دورنمای هفتگی بازارهای مالی منتهی به ۲۰ فروردین ماه ۱۳۹۵

  • 1655 بازدید
  • چهارشنبه, 01 بهمن 773 ساعت 14:28

آمار بهتر از انتظار مشاغل امریکا در کنار افزایش نرخ بیکاری

گزارش عصر جمعه امریکا نشان داد که تعداد مشاغل ایجاد شده در ماه مارس کمتر از انتظار کاهش یافته، بطوریکه از 245 هزار شغل در ماه قبل به 215 هزار شغل رسیده است. همزمان نرخ بیکاری نیز بر خلاف پیش بینی ها که انتظار میرفت همانند دو ماه قبل در سطح 4.9 درصد بماند، با 0.1 درصد افزایش به 5 درصد رسیده است. بررسی دقیقتر گزارش اشتغال نشان می دهد رشد بیشتر جمعیت جویای کار در مقابل جمعیت بالقوه، دلیل اصلی افزایش نرخ بیکاری بوده؛ موضوعی که نتیجه خوشبینی به فضای کسب و کار و بازار اشتغال است. علی رغم افزایش نرخ بیکاری و کاهش تعداد مشاغل ایجاد شده، متوسط دستمزد ساعتی بیش از انتظار افزایش یافته است. در حالی که متوسط ماهانه دستمزد ساعتی در ماه قبل 0.1 درصد کاهش یافته بود، در ماه مارس 0.3 درصد افزایش داشته است.

در گزارش دیگری شاخص ISM فعالیت کارخانجات امریکا بیش از انتظار افزایش یافته و پس از چهار ماه، از رونق فعالیت ها خبر داده است. در حالی که شاخص ISM طی چهار ماه گذشته زیر 50 بوده، این ماه به رقم 51.8 رسیده است. شاخص اعتماد مصرف کنندگاه امریکایی نیز بر خلاف انتظارات افزایش یافته و از 94 به 96.2 رسیده است.

همان طور که در بولتن هفته گذشته مشاوره سرمایه گذاری ایده مفید اشاره شد، برآورد تازه اعضای کمیته بازار آزاد فدرال رزرو نسبت به سرعت و تعداد گام های افزایش نرخ بهره در سال جاری میلادی تعدیل شده؛ بطوریکه احتمال می رود تنها دو بار نرخ بهره افزایش یابد در حالی که پیش از این چهار بار برآود شده بود. با افزایش نرخ بهره هزینه مالی شرکت ها افزایش می یابد و حال تعدیل انتظارات برای اندازه و سرعت رشد نرخ بهره موجب خوشبینی مصرف کنندگان، سرمایه گذاران و صاحبان کسب و کار ها شده است.

گزارش اشتغال نسبتا ضعیف در کنار رشد فعالیت کارخانجات در امریکا و افزایش اعتماد مصرف کنندگان، رشد بازار سهام این کشور را به دنبال داشته و موجب تضعیف دلار شده است. شاخص دلار با افت 1.7 درصدی مواجه شده و به کمینه پنج و نیم ماه اخیر رسیده است. همزمان قیمت جهانی طلا بخشی از افت هفته گذشته را جبران کرده و با رشد 0.5 درصدی به 1222.6 دلار/اونس رسیده است.

بهبود بیش از انتظار فعالیت کارخانجات در چین

شاخص فعالیت کارخانجات چین از بهبود فعالیت ها پس هفت ماه حکایت دارد که نشانی از تاثیر مثبت سیاست ها و محرک های اقتصادی بانک مرکزی می باشد. شاخص رسمی PMI کارخانجات پس از هفت ماه که زیر مرز 50 بوده، بیش از انتظار افزایش یافته و به 50.2 رسیده است. شاخص موسسه Caixin هم علی رغم اینکه برای سیزدهمین ماه پیاپی زیر مرز 50 قرار دارد، با رشد بیش از انتظار به 49.7 رسیده است. اعلام امادگی بانک مرکزی چین برای استفاده از محرک های بیشتر در کنار شروع سال جدید چینی دلیل اصلی امیدواری ها به فعالیت کارخانجات در این کشور است.

افت نفت خام در کنار نوسان فلزات اساسی

در بازار انرژی علی رغم تضعیف دلار و ادامه کاهش تعداد دکل های نقتی فعال در امریکا، موضع گیری های تازه محمد بن سلمان جانشین ولیعهد عربستان کاهش قیمت ها را به دنبال داشته است. وی شرط پیوستن عربستان به طرح فریز نفتی که قرار است در نشست دوحه قطر مطرح شود را پیوستن ایران و سایر تولید کنندگان بزرگ نفتی به طرح مذکور عنوان کرده؛ موضوعی که بر خلاف مواضع نفتی ایران است. وزیر نفت ایران اظهار داشته که افزایش تولید و صادرات نفت ایران فعلا متوقف نمی‌شود. پیش از این کشورهایی همچون روسیه، عمان و نیجریه با توجه به تحریم نفتی ایران طی سالهای اخیر از مستثنی شدن کشور از اجرای طرح فریز نفتی حمایت کرده‌اند. این نشست ١٧ آوریل (٢٨ فروردین ماه) با حضور تولیدکنندگان عضو و غیر عضو اوپک برگزار خواهد شد. جانشین ولیعهد عربستان همچنین از واگذاری کمتر از 5 درصد سهام شرکت ملی نفت عربستان تا سال 2018 خبر داده که موجب خواهد شد بخشی از کاهش دارایی های ارزی این کشور جبران شود.

گزارش هفتگی شرکت بیکر هیوز نشان میدهد روند کاهش تعداد دکل های فعال نفتی در امریکا ادامه پیدا کرده و این هفته با خارج شدن 10 دکل دیگر از مدار، تعداد دکل های فعال به 362 واحد رسیده است؛ این در حالیست که سال گذشته این تعداد بیش از 800 واحد بوده است. افت قیمت نفت طی بیش از یکسال اخیر، تولید کنندگان با بهای تمام شده بالا را مجبور به توقف استخراج نفت کرده است.

علی رغم تضعیف دلار به عنوان ارز پایه معامله اغلب کالاها، قیمت نفت برنت با کاهش 4.4 درصدی به 38.67 دلار/بشکه رسیده و نفت خام امریکا (WTI) با افت 6.8 درصدی در 36.79 دلار/بشکه بسته شده است. نرخ سبد نفتی اوپک نیز تا رو پنجشنبه بیش از 5 درصد کاهش داشته و در رقم 34.33 دلار/بشکه قرار گرفته است.

در بازار فلزات اساسی همزمان با بهبود فعالیت کارخانجات چین به عنوان بزرگترین مصرف کننده کالا ها بخصوص فلزات اساسی، قیمت ها عمدتا با نوسان همراه بوده است. هر تن مس با افت 1.6 درصد به 4870.5 دلار رسیده و در مقابل آلومینیوم بخشی از افت شدید هفته گذشته را جبران کرده و با رشد 3.9درصدی در 1528.5 دلار/تن بسته شده است. روی هم با رشد 4.5 درصدی به 1857.5 دلار رسیده است.

کاهش شدید فعالیت کارخانجات ژاپن

شاخص فعالیت کارخانجات ژاپن (Tankan) با افت بیش از انتظار از رقم 12 به رقم 6 رسیده که کمترین سرعت رشد فعالیت کارخانجات از فصل دوم سال 2013 به این سو است. تقویت ین در برابر دلار که بخشی از آن نتیجه کاهش سرعت رشد نرخ بهره امریکاست؛  نگرانی صادرات کنندگان ژاپنی را به دنبال داشته و آنها را در مخارج سرمایه ای خود محتاط کرده است. این در شرایطی است که بانک مرکزی ژاپن طی ماه های اخیر سیاست های تحریک اقتصادی و تضعیف ارز را در دستور کار قرار داده که به نظر میرسد نتیجه مطلوب بدست نیامده است. با انتشار این گزارش شاخص Nikkei بورس توکیو افت شدیدی را تجربه کرده و به صورت هفتگی کاهش نزدیک به 5 درصد را ثبت کرده است.

منبع : کارگزاری مفید

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا