دورنمای هفتگی بازارهای مالی منتهی به ۷ اسفند ماه ۱۳۹۴

  • 1736 بازدید
  • چهارشنبه, 12 آذر 773 ساعت 14:30

در مهمترین رویداد های هفته، متن صورت جلسه کمیته بازار آزاد بانک مرکزی امریکا چهارشنبه شب منتشر شده که بر ضرورت توجه به وضعیت بازارهای مالی جهان در اتخاذ سیاست های انقباضی این نهاد متمرکز بوده است. گزارش های مربوط به شاخص های قیمتی نیز از نکات مورد توجه سرمایه گذاران بوده که بر قیمت دلار تاثیر گذار بوده است.

در آنسو، صحبت های حمایتی مجدد رئیس بانک مرکزی اروپا در کنار آمار مربوط به نرخ تورم و بیکاری بریتانیا کانون توجه بوده است. در قاره کهن، گزارش های دو اقتصاد برتر شرق آسیا یعنی چین و ژاپن بار دیگر نتوانست دلگرمی سرمایه گذاران را فراهم سازد همچنین نشانه های کندی رشد اقتصاد در شرق آسیا کماکان موجب نگرانی سرمایه گذاران بوده و شانس کاهش سطح ریسک را پایین نگه داشته است. در آغاز هفته بازارهای مالی چین پس از تعطیلات سال نوی چینی بازگشایی شده اند.

امریکا:
انتشار صورت جلسه نشست ژانویه بانک مرکزی امریکا موسوم به فدرال رزرو از نگرانی این نهاد درباره چشم انداز رشد جهانی اقتصاد خبر می دهد. به نظر اعضای این نهاد تغییر چشم انداز در خصوص وضعیت اقتصادی امریکا در شرایط فعلی به نشانه های بیشتری نیاز دارد اما نظارت نزدیک بر تحولات اقتصادی جهان همچون وضعیت نفت و قیمت سهام به طور مستمر انجام می پذیرد. با وخامت اوضاع در آنسوی اقیانوس اطلس، سرمایه گذاران شانس کمتری برای اجرای سیاست های پولی تازه از سوی فدرال رزرو قائل می باشند. این موضوع با افزایش نگرانی ها در ارتباط با نوسانات نسبتا شدید عمده بازارهای بورس شدت بیشتری گرفته است.

روز جمعه، شاخص قیمت مصرف کننده نسبت به ماه قبل بدون تغییر اعلام شده در حالی که کارشناسان انتظار افت محدودی داشته اند. این شاخص بدون احتساب بخش های پر نوسان مواد غذایی و انرژی رشد 0.3 درصدی داشته که بیش از برآورد کارشناسان بوده و در محدوده سریع ترین میزان رشد چهار سال اخیر قرار دارد. در آنسو، شاخص قیمت تولید کننده نیز به طور غیر منتظره ای رشد 0.1 درصدی را ثبت کرده است.

عصر چهارشنبه شاخص منطقه ای کارخانجات نیویورک منتشر شده که از منفی 19.4 به منفی 16.6 واحد رسیده که حاکی از تداوم رکود کارخانجات در این منطقه می باشد. این شاخص برای فیلادلفیا نیز کماکان در محدوده منفی گزارش شده و برای ماه فوریه از منفی 3.5 به منفی 2.8 واحد رسیده است. در هر دو مورد، اعداد بالای صفر نشانه رشد است. این شاخص برای حوالی نیویورک و فیلادلفیا به ترتیب برای هفتمین و سومین ماه متوالی در محدوده منفی گزارش می شود.

آمار صدور پروانه های ساختمانی برای ماه ژانویه اندکی کمتر از انتظار 1.2 میلیون واحد در سال گزارش شده است. گزارش آمار آغاز احداث بنا نیز کمتر از برآورد تحلیلگران بوده و با کمی کاهش 1.1 میلیون واحد در سال گزارش شده است.

چین:
براساس تازه ترین گزارش اداره گمرک چین، مازاد تجاری دومین اقتصاد بزرگ جهان در ماه ژانویه با افزایش محسوس بیش از 6 درصدی نسبت به ماه قبل به 63.3 میلیارد دلار رسیده که بیش از برآورد کارشناسان است. دلیل اصلی آن افت چشمگیر 18.8 درصدی واردات در مقابل کاهش 11.2 درصدی صادرات می باشد. چین بزرگترین مصرف کننده مواد خام جهان است که کاهش واردات خبر خوبی برای بازارهای کالایی خصوصا فلزات اساسی بشمار نمی رود.

در سمت شاخص های قیمتی هم اوضاع چندان دلگرم کننده نیست و گزارش صبح پنج شنبه نشان داد سرعت رشد عمومی قیمت ها کمتر از انتظار بوده است. نرخ تورم سالانه برای ماه ژانویه 1.8 درصد اعلام شده که هر چند کمی نسبت به ماه قبل بهبود داشته اما 0.1 درصد از برآورد تحلیلگران کمتر است.

undefined

ژاپن:
براساس گزارش بامداد دوشنبه، سومین اقتصاد بزرگ دنیا یعنی ژاپن در سه ماه چهارم سال 2015 (فصل پاییز) برای سومین بار پیاپی شاهد کاهش آهنگ رشد اقتصادی است. رشد اقتصادی ژاپن در فصل پاییز 1.4 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افت داشته که بدتر از انتظار کارشناسان بوده و منجر به افزایش تردید ها در خصوص موفقیت سیاست های "شینزو آبه" نخست وزیر این کشور شده است. به عقیده برخی کارشناسان شانس احیای اقتصاد ضعیف شده ژاپن از طریق آنچه که به "آبنومیکس" شهرت یافته به شدت کم شده است.

از سویی، این گزارش در شرایطی منتشر شده که افت شدید قیمت سهام در ژاپن موج تازه ای از نگرانی ها را در پی داشته است. کاهش قابل توجه تقاضای داخلی در کنار تضعیف صادرات از دلایل اصلی کندی رشد اقتصادی می باشد. نزدیک به دو سوم تولید ناخالص داخلی ژاپن مربوط به مصرف داخلی است که ایجاد تورم منفی سر منشا اصلی کاهش مصرف می باشد. با شرایط تورم منفی مصرف کنندگان خرید های خود را به جهت خرید در قیمت های پایین تر به تعویق می اندازند. برای مقابله با چنین شرایطی بانک مرکزی ژاپن کمتر از یک ماه گذشته نرخ بهره منفی را به منظور احیای اقتصاد در دستور کار قرار داده است.

بریتانیا:
نرخ تورم سالانه بریتانیا مطابق انتظارات 0.3 درصد برای ماه ژانویه اعلام شده تا برای سومین ماه متوالی اقتصاد این کشور مهم اتحادیه اروپا با افزایش سطح عمومی قیمت ها مواجه گردد. در شرایطی که بانک مرکزی اروپا کماکان مهمترین تهدید پیش روی خود را ایجاد تورم منفی در این حوزه پولی می داند، موفقیت بریتانیا در افزایش سطح قیمت ها می تواند به زاویه بیشتر دیدگاه های اقتصادی لندن با حوزه یورو بیانجامد. در دیگر گزارش ها، نرخ بیکاری در بریتانیا 5.1 درصد اعلام شده که هر چند مشابه ماه قبل است اما تحلیلگران انتظار داشتند 0.1 درصد بهبود یابد.

رهبران اروپا روز پنج شنبه در بروکسل گرد هم آمدند تا در خصوص جلوگیری از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به رایزنی بپردازند. در پایان این نشست "دیوید کامرون" نخست وزیر بریتانیا اعلام نموده که بر سر برخی مفاد به توافقی رسیده که امتیازات ویژه ای برای بریتانیا در این اتحادیه به همراه خواهد داشت. بریتانیا در آستانه همه پرسی در ارتباط با باقی ماندن در این اتحادیه می باشد که هرچند زمان دقیق آن هنوز اعلام نشده اما برخی گمانه زنی ها از برگزاری آن طی تقریبا چهار ماه دیگر خبر می دهند.

حوزه یورو:
ظهر سه شنبه گزارش مؤسسه ZEW آلمان نشان داد که شاخص اعتماد به آینده اقتصادی به رقم 13.6 واحد رسیده که بیش از پیش بینی کارشناسان بوده است. هر چند این شاخص نسبت به ماه قبل افت داشته اما افت کمتر از انتظار برای بازارهای مالی حائز اهمیت می باشد. چین و منطقه یورو از بزرگ ترین مصرف کنندگان فلزات صنعتی جهان هستند و در مجموع نزدیک به 60 درصد مس جهان را مصرف می کنند. افزایش تردیدها در مورد آینده اقتصادی این دو منطقه بر بازار فلزات اساسی حائز اهمیت است.

"ماریو دراگی" رئیس بانک مرکزی اروپا بار دیگر با ابراز نگرانی در خصوص وضعیت بازار های سهام خصوصا کاهش ارزش سهام بانک های اروپایی، از آمادگی کامل نهاد تحت ریاست خود خبر داده است. به گفته وی به محض بروز کوچکترین نشانه ها در ارتباط با تضعیف تورم بی هیچ تردیدی به مقابله با آن پرداخته خواهد شد. لحن صحبت های حمایتی رئیس این نهاد سطح ریسک را در میان سرمایه گذاران کاهش داده و تقویت یورو را به همراه داشته، به طوریکه هر یورو با ثبت رشد 1.1 درصدی در 1.113 دلار بسته شده است.

بازارهای سهام در مواجه با قیمت نفت:
بازارهای سهام اواخر هفته در پی افزایش نگرانی ها در خصوص وضعیت جهانی نفت افت داشته اند تا بخشی از رشد روزهای آغازین تعدیل گردد. اوایل هفته با انتشار اخباری مبنی بر توافق بزرگان نفتی بر کنترل در سمت عرضه امیدواری ها به بهبود قیمت نفت افزایش یافت و همزمان شاخص های سهام رشد داشتند. وزیر نفت عربستان سه شنبه از توافق با روسیه و دو کشور دیگر برای ثبات در سمت تولید خبر داده که افزایش نسبی قیمت ها در بازار انرژی را در پی داشته است. به عقیده کارشناسان اجرای این طرح نشانه ای از تغییر نگرش تولید کنندگان بزرگ نفتی در ارتباط با بهبود قیمت ها بوده است. اما در ادامه، ایران با اعلام عدم همکاری با این طرح امیدها به بهبود مجددا قیمت ها را به یاس تبدیل کرد. ایران بواسطه لغو تحریم های غرب، قصد احیای سهم خود از فروش جهانی را دارد به طوریکه حتی برخی مقامات ایران از افزایش عرضه تا رسیدن به زمان پیش از اجرای تحریم های اقتصادی سخن می گویند.

براساس آخرین گزارش آژانس بین المللی انرژی، عربستان در ژانویه امسال روزانه 10.2 میلیون بشکه نفت تولید نموده که از بیشینه 10.5 میلیون بشکه در ژوئن 2015 کمتر است. در همین مدت روسیه 10.9، ونزوئلا 2.4 و قطر 0.68 میلیون بشکه در روز تولید نموده اند. ظاهرا اقتصاد های عربی به شدت وابسته به نفت حاشیه خلیج فارس که در زمان تحریم های ایران، کاهش قیمت را به از دست دادن سهم فروش ترجیح می دادند، حال در حال تلاش برای بهبود اوضاع می باشند. به هر نحو در پایان دادوستد های این هفته، هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال با 1.0 درصد کاهش در قیمت 33.01 دلار بسته شده است.

undefined

قیمت فلزات :
قیمت فلزات اساسی علیرغم رشد شاخص دلار و گزارش های اقتصادی نه چندان امیدوار کننده از اقتصاد های بزرگ دنیا تحت تاثیر امیدواری ها به بهبود قیمت نفت افزایش داشته اند. قیمت جهانی هر تن فلز سرخ با رشد 2.4 درصدی به 4609.3 دلار رسیده است. بر اساس جدیدترین گزارش گروه مطالعات بین المللی مس (ICSG)، سرمایه گذاری در ارتباط با افزایش سطح تولید از سوی کشورهای دارای معادن مس 4.5 درصد نسبت به سال قبل رشد داشته است. این خبر می تواند فردا در زمان بازگشایی بازارها قیمت مس را تحت فشار قرار دهد. در شرایطی که رکود تقاضا در بازار فلزات محسوس است افزایش سرمایه گذاری در ارتباط با افزایش ظرفیت تولید، انتظار خریداران برای کاهش بیشتر قیمت ها را می تواند در پی داشته باشد.

منبع : کارگزاری مفید

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا