دورنمای هفتگی بازارهای مالی منتهی به ۱۴ اسفند ماه ۱۳۹۴

  • 1717 بازدید
  • پنج شنبه, 20 آذر 773 ساعت 13:49

نتایج بدست آمده از نشست سران کشورهای گروه 20 در کنار گزارش های مطلوب اقتصادی از امریکا موجب افزایش قیمت سهام و فلزات اساسی بخصوص در آخرین روز هفته شد، همزمان گمانه زنی ها در مورد توافق تولیدکنندگان نفت به منظور کاهش عرضه و بهبود بازار، افزایش قیمت ها در بازار انرژی را به دنبال داشته است.

افزایش قیمت نفت

گمانه زنی در مورد توافق تولیدکنندگان نفت برای کاهش عرضه در کنار افزایش تقاضای بنزین در امریکا موجب شده قیمت نفت خام بیشترین رشد هفتگی خود از ماه اوت سال گذشته را به ثبت رساند. وزیر انرژی روسیه در مصاحبه ای اعلام کرده که با ایران به منظور مدیریت عرضه در حال مذاکره است و در سمت دیگر وزیر نفت ونزوئلا از توافق عربستان و روسیه به منظور تصمیم گیری برای کاهش عرضه در نشست ماه مارس اوپک خبر داده است.

با این حال دیدگاه و سخنان وزرای نفت ایران و عربستان متفاوت است. وزیر نفت ایران ضمن رد این ادعا، درخواست عدم افزایش عرضه از سوی ایران را غیر واقع بینانه توصیف کرده و وزیر نفت عربستان نیز اظهار داشته که تولیدکنندگان با بهای تمام شده بالا باید بار مازاد عرضه فعلی را به دوش بکشند و عربستان به دلیل عدم اعتماد به پیوستن سایر تولیدکنندگان به طرح مورد نظر، تولید خود را کاهش نخواهد داد. در عراق اما یکی از مسئولان اعلام کرده برای بازگرداندن ثبات به بازار نفت آمادگی دارد با تولیدکنندگان نفت همکاری کند.  با این حال به نظر میرسد مدت زمان استراتژی مطلق  عدم کاهش تولید به منظور حفظ سهم بازار و بیرون راندن سایر رقبا، به سر آمده و تولیدکنندگان در یک توافق عادلانه حاضر به همکاری در جهت بهبود قیمت نفت خواهند شد.

چهارشنبه گزارش اداره اطلاعات انرژی امریکا نشان داده که همزمان با کاهش قیمت نفت که اکنون در کمینه های هفت ساله قرار دارد، تقاضای مصرف بنزین تا نیمه فوریه افزایش قابل توجهی داشته و در بازه یک ساله، مصرف بنزین نسبت به سال قبل 5.2 درصد رشد داشته است. با این حال طبق گزارش بیکر هیوز، تعداد دکل های نفتی امریکا این هفته نیز با 13 واحد کاهش به 400 دکل فعال رسیده است.  این در حالیست که داده های هفته گذشته از کاهش 33 هزار بشکه ای تولید نفت امریکا تا 9.1 میلیون بشکه در روز خبر داده بود.

در بازار نفت قیمت ها طی هفته افزایش یافته هر چند روز جمعه و با تقویت دلار امریکا، بخشی از آن تعدیل شده است. هر بشکه نفت برنت دریای شمال با رشد 6.3 درصدی در 35.10 دلار بسته شده و نفت خام امریکا (WTI) با رشد قابل توجه 10.6 درصد به 32.78 دلار رسیده است.

رفع نگرانی ها در نشست گروه 20

نشست وزیران و روسای بانک های مرکزی بیست کشور جهان موسوم به گروه 20 (G20) که روز جمعه در شانگهای چین آغاز شده، با دستیابی به توافق کشورها مبنی بر اطلاع رسانی، پیش از اتخاذ سیاست های پولی که موجب تضعیف ارز می شود، به پایان رسیده است. این توافق در شرایطی اجرا شده که بانک های مرکزی چین و ژاپن و همچنین بانک مرکزی اروپا به جهت تحریک اقتصاد و افزایش تمایل صادرات کنندگان به تولید، به سیاست هایی روی آورده اند که موجب تضعیف ارزش پولشان شده و درآمد صادرات کنندگان را افزایش میدهد.

کاهش رشد اقتصادی در جهان شرایط کشور ها بخصوص کشور های صادرات محور را سخت کرده و موجب شده تا به منظور رقابت در بازار و حفظ سهم خود به تضعیف ارزش پول یا به نوعی تخفیف به خریداران خارجی روی آورند. سیاست هایی که ضمن غافلگیر کردن سایر کشور ها، تلاطم شدید در بازار های مالی را در پی داشته است. حال با توجه به نتایج نشست گروه 20 از این پس بانک های مرکزی متعهد شدند در صورت تمایل به بکارگیری این نوع سیاست ها، از پیش به یکدیگر اطلاع دهند. این توافق موجب خواهد شد کشور ها به دلیل رقابت در بازار های صادراتی و به تبعیت از یکدیگر، به کاهش ارزش پول ملی دست نزده و گمانه زنی ها در مورد رقابت ناعادلانه برای صادرات بیشتر کمرنگ شود.

گزارش های بهتر از انتظار امریکا

عصر جمعه دومین برآورد از رشد تولید ناخالص داخلی امریکا در فصل چهارم سال 2015 منتشر شده که بر خلاف انتظارات افزایش یافته است. در حالی که اولین برآورد، رشد 0.7 درصدی را نشان داده بود، برآورد اخیر حاکی از رشد 1 درصدی اقتصاد این کشور در فصل پاییز است. دیگر گزارش مطلوب از این کشور، توقف روند کاهشی سفارش کالاهای بادوام تولیدکنندگان امریکایی است. آمار این شاخص صنعتی نشان میدهد ارزش ماهانه خرید کالاهای با دوام در ژانویه 2016 رشد بیش از انتظار 1.8 درصد را ثبت کرده که از آوریل 2014 بی سابقه است. در سمت گزارش بازار مسکن هم فروش سالانه خانه های موجود بر خلاف پیش بینی ها افزایش یافته و به 5.47 میلیون واحد رسیده در حالی که معاملات املاک نوساز با افت بیش از انتظار به 494 هزار مورد رسیده است.

در شرایطی که طی ماه های اخیر گزارش های اقتصادی امریکا چندان برای سرمایه گذاران مطلوب نبوده، گزارش های روز جمعه بخشی از تردید ها را تعدیل کرده و در حالی که از دید برخی تحلیل گران روند پیش بینی شده افزایش نرخ بهره امریکا احتمالا با کاهش سرعت مواجه خواهد شد، گزارش های اخیر تقویت دلار را در روز جمعه به دنبال داشته است.

در اروپا برآورد های اولیه از شاخص فعالیت کارخانجات کل حوزه یورو با افت بیش از انتظار به 51 واحد رسیده و هر چند هنوز در محدوده رونق فعالیت ها قرار دارد، اما کمترین عدد در سیزده ماه اخیر است. شاخص فعالیت کارخانجات آلمان هم با کاهش بیش از انتظار به 50.2 واحد رسیده که بطور مشابه در کمترین مقدار طی پانزده ماه اخیر قرار دارد. در فرانسه اما سرعت فعالیت کارخانجات بر خلاف انتظارات افزایش یافته در 50.3 واحد قرار گرفته است. این پنجمین ماه پیاپی است که سرعت فعالیت ها در فرانسه شدت میگیرد.

رشد قیمت ها در بازار سهام و کالا

همراه با افزایش قیمت نفت شاخص اکثر بورس ها بزرگ دنیا و همچنین قیمت کالا ها طی هفته افزایش داشته اند. در بازار فلزات اساسی هر تن مس با رشد 2.6 درصدی در 4707 دلار بسته شده است. آلومینیوم و روی نیز با رشد 0.8 و 1.6 درصدی به قیمت ها 1575 دلار و 1756.5 دلار در هر تن رسیده اند. علی رغم تقویت دلار در معاملات پایانی هفته، کاهش نگرانی از اوضاع چین و توافق های صورت گرفته در نشست سران گروه 20 رشد قیمت ها را به دنبال داشته است. سخنان وزیر اقتصاد چین نشان میدهد علی رغم تعهد این کشور مبنی بر عدم تضعیف غیر منتظره ارز، هنوز موقعیت استفاده از سایر ابزار های مالی به منظور تقویت رشد اقتصادی وجود دارد.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

بالا