاران القا کرده است نوسانات در بازارهای قطر زیاد است و نباید در این کشور سرمایه گذاری کرد.

بسیاری از بانکداران منطقه می‌گویند قطر با در اختیار داشتن ۳۰۰ میلیارد دلار ذخیره ارزی و وجوه صندوق، قدرت مالی قطر برای رفع هر حمله‌ای به پول ملی آن کافی است.

اطلاعات تکميلي

  • منبع خبر ایسنا
دوشنبه, 28 اسفند 1396 ساعت 15:15

روابط اقتصادی اسلام آباد و تهران و راه های پیش رو

نوشته شده توسط

به گزارش روز دوشنبه ایرنا؛ در تحلیل روزنامه «بیزینس رکوردر پاکستان» آمده است: تاکید محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران مبنی بر اتصال بندر چابهار در استان سیستان بلوچستان و گوادر در ایالت بلوچستان به یکدیگر باعث شد تا سفر هفته گذشته وی به اسلام آباد در صفحه نخست روزنامه ها و رسانه های جمعی پاکستان قرار گیرد.
در ادامه این سرمقاله آمده است: اخبار مهم و قابل توجهی نیز از میان گفت و گوهای ظریف با مسئولان پاکستانی در رسانه ها منتشر شد، از جمله اینکه وی از مشارکت چین و پاکستان در تکمیل بندر چابهار استقبال کرد، البته مشخص نیست که پاکستان و چین در تکمیل این بندر چه نفعی خواهند برد.
هند با وجود تحریم های بین المللی علیه ایران توانست روابط تجاری و بازرگانی خود را با این کشور گسترش دهد و مشکل انتقال منابع ارزی را با روش های گوناگون از جمله تبادل کالا در ازای کالا حل کند اما تبادلات تجاری و بازرگانی پاکستان با ایران در طی این سالها هیچ نوع پیشرفتی نداشته است
در حالی که حجم تبادلات تجاری بین دو کشور ایران و پاکستان به 1.2 میلیارد دلار رسیده است، دو کشور در پی افزایش آن به 5 میلیارد دلار تا سال 2021 میلادی هستند البته هدف در نظر گرفته شده می تواند به حقیقت بدل شود زیرا که قبل از اینکه تحریم ها علیه ایران از سوی آمریکا برداشته شود حجم این تبادلات به یک میلیارد دلار رسیده بود.
در ادامه این تحلیل آمده است: هم اکنون نیز، مهم ترین عامل توسعه نیافتن روابط تجاری دو کشور، نبود کانال های بانکی بین دو کشور است هر چند بانک های مرکزی دو کشور توافقنامه ای برای گشایش شعبه بانکی در کشور مقابل به امضا رسانده اند، این توافقنامه تاکنون به مرحله اجرا نرسیده است
روزنامه بیزنیس رکوردر در ادامه این تحلیل می نویسد: محور دیگر گفت و گوها بین وزیر امور خارجه ایران با مقامات پاکستان احیای احداث خط لوله گاز بین دو کشور است، در صورتی که این خط به مرحله اجرا برسد پاکستان می تواند از منابع عظیم گاز 100 ساله ایران بهره مند شود.
احیاء احداث خط لوله گاز بین دو کشور در راستای منافع دو کشور نیز هست و عملی شدن این خط گاز می تواند برای طرح موسوم به کریدور اقتصادی چین و پاکستان مثمر ثمر باشد.
تنها مشکل عملی شدن این پروژه تهدیدها و مخالفت های آمریکا و عربستان سعودی است زیرا که این دو کشور از مخالفان سرسخت اجرای خط صلح هستند
در ادامه این سرمقاله آمده است: از سوی دیگر پاکستان به شدت از تعامل و روابط رو به گسترش بین جمهوری اسلامی ایران و هند نگران است البته ایران نیز متقابلا با بدگمانی و سوء ظن به روابط نزدیک بین اسلام آباد و ریاض می نگرد
اما با وجود رفتارهای و ژستهای خوب و دلپذیری که مقامات بلند پایه دو کشور در هنگام ملاقات می گیرند بعید است که روابط تجاری و بازرگانی بین دو کشور گسترش یابد .
نویسنده نوشته است، ایران بی گمان در پی استفاده بهینه از کاهش سطح روابط تجاری بین افغانستان و پاکستان در گذرگاه های مرزی است و این در حالی است که هند نیز در پی نفوذ قدرت خود در منطقه ( افغانستان) و گسترش روابط تجاری با افغانستان از طریق بندر چابهار است
در چنین شرایط پاکستان بدون شک ضررخواهد کرد، زیرا دولتمردان پاکستان برای اعمال فشار به افغانستان در پی استفاده از اهرم فشار از طریق کاهش تبادلات تجاری و بازرگانی در گذرگاههای مرزی با افغانستان هستند.

اطلاعات تکميلي

  • منبع خبر ایرنا
دوشنبه, 28 اسفند 1396 ساعت 14:50

کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و ازبکستان برگزار می شود

نوشته شده توسط

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از سازمان توسعه تجارت ایران، «بهروز الفت» اضافه کرد: در این اجلاس نمایندگان دستگاه‌های مختلف دولتی و بخش‌های خصوصی ایران و ازبکستان پیرامون راهکارهای توسعه همکاری های اقتصادی و تجاری دو کشور در زمینه‌های حمل و نقل، گمرک، بانکی، سرمایه گذاری، ورزش، گردشگری، فرهنگی، استاندارد، صنعت و ارتباطات مذاکره می کنند.
مدیرکل دفتر اروپا و آمریکا سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه این اجلاس در روزهای بیستم و بیست و یکم فروردین ماه در تهران برگزار خواهد شد، اظهار کرد: امضای چند سند همکاری در زمینه های مختلف اقتصادی در دستور کار این اجلاس قرار دارد.
دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و ازبکستان با حضور معاون اول نخست وزیر و رئیس هیات مدیره شرکت سهامی راه آهن ازبکستان و وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان در تهران برگزار خواهد شد.
به گزارش ایرنا، سازمان توسعه تجارت ایران حجم مبادلات تجاری ایران و ازبکستان را 99 میلیون دلار اعلام کرد که 58 میلیون دلار از آن به صادرات ایران و 41 میلیون دلار به واردات ایران اختصاص دارد.
پارسال حجم مبادلات تجاری دو کشور 227 میلیون دلار اعلام شده بود و تراز تجاری ایران در این سال مثبت 47 میلیون دلار بود.
محصولات پتروشیمی، پسته، چای، انواع کف پوش و سنگ روی از جمله کالاهای صادراتی ایران به ازبکستان به شمار می رود.

اطلاعات تکميلي

  • منبع خبر ایرنا
دوشنبه, 28 اسفند 1396 ساعت 12:20

حجم مبادلات تجاری ایران و قطر به 200 میلیون دلار رسید

نوشته شده توسط

مبادلات تجاری ایران و قطر در یک دهه گذشته همواره شاهد نوسان بوده و تراز تجاری با این کشور گاهی به مثبت پنج میلیون تا 143 میلیون دلار می رسید.
این رقم امسال رکورد زد و براساس آمارهای هشت ماهه سازمان توسعه تجارت، به مثبت 148 میلیون دلار رسیده است.
در هشت ماه نخست امسال، ایران 166 میلیون دلار کالا و خدمات به قطر صادر و در مقابل، 18 میلیون دلار کالا و خدمات از این کشور عربی وارد کرده است.
قیر نفت، سنگ گچ، گوجه فرنگی، کلینکر، شیر، خامه، هندوانه، سیمان سفید و پسته از جمله مهمترین اقلام صادراتی ایران به قطر در این دوره زمانی بود.
در ارتباط با روابط اقتصادی ایران و قطر، «فرزاد پیلتن» مدیرکل دفتر عربی و آفریقای سازمان توسعه تجارت ایران امروز از برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های ایران و قطر در دوحه خبر داد و گفت: ششمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور در روزهای 27 و 28 فروردین ماه سال 1397 در دوحه برگزار می شود.
به گفته وی، این اجلاس به ریاست وزیر اقتصاد و تجارت قطر و وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران برگزار خواهد شد.
مدیرکل دفتر عربی و آفریقای سازمان توسعه تجارت ایران افزود: این اجلاس در راستای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری میان دو کشور پیرامون برخی اسناد همکاری و راهکارهای توسعه روابط دو کشور برگزار و در زمینه‌های سرمایه‌گذاری، تجارت، انرژی، حمل ونقل، گردشگری، صنعت و معدن توسط نمایندگان بخش‌های دولتی و خصوصی بحث و بررسی می شود.

اطلاعات تکميلي

  • منبع خبر ایرنا

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از وزارت امور اقتصادی و دارایی، سیدحسین میرشجاعیان با بیان اینکه 33 طرح راهبردی در رابطه با اقتصاد مقاومتی به این وزارتخانه ابلاغ شده است، افزود: در 10 ماهه نخست امسال این وزارتخانه اجرای طرح هایی که ستاد اقتصاد مقاومتی ابلاغ کرده، 81 درصد پیشرفت داشته است.
وی ادامه داد: از جمله این طرح ها موضوع نظام جامع مالیاتی، بورس، گمرک، پولشویی و مبارزه با قاچاق است که در برخی از آنها عملکرد بسیار خوبی داشتیم.
وی گفت: افزون بر طرح توسعه سامانه های هوشمند مبارزه با پولشویی در 9 ماهه نخست امسال، هزار و 795 مورد کشف قاچاق به ارزش 167 میلیارد تومان و کشف 103 تن انواع مواد مخدر با رشد 272 درصدی داشتیم.
معاون وزیر امور اقتصاد و دارایی افزود: 50 نفر نیز به وسیله دستگاه های ایکس ری در زمینه قاچاق انسان شناسایی شده اند.
میرشجاعیان گفت: مرکز آمار ایران، سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد و دارایی شاخص هایی را برای اقتصاد مقاومتی تهیه کرده اند و مجمع تشخیص مصلحت نظام بر اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی به وسیله دستگاه های مختلف نظارت می کند و باید بر این اساس گزارش دهد اما تاکنون گزارشی ارائه نشده است.
معاون اقتصادی وزیر اقتصاد گفت: برخی شاخص های اقتصاد مقاومتی بر اساس شاخص های بین المللی است که منتظر ارائه آنها هستیم.
میرشجاعیان با بیان اینکه از سال 84 شاخص های اقتصادی به جز سال هایی که افزایش قیمت نفت داشتیم، نزولی بوده است، افزود: از سال 92 شاخص های اقتصادی رو به بالا حرکت کردند اما در سال 93 با کاهش قیمت نفت این شاخص ها نزولی شدند.
وی با اشاره به تلاش های دولت دوازدهم برای بهبود شاخص های اقتصاد کلان اظهار داشت: در سال 95 به حدود شاخص های اقتصادی کشور در سال 84 رسیدیم.
معاون اقتصادی وزیر امور اقتصاد و دارایی افزود: 30 درصد از درآمد کل کشور مربوط به درآمدهای نفتی است اما سهم نفت در تولید ناخالص داخلی کشور 15 درصد شده و می توان گفت سهم نفت کاهش یافته است.
میرشجاعیان گفت: هر قدر سه قوه کشور با یکدیگر تعامل بیشتری داشته باشند مسیر اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی هموار تر می شود اما اکنون تعامل این سه قوه کم است.
وی افزود: ارتباط منظم با قوه قضاییه نداریم در حالی که چهار شاخص از شاخص های بهبود فضای کسب و کار مستقیم به قوه قضاییه مربوط می شود.
وی در ادامه به موضوع ساماندهی صدور مجوزها و رفع موانع از مسیر کسب و کار اشاره کرد و اظهار داشت: برای ساماندهی مجوزها 45 درصد استعلامات مربوط به قوه قضاییه و نیروی انتظامی است.
میرشجاعیان افزود: سهولت کسب و کار و رقابت پذیری جهانی شاخص های بین المللی برای بهبود فضای کسب و کار در هر کشوری است و بر این اساس و سیاست هایی که در سال های اخیر در کشور اجرا شده رتبه ایران در موضوع رقابت پذیری هفت پله ارتقا یافته و به رتبه 69 رسیده است.
معاون وزیر امور اقتصاد و دارایی افزود: در پنج سال گذشته در شاخص جهانی سهولت کسب و کار از میان 189 کشور جهان به رتبه 117 دست یافتیم اما اکنون به دلیل تلاش دیگر کشورها رتبه ایران به 124 رسیده است.
میرشجاعیان گفت: در حوزه تامین مالی خارجی از رتبه هفت به رتبه پنج بهبود وضعیت یافته ایم و هزینه های تامین مالی در کشور با این بهبود رتبه 10 درصد کاهش یافته است.
وی یادآور شد که از مجموع قراردادهای فاینانس و خطوط اعتباری خارجی که در دولت تدبیر و امید به امضا رسیده، تاکنون 32.6 میلیارد دلار به مرحله انجام رسیده و قراردادهای آن امضا شده است.
معاون اقتصادی وزیر امور اقتصاد و دارایی گفت: برای 280 طرح نیز 24 میلیارد دلار اختصاص یافته که از ابتدای امسال هشت میلیارد و 450 میلیون دلار آن محقق شده است.
میرشجاعیان افزود: در حوزه سهام عدالت پس از 10 سال حرکت خوبی انجام شد و در بازار سرمایه و بورس نیز شاخص ها افزایش یافته است.
معاون وزیر اقتصاد و دارایی افزود: در سال 96 نیز با توجه به مشکلات پیش آمده به وسیله موسسات اعتباری با کار فشرده ای که انجام شد، این موسسات ساماندهی شدند.

اطلاعات تکميلي

  • منبع خبر ایرنا

پایگاه خبری آمریکایی بلومبرگ نوشت: «دونالد ترامپ» همواره به دنبال راهی برای آسیب رساندن به صادرات نفت ایران و خروج از برجام است، اما کشورهای اروپایی از جمله انگلیس، فرانسه و آلمان تمایلی به وضع مجدد تحریم های گسترده اقتصادی ندارند.
هچنین بعید است که روسیه با چنین تحریم هایی همراهی کند، زیرا سطح همکاری این کشور با آمریکا به پایین ترین میزان از زمان پایان جنگ سرد رسیده است.
از طرفی، از آنجا که آمریکا جنگ تجاری را با چین آغاز کرده، ممکن است روابط دو کشور با پیچیدگی بیشتری همراه شود بنابراین انتظار همراهی چین در تشدید فشارها بر ایران نیز دور از ذهن به نظر می رسد.
در این شرایط، تجار ممکن است، به این نتیجه برسند که حتی خروج ترامپ از برجام منجر به حذف میزان قابل توجهی از نفت ایران از بازار نخواهد شد.
دلیل تاخیر در آغاز سواپ نفت ایران و عراق، مسائل مربوط به حمل و نقل است
به گزارش رویترز، «علا الیسیری»، رئیس شرکت بازاریابی نفت عراق موسوم به «سومو» اعلام کرد: تاخیر در ارسال نفت کرکوک به ایران مربوط به امور قراردادها در انتخاب شرکت های حمل نفت کامیون های نفتکش عراقی است و دلیل آن نگرانی های امنیتی نیست.
وزارت نفت عراق به زودی 4 شرکت حمل و نقل داخلی را برای آغاز ارسال روزانه 40 هزار بشکه نفت به ایران انتخاب می کند.
این مقام عراقی با تاکید بر اینکه قصد داریم، سهم بیشتری از بازارهای آسیایی را به دست بیاوریم، افزود: برای دستیابی به این راهبرد، قراردادهای سرمایه گذاری با شرکت های انرژی آسیایی امضا خواهیم کرد.
وی افزود، اکنون 60 درصد از صادرات نفت عراق به آسیا می رود.
عراق عضو سازمان اوپک است.
توتال در پی معافیت از تحریم های احتمالی آمریکا علیه ایران
به گزارش رویترز، «پاتریک پویان»، مدیرعامل شرکت توتال گفت: در صورتی که دولت آمریکا تصمیم به وضع مجدد تحریم ها علیه ایران بگیرد، این شرکت نفت و گاز فرانسوی برای ادامه توسعه میدان گازی پارس جنوبی، در پی معافیت از تحریم های آمریکا خواهد بود.
پویان افزود: توتال باید اجازه داشته باشد که طرح های خود را پیش ببرد، زیرا قرارداد ما با ایران در زمانی منعقد شده که تحریم ها برقرار نبوده است.
ژوئیه گذشته، توتال با امضای قرارداد انرژی با ایران، به نخستین شرکت انرژی غربی تبدیل شد که بعد از کاهش تحریم ها در سال 2015 با ایران وارد همکاری می شود.
براساس این قرارداد، شرکت توتال توافق کرده است که فاز 11 میدان گازی فراساحلی پارس جنوبی را با سرمایه گذاری 5 میلیارد دلاری توسعه دهد.
روسیه پس از توازن بازار نفت از توافق اوپک خارج می شود
خبرگزای ایتارتاس به نقل از «الکساندر نواک»، وزیر انرژی روسیه گزارش داد که مسکو پس از به توازن رسیدن بازار جهانی نفت، امکان خروج از توافق کاهش تولید سازمان اوپک را بررسی می کند
به گفته نواک، توازن بازار ممکن است از سه ماه سوم یا چهارم سال 2018 میلادی آغاز شود و به محض رسیدن به این هدف نهایی، خروج تدریجی یا کناره گیری فوری از توافق را مورد بررسی قرار خواهیم داد.
احتمال بازگشت کوتاه مدت نفت 50 دلاری
به گزارش شبکه خبری سی. ان. بی. سی، «لوئیز یامادا»، تحلیلگر فنی بازار سهام در آمریکا معتقد است؛ با وجود جهش اخیر قیمت نفت در سال جاری میلادی، احتمال افت دوباره قیمت این کالا وجود دارد.
به گفته این کارشناس، احتمال افت کوتاه مدت قیمت نفت، پیش از بازگشت روند افزایشی قیمت این کالا وجود دارد.
یامادا، پیشتر نیز افت کوتاه مدت قیمت نفت در سال گذشته میلادی را پیش‌بینی کرده بود.
بی رغبتی سرمایه گذاران آمریکایی به خرید سهام آرامکو علت اصلی تاخیر برنامه است
بلومبرگ نوشت: تمایل عربستان برای به تاخیر انداختن عرضه عمومی سهام شرکت دولتی آرامکو تا سال 2019 چند دلیل دارد که مهمترین آن، بی میلی برخی سرمایه گذاران آمریکایی برای خرید سهام این شرکت نفتی است.
به گفته منابعی که نخواستند نامشان فاش شود، در چند نشست غیررسمی در شهرهای نیویورک، هیوستون و واشنگتن، سرمایه گذاران آمریکایی طرح هایی را که مدیران آرامکو و مقامات دولت عربستان برای عرضه سهام این شرکت دولتی ارائه کرده بودند، از چند جنبه رد کردند.
از جمله اعتراض های سرمایه گذاران، ارزشگذاری 2 تریلیون دلاری عربستان روی این شرکت نفتی، میزان سود سهامی که آرامکو می خواهد پرداخت کند و تاثیر انقلاب نفت شیل بر قیمت نفت در چند سال آینده، بود.

اطلاعات تکميلي

  • منبع خبر ایرنا

»غلامرضا منوچهری» شامگاه یکشنبه در آیین امضای قرارداد توسعه یکپارچه میدان های سپهر و جفیر افزود: در این طرح 50 درصد تولید در قالب طرح های ازدیاد برداشت محقق می شود.
منوچهری اعلام کرد ضریب بازیافت از این میدان ها در پایان طرح 10 تا 15 درصد است و تولید اولیه در این طرح 30 ماه پس از موثر شدن قرارداد آغاز می شود.
وی اضافه کرد: سهم 100 درصدی توسعه دهنده میدان به معنای سهم بردن 100 درصدی از عواید میدان نیست.
معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ادامه داد: قرار است شرکت گسترش انرژی پاسارگاد تولید این میدان را از یک هزار و 500 بشکه در روز به ١١٠ هزار بشکه افزایش دهد.
منوچهری اضافه کرد: قراردادی که امروز امضا شد برای توسعه میادین جفیر و سپهر و ٢٠ ساله است. حضور حداکثری بخش داخلی در قراردادهای جدید نفتی
مدیرعامل شرکت گسترش انرژی پاسارگاد نیز در این آیین گفت: الگوی جدید قراردادی نفت حاصل حاکمیت نگاهی نو در بالاترین سطوح وزارت نفت همگام با مدل های جهانی کسب و کار و رویکرد حمایت و تقویت شرکت های اکتشاف و تولید ایرانی و باور به حضور حداکثری آنهاست.
«
مهدی میرمعزی» اضافه کرد: از وزیر نفت برای باز کردن فضای کسب و کار برای حضور شرکت های اکتشاف و تولید ایرانی و هویت بخشی به آنها قدردانی می کنیم
به گزارش ایرنا، سومین قرارداد در قالب مدل جدید قراردادهای نفتی و نخستین قرارداد جدید نفتی با یک شرکت ایرانی، امروز بین شرکت ملی نفت ایران و گسترش انرژی پاسارگاد و با حضور وزیر نفت برای توسعه 2 میدان نفتی امضا شد.
هدف از قرارداد توسعه یکپارچه میدان های سپهر و جفیر، دستیابی به تولید روزانه حداکثر 110 هزار بشکه و تولید تجمعی حدود 512 میلیون بشکه در 20 سال آینده با برآورد هزینه‌های سرمایه ای 2 میلیارد و 427 میلیون دلاری مستقیم و هزینه های 413 میلیون دلاری غیرمستقیم است.

اطلاعات تکميلي

  • منبع خبر ایرنا
دوشنبه, 28 اسفند 1396 ساعت 10:00

جهانی شدن زعفران ایرانی با اعتبار ۶۰ میلیارد تومانی

نوشته شده توسط

مدیرکل دفتر گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی ضمن اشاره به طرح‌های توسعه‌ای برای گیاهان دارویی با تسهیلات کم‌بهره شش درصدی گفت: طرح توسعه زعفران ایرانی و جهانی شدن آن را با اعتبار ۶۰ میلیارد تومانی در دستور اجرا قرار داده‌ایم تا این محصول از یک کالای لوکس خارج شود و سرانه مصرف آن در داخل نیز افزایش پیدا کند.

به گزارش ایسنا، پیمان یوسفی آذر امروز در مراسم امضای تفاهمنامه همکاری‌های مشترک بین دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران و دفتر گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: طرح ملی گیاهان دارویی از ابتدای امسال در ستاد اقتصاد مقاومتی به تصویب رسید و در سال آینده با تصویب و تخصیص بودجه آن ادامه پیدا خواهد کرد؛ چراکه درصددیم برنامه‌های اجرایی کشور را در این حوزه با قدرت بیشتری نسبت به سال ۱۳۹۶ ادامه دهیم.

وی افزود: درآمد نفتی ایران در سال گذشته ۳۲ میلیارد یورو بوده است؛ در حالی که کشور آلمان به تنهایی ۴۵ میلیارد یورو گردش مالی در حوزه گیاهان دارویی داشته که این آمار نشان می‌دهد ما هم باید بتوانیم حلقه‌های مختلف زنجیره تولید تا محصول فرآوری‌شده در حوزه گیاهان دارویی را توسعه دهیم.

مدیرکل دفتر گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اهمیت و جایگاه زعفران ایرانی در بازار جهانی ادامه داد: به عنوان مثال سرانه مصرف زعفران در ایران بین ۰.۷ گرم تا یک گرم است که در قالب برنامه‌ای درصدد توسعه و افزایش سرانه مصرف آن هستیم؛ چراکه سالانه بالغ بر ۳۳۰ تن زعفران در ایران از حدود ۱۱۰ هزار هکتار مزارع برداشت می‌شود و کشورمان در این زمینه نخستین تولیدکننده بلامنازع این محصول استراتژیک و ارزآور در جهان به شمار می‌رود.

یوسفی آذر اضافه کرد: این در حالی است که زعفران ایرانی به دلیل نبود برندینگ مناسب اغلب به نام اسپانیا و ایتالیا به بازارهای جهانی صادر می‌شود اما برای جهانی شدن زعفران ایرانی و تقویت این صنعت طرح توسعه زعفران را با ۶۰ میلیارد تومان اعتبار آغاز کرده‌ایم که از سال آینده اجرایی می‌شود. همچنین بسته حمایتی زعفران در قالب برنامه ملی این محصول و صندوق ملی زعفران را به زودی راه‌اندازی خواهیم کرد تا بتوانیم ضمن افزایش سرانه مصرف داخلی، بازار زعفران ایرانی را در جهان توسعه دهیم.

وی تصریح کرد: اهمیت و نقش زعفران تا جایی است که میزان صادرات آن طی سال گذشته ۳۳۰ میلیون دلار بود که بیشتر از صادرات ۳۱۰ میلیون دلاری فرش ایرانی با این حجم از تبلیغات بوده است.

مدیرکل دفتر گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: ۲۴ اردیبهشت‌ماه سال آینده برنامه‌های ویژه‌ای برای زعفران مانند رونمایی از تمبر ملی و کتاب این محصول را خواهیم داشت و وزارت جهاد کشاورزی می‌خواهد به‌گونه‌ای از این محصول حمایت کند تا زعفران به عنوان یک کالای لوکس به شمار نیاید.

به گزارش ایسنا، در پایان این مراسم تفاهمنامه‌ای بین دفتر گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی و دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران برای همکاری‌های مشترک در حوزه گیاهان دارویی به امضا رسید.

اطلاعات تکميلي

  • منبع خبر ایسنا
دوشنبه, 28 اسفند 1396 ساعت 09:50

امید به اقتصاد ۹۷

نوشته شده توسط

شمارش معکوس برای لحظه تحویل سال ۱۳۹۷ در حالی آغاز شده که رییس‌جمهور سال آینده را سال سرمایه‌گذاری، رشد، توسعه و عدالت می‌داند. رییس کل بانک مرکزی هم به تک رقمی ماندن نرخ تورم امیدوار است.

به گزارش ایسنا، اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۶ سختی‌هایی را پشت سر گذاشت. در سال‌های ۱۳۹۳، ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ با رشد ۳، صفر و ۱۱ درصد به تدریج رکود و رشد منفی ۶.۸ درصد به جا مانده از دولت‌های قبل از اقتصاد رخت بربست. البته هنوز گره مبادلات بانکی ناشی از تحریم‌ها به طور کامل اقتصاد ایران را رها نکرده است. با این وجود بنا بر اعلام بانک مرکزی در شش ماهه اول سال ۱۳۹۶ نیز رشد ۴.۵ درصد را تجربه کردیم. این رقم البته ۶.۵ درصد کمتر از سال ۱۳۹۵ بود که برجام اثرات خوبی در اقتصاد ایران داشت. امروزرییس‌جمهور وعده داد که سال ۱۳۹۷ سال سرمایه‌گذاری، رشد، توسعه و عدالت اقتصادی باشد. رییس کل بانک مرکزی همپیش‌بینی کرده که در سال آینده نرخ تورم تک رقمی باقی ماند.

اطلاعات تکميلي

  • منبع خبر ایسنا
دوشنبه, 28 اسفند 1396 ساعت 09:40

رشد اقتصادی ۳.۴ درصد شد

نوشته شده توسط

بانک مرکزی از رشد اقتصادی ۳.۴ درصدی در ۹ ماهه امسال خبر داد.

به گزارش ایسنا، بر اساس محاسبات مقدماتی و اولیه اداره حساب های اقتصادی بانک مرکزی، تولید ناخالص داخلی کشور به قیمت پایه و به قیمت‌های ثابت سال ۱۳۹۰ در ۹ ماهه سال جاری به حدود ۵۲۰ هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به رقم مشابه در سال قبل ۳.۴ درصد افزایش دارد.

از رشد ۳.۴ درصدی، سهم نفت نسبت به برخی بخش‌های دیگر کاهش دارد به طوری که ۰.۳ درصد ثبت شده در حالی که سهم صنایع و معادن ۱.۱ درصد است. گروه کشاورزی ۰.۳ درصد و خدمات تا ۱.۸ درصد رشد اقتصادی ۳.۴ درصدی را تامین کرده است.

اطلاعات تکميلي

  • منبع خبر ایسنا
صفحه1 از285
بالا