ایجاد حساب کاربری

*

*

*

*

*

*

*

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟

*

موارد پالایش شده بر اساس تاریخ: پنج شنبه, 10 اسفند 1396
پنج شنبه, 10 اسفند 1396 ساعت 12:50

رکورد تولید نفت ۴۷ ساله آمریکا شکسته شد

وزارت انرژی آمریکا اعلام کرد تولید نفت این کشور در ماه نوامبر رکورد تولید ۴۷ سال گذشته را شکست و در ماه دسامبر اندکی کاهش پیدا کرد.

به گزارش ایسنا، اداره اطلاعات انرژی آمریکا با بازبینی ارزیابی‌های اولیه، اعلام کرد تولید نفت این کشور در نوامبر به ۱۰.۰۵۷ میلیون بشکه در روز صعود کرد اما در دسامبر ۱۰۸ هزار بشکه در روز کاهش یافت و به ۹.۹۴۹ میلیون بشکه در روز صعود کرد.

آمار تولید نوامبر بالاتر از رکورد ۱۰.۰۴۴ میلیون بشکه در روز بود که در نوامبر ۱۹۷۰ به ثبت رسیده بود. تولید آمریکا طی چند سال گذشته با رونق صنعت شیل افزایش یافته و کمک کرده این کشور از عربستان سعودی که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان جهان است، سبقت بگیرد و به سطح تولید روسیه نزدیک شود.

رکورد تولید جدید احتمالا دوباره شکسته خواهد شد. دولت آمریکا پیش‌بینی کرده تولید این کشور تا اواخر امسال به بیش از ۱۱ میلیون بشکه در روز صعود خواهد کرد.

بر اساس گزارش رویترز، افزایش تولید، واردات نفت آمریکا را یک پنجم کاهش داده و صادرات انرژی این کشور را بالا برده است.

اما رشد تولید آمریکا باعث شده روند افزایش قیمت نفت با وجود ادامه محدودیت عرضه از سوی تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک، در سال جاری محدود شود.

طبق آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا، مجموع تولید نفت و محصولات نفتی در دسامبر ۲۰.۰۸ میلیون بشکه در روز بود که حدود ۰.۵ درصد نسبت به ۱۹.۹۸ میلیون بشکه در روز در دسامبر سال ۲۰۱۷ افزایش داشت اما حدود یک درصد نسبت به نوامبر کاهش داشت.

منتشرشده در اخبار
پنج شنبه, 10 اسفند 1396 ساعت 12:40

واردات نفت آسیا از ایران افزایش یافت

واردات نفت خام خریداران بزرگ آسیایی از ایران در ژانویه نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳.۳ درصد افزایش یافت.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، چین، هند، ژاپن و کره جنوبی ماه میلادی گذشته مجموعا ۱.۷۰ میلیون بشکه در روز از ایران نفت وارد کردند که بالاترین میزان واردات از اکتبر سال گذشته بود. این میزان واردات، اندکی بیشتر از میانگین واردات ۱.۶۷ میلیون بشکه در روز این خریداران در سال ۲۰۱۷ بود.

ایران در مواجه با بازگشت احتمالی تحریم‌های آمریکایی، تلاشکرده مشتریانش در آسیا را حفظ کند و امیدوار است امتیازی کهبه آنها می‌دهد جذابیت نفتش را در مقایسه با سایر صادرکنندگان خاورمیانه‌ای افزایش دهد.

میزان واردات نفت چین از ایران در ژانویه نسبت به ژانویه سال گذشته ۸۵.۹ درصد رشد کرد و به ۷۴۸ هزار و ۷۱۵ بشکه در روز رسید که بالاترین میزان از سپتامبر بود و به دنبال سه کاهش ماهانه متوالی روی داد. مجموع واردات نفت این کشور در ژانویه حدود یک پنجم رشد کرد.

طبق آمار منتشره، واردات نفت هند از ایران طی ماه میلادی گذشته ۱۰.۷ درصد کاهش یافت و به ۴۹۵ هزار و ۲۰۰ بشکه در روز در ژانویه رسید. ایراندر تلاش برای احیای بخشی از سهم بازار خود که به رقیبان بزرگی مانند عربستان سعودی و عراق واگذار کرده، به هند پیشنهاد کرده است تخفیف حمل محموله‌های نفتی به هند را در قبال موافقت دهلی نو با افزایش واردات از ایران افزایش دهد.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ماه جاری اظهار کرد پالایشگاه‌های دولتی و خصوصی هند در سال مالی ۲۰۱۹-۲۰۱۸ حدود ۵۰۰ هزار بشکه در روز نفت ایران را خریداری خواهند کرد.

طبق آمار وزارت اقتصاد، بازرگانی و صنعت ژاپن، واردات نفت این کشور از ایران در ژانویه نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲.۹ درصد کاهش یافت و به ۲۰۳ هزار و ۲۵۹ بشکه در روز رسید. میزان واردات نفت کره جنوبی از ایران در ژانویه نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۷.۳ درصد کاهش یافت و به ۲۵۲ هزار بشکه در روز رسید.

منتشرشده در اخبار

رشد اقتصادی هند در سه ماهه منتهی به سال ۲۰۱۷ برای نخستین بار در سالیان اخیر از چین پیشی گرفت.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، افزایش مخارج دولتی، تولید و خدمات همگی باعث شدند تا نرخ رشد اقتصادی هند در سه ماهه منتهی به دسامبر ۲۰۱۷ از چین بیشتر شود. داده‌های وزارت آمار هند نشان می‌دهد سومین اقتصاد بزرگ آسیایی موفق شد با رشدی ۷.۲ درصدی در سه ماهه چهارم سال گذشته، به سریع‌ترین رشد پنج فصل اخیر دست یابد. این رشد فراتر از رشد ۶.۸ درصدی چین و پیش‌بینی‌های ۶.۹ درصدی قبلی بود.

در آماری که برخی از اقتصاددانان معتقدند افزایش نرخ بهره را مورد لحاظ قرار داده، هند پیش بینی رشد تولید ناخالص داخلی خود در سال های ۲۰۱۸-۲۰۱۷ را نیز از ۶.۵ درصد به ۶.۶ درصد افزایش داده است.

در سه ماهه منتهی به دسامبر ۲۰۱۷، رشد سالانه بخش خدمات در مقایسه با ۶.۹ درصد سه ماهه سوم، به ۸.۱ درصد افزایش یافت و رشد بخش مالی و سایر خدمات در مقایسه با ۵.۶ درصد در سه ماهه سوم، به ۷.۲ درصد رسید.

برخی از اقتصاددانان اکنون انتظار دارند بانک مرکزی هند که در تلاش است بین نگرانی افزایش تورم و رشد، تعادل ایجاد کند، بتواند نرخ بهره را پس از انشست سیاستگذاری خود در ۵ آوریل افزایش دهد.

اشتغالزایی برای حدود یک میلیون جوانی که هر ماه وارد بازار کار هند می‌شوند، چالشی کلیدی است و نخست وزیر هند مالیات بر واردات را به منظور حمایت از تولید کنندگان داخلی ۵۰ درصد افزایش داده است.

تحلیلگران می‌گویند وام های تسویه نشده بانکها و ریسک های تورمی ناشی از افزایش قیمت مواد غذایی و خام، مخاطراتی را برای رشد به وجود می آورند

منتشرشده در اخبار

بازارهای آسیایی در معاملات پنج‌شنبه به عقب‌نشینی تن داده و روند ریزش بازارهای سهام های جهانی را گسترش دادند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، بعد از چند هفته آرام، با نگرانی از این که وضعیت خوب اقتصادی آمریکا و برنامه کاهش مالیاتی دونالد ترامپ باعث خواهد شد بانک مرکزی این کشور سیاست‌های سخت‌گیرانه‌تری به نسبت قبل درباره هزینه استقراض اعمال کند، تلاطمی که بازارهای سهام را در ماه فوریه تحت تاثیر قرار داده بود، بازگشت.

جدیدترین دور از ریزش بازارها پس از آن رخ می‌دهد که جروم پاول - رئیس بانک مرکزی آمریکا - پیش از نشست قانون‌گذاران در روز سه‌شنبه اعلام کرد چشم‌انداز اقتصادی این کشور بهتر شده است. بازارها در ابتدای ماه گذشته نیز پس از انتشار آمارهای خوب رشد اشتغال و دستمزدها در آمریکا دچار افت شده بودند.

در معاملات دیروز وال استریت، شاخص‌های " اس اند پی ۵۰۰" و " نزدک کامپوزیت" فعالیت خود را با کاهش به پایان بردند و شاخص " داوجونز" با ۱.۵ درصد کاهش به ۲۵۰۲۹.۲۰ واحد رسید. بازارهای آسیایی نیز در معاملات روز جاری از این روند پیروی کردند.

در ژاپن پس از آن که تقویت ین، صادرکنندگان را تحت تاثیر قرار داد، شاخص " نیک کی ۲۲۵" با ۱.۶ درصد کاهش به ۲۱۷۱۴.۹۷ واحد رسید، در هنگ کنگ شاخص " هانگ سنگ" ۰.۴ درصد کاهش یافت و به ۳۰۷۱۶.۰۸ واحد رسید و " شانگهای کامپوزیت" نسبتا بدون تغییر در سطح ۳۲۶۰.۶۵ واحد باقی ماند.

بورس سیدنی استرالیا ۰.۸ درصد و بورس سنگاپور ۰.۶ درصد کاهش یافتند و بورس‌های ولینگتون نیوزلند، تایوان، مانیل فیلیپین و کوالالامپور مالزی نسبتا بدون تغییر باقی ماندند.

یکی از بزرگ‌ترین نمادهایی که در معاملات با ریزش مواجه شد، شرکت‌های مرتبط با حوزه نفت بود که مانند همتایانشان در بورس نیویورک تحت تاثیر انتشار خبر افزایش بیش از انتظار ذخایر نفت آمریکا قرار گرفتند. هر بشکه نفت " وست تگزاس اینتر مدیت" با ۴ سنت کاهش به ۶۱.۶۰ دلار در هر بشکه و هر بشکه نفت برنت دریای شمال برای قراردادهای جدید با ۱۱ سنت کاهش به ۶۴.۶۲ دلار در هر بشکه رسید.

در بازار ارز با افزایش نگرانی‌ها از عدم پیشرفت مطلوب مذاکرات بریگزیت، ارزش پوند در برابر دلار کاهش یافت و از ۱.۳۷۶۹ دلار به ۱.۳۷۴۹ دلار رسید، یورو از ۱.۲۲۰۱ دلار به ۱.۲۱۸۹ دلار رسید و هر دلار از ۱۰۶.۷۱ ین به ۱۰۶.۶۳ دلار رسید.

منتشرشده در اخبار

حسین علی امیری شامگاه چهارشنبه در آیین افتتاح پالایشگاه قیر شرکت فرآورده های نفتی سیه فام که به صورت ویدئو کنفرانس با حضور رئیس جمهوری به بهره برداری رسید، افزود: بعد از به نتیجه رسیدن برجام و مذاکرات هسته ای شاهد رونق در کشور شدیم و اکنون سرمایه گذاری های مختلفی در ایران در حال شکل گیری است و هر روز شاهد حضور شرکت های اقتصادی و بین المللی در کشورمان هستیم.
وی بیان داشت: هر چند بعد از استقرار دولت روحانی، ایران همچون سایر کشورها با سقوط جهانی نفت مواجه شد اما به لطف خدا و همت مردم کشور اداره شد و حتی بخش قابل توجهی از ارز صادرات نفت به صندوق توسعه ملی واریز شد.
معاون پارلمانی رئیس جمهوری یاد آورشد: زمانی در صدور نفت تعیین کننده نبودیم اما امروز به برکت دولت تدبیر و امید و به نتیجه رسیدن برجام در شرایط بسیار مناسبی قرار داریم و تولید نفت رو به افزایش است.
*
تا چهار سال آینده واحدهای تولیدی نیمه فعال به چرخه تولید بر می گردند
امیری در ادامه ضمن قدردانی از مهندسان، مدیران و کارگران واحدهای تولیدی که دغدغه حل مشکلات را دارند، گفت: برای واحدهای تولیدی برنامه ریزی های قابل توجهی در ایران انجام می شود و تا چهار سال آینده شرکت های تولیدی ما که به خاطر تحریم و مشکلات اقتصادی در حال تعطیلی بوده، به چرخه تولید بر می گردند.
معاون پارلمانی رئیس جمهوری اظهار کرد: اکنون در سفر رئیس جمهوری به استان هرمزگان نیز شاهد افتتاح واحدهای تولیدی متعددی بودیم که امیدواریم با اجرای این طرح های بزرگ شاهد اشتغال، رفع بیکاری و رونق و توسعه در این استان باشیم.
وی اضافه کرد: کشور ایران اکنون در یک مسیر صحیح و درستی قرار گرفته است و اگر بخواهیم این مهم هم چنان حفظ شود، لازمه آن اتحاد، انسجام، وحدت ملی و امید است.
معاون پارلمانی رئیس جمهوری یاد آورشد: در اواخر سال 91 شاهد تعطیلی بسیاری از واحدهای تولیدی در ایران و بیکاری کارگران و مهندسان بودیم و صحبتی از رونق و توسعه در کشور نبود و حتی ایران هراسی به شدت در جهان درحال ترویج بود.
امیری خاطرنشان کرد: اما اکنون به لطف خدا و با مدیریت دولت تدبیر و امید و تیم مذاکره کننده هسته ای و همکاری نمایندگان مجلس شورای اسلامی و همچنین با حمایت رهبر فرزانه انقلاب و با مقاومت مردم خوشبختانه برجام به نتیجه رسید و مذاکرات هسته ای حل شد و با یک قطعنامه، تمام قطعنامه های ظالمانه رفع شد.
*
اواخر سال 91 ایران از جهت سیاسی و اجتماعی با مشکلات اساسی مواجه بود
معاون پارلمانی رئیس جمهوری اضافه کرد: همچنین در اواخر سال 91 از جهت سیاسی در جهت مناسبی نبودیم و حوادث سال 88 بعد از انتخابات گسیختگی اجتماعی و سیاسی در کشور ایجاد کرد و اختلاف و نفاق را بین مردم و مسئولان نظام و حتی روسای قوا را شاهد بودیم و از لحاظ اجتماعی با مشکلات اساسی مواجه بودیم.
این مقام مسئول یاد آورشد: اگر بخواهیم ببینیم که از لحاظ توسعه ای، کشور در چه شرایطی قرار دارد و امید ما به آینده کشور به چه صورت است باید مقایسه بین شرایط فعلی کشور از جهت های مختلف بین المللی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و غیره در اواخر سال 91 و بعد از آن را باید جویا شویم.
وی اضافه کرد: در اواخر سال 91 از لحاظ بین المللی هر روز شاهد صدور قطعنامه ای جدید در خصوص تحریم نفت و سایر کالاها از جمله پزشکی بودیم و حتی نمی گذاشتند کشورهای بیمه ای با ما کار کنند.
این مقام مسئول تصریح کرد: در آن سال ها به تدریج کشور ایران را داشتند در مسیری می بردند که غذا و دارو در برابر صدور نفت بر ما تحمیل کنند
وی گفت: کشور ایران مثال کشتی است که اگر آسیبی پیدا کند دیگرهیچ جریان سیاسی نمی شناسد و باید همه با هر نگاه سیاسی و قومیتی در کنار هم قرار بگیریم و مسیر توسعه کشور را پرشتاب تر به پیش ببریم.
معاون پارلمانی رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: امروز ایران علاوه بر قدرت ملی و اقتصادی دارای سرمایه های عظیم اجتماعی، وحدت و انسجام است که باید تلاش کنیم این امید در مردم را تقویت کنیم.
به گزارش ایرنا، کاروان تدبیر و امید به ریاست حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه نهم اسفند ماه وارد هرمزگان شد
در این سفر 2 روزه 15 طرح مهم با هزینه بیش از 40 هزار میلیارد ریال از جمله فولاد صبا، مرحله جدید بندر شهید رجایی، پالایشگاه گاز گورزین قشم، طرح افزایش بنزین پالایشگاه نفت بندرعباس افتتاح و عملیات اجرایی 15 طرح دیگر نیز با اعتبار بیش از 20 هزار میلیارد ریال آغاز شد
این دومین سفر حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی به استان هرمزگان در سال جاری است و رئیس جمهوری، نهم و دهم اردیبهشت ماه امسال به بندرعباس سفر کرد که طی آن مرحله اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس، صبا فولاد خلیج فارس و چند طرح عمرانی دیگر به بهره برداری رسید

منتشرشده در اخبار

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، مسعود کرباسیان که در یازدهمین همایش سالانه مالی و مالیاتی ایران در دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران سخن می گفت، افزود: هر چند سهم مالیات از درآمدهای دولت افزایش یافته اما هنوز با نقطه مطلوب فاصله داریم زیرا نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی در کشورهای در حال توسعه حدود 20 درصد است.
کرباسیان تاکید کرد: اگر می خواهیم به اهدافی چون رشد بالای اقتصادی، ثبات اقتصادی، بهبود رقابت‌پذیری و بهبود محیط کسب و کار دست یابیم باید در حوزه مالیات تحولات مهمی انجام شود.
وی تثبیت اقتصاد، عدالت در توزیع، جهت‌ دهی به فعالیت‌های تولیدی، کاهش اتکا به منابع نفتی و افزایش بهره‌گیری از منابع پایدار از قبل مالیات‌ ستانی عادلانه را از دستاوردهای استقرار کامل نظام مالیاتی مطلوب در کشور برشمرد.
وزیر اقتصاد، بهبود محیط کسب و کار در کشور را مورد تاکید قرار داد و افزود: در گذشته بیش از 2500 مجوز برای فعالیت‌های مختلف در کشور صادر می‌ شد که اکنون 700 مجوز از این تعداد کاسته شده، اما باز هم با شاخص‌های جهانی در بهبود محیط کسب و کار همخوانی ندارد.
کرباسیان از نبود سیستم جامع مالیاتی برای تعریف دقیق مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر مصرف انتقاد کرد و گفت: مالیات بر مصرف با توجه به فعالیت واحدهای بدون پروانه و اجرایی نشدن سیستم یکپارچه اطلاعات در کشور قابلیت اجرا ندارد.
وی در ادامه به لزوم اجرای صندوق‌های مکانیزه فروش در واحدهای صنفی را مورد تاکید قرار داد و گفت: یک شرکت با فاکتور جعلی مدعی تولید و توزیع این صندوق‌ها شد و مشکلات زیادی برای پیاده‌ سازی این طرح ایجاد کرد
وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه وزارت اقتصاد برنامه های راهبردی برای حوزه مالیات در دست اجرا دارد، اظهار داشت: اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم، صندوق‌های مکانیزه فروش، طرح جامع مالیاتی و اصلاح و دایمی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده چهار گام مورد نظر این وزارتخانه است.
کرباسیان با بیان اینکه در حوزه پیاده‌سازی طرح صندوق‌های مکانیزه فروش هنوز چالش‌هایی وجود دارد، توضیح داد: نحوه دریافت هزینه‌های صندوق‌ها و چگونگی پوشش اصناف از جمله چالش‌های مهم پیاده‌سازی این طرح است.
وی با تاکید بر استقرار نظام خزانه داری الکترونیک برای رسیدن به نظام جامع مالیاتی مطلوب گفت: گاهی دیده شده که یک شرکت بیش از 200 شماره حساب داشته و یا اینکه در استان ها درآمدهای مالیاتی با تعلل بانک ها با تاخیر چند روزه به دولت می‌رسد، اما با استفاده از خزانه‌داری الکترونیک درآمدها به صورت آنلاین وصول و پرداخت خواهد شد.
یازدهمین همایش نظام مالی و مالیاتی ایران امروز در دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران برگزار شد.

منتشرشده در اخبار
پنج شنبه, 10 اسفند 1396 ساعت 10:35

چرخش تجاری به یورو

با درخواست رئیس‌کل بانک مرکزی و دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت، ثبت‌سفارش واردات کالا با دلار ممنوع اعلام شد. دلار در اقتصاد جهانی دارای دو نقش متفاوت است. در نقش نخست با توجه به مرجعیت این ارز برخی کالاها بر اساس دلار قیمت‌گذاری می‌شوند. اما از نقش دوم به عنوان نقش عملیاتی یاد می‌شود که در آن کشورها تسویه‌های تجاری خود را بر اساس آن انجام می‌دهند. با توجه به اینکه ایران به واسطه تحریم‌های آمریکا از مکانیسم تسویه دلار نمی‌تواند استفاده کند، سیاست‌گذاران تصمیم به حذف دلار و جایگزینی سایر ارزها گرفته‌اند. از اثرات اجرایی شدن این تصمیم، از یکسو انتقال تامین مالی واردات از صرافی به شبکه بانکی و از سوی دیگر کاهش نقش دلار در تجارت است. با توجه به آنکه عمده جریان تجاری ایران بر مبنای ارزهای دیگر به‌خصوص یورو است، تصمیم اخیر را می‌توان چرخشی از دلار به سوی یورو در عملیات تجاری ایران توصیف کرد. در واقع سیستم ثبت سفارش بر پایه دلار به سیستم ثبت سفارش بر پایه یورو تبدیل می‌شود. این تصمیم حلقه اولیه‌ای است که در ادامه با جایگزین‌های دیگری تکمیل می‌شود. پیش‌از این بانک مرکزی اعلام کرده بود قصد دارد مبنای ارز گزارشگری را نیز از دلار به یورو تغییر دهد.

ثبت‌سفارش با «دلار آمریکا» ممنوع شد. این تصمیم بر اساس ابلاغیهبانک مرکزیصورت گرفته و از روز نهم اسفندماه(روز گذشته) لازم‌الاجرا شده است. البته این ابلاغیه شامل درخواست‌هایی با نوعارز «دلار آمریکا» که قبل از تاریخ مذکور، مجوز ۸ رقمی ثبت‌سفارش خود را دریافت کرده‌اند، نمی‌شود. منابع آگاه در وزارت صنعت،معدن و تجارتنیز از ارسال نامه‌ای از سویرئیس کل بانک مرکزیبه محمد شریعتمداری، وزیر صنعت،معدنو تجارت خبر می‌دهند. نامه‌ای که در آن عنوان شده است: «در شرایطی که به علت تداوم تحریم‌های اولیه ایالات متحده، دسترسی شبکه بانکی کشور به سیستم‌های دلاری به‌طور کامل قطع است، ثبت سفارش به دلار آمریکا به مفهوم استفاده از شبکه صرافی به منظور تامین مالیوارداتاست. این وضعیت از یکسو سبب افزایش تقاضایدلارآمریکا در صرافی‌ها شده و از سوی دیگر در تناقض فاحش با تاکیدهای مداوم رئیس‌جمهوری مبنی بر انتقال گردش مالیتجارتکشور از صرافی به شبکه بانکی است.»   در دنیا نقش دلار به دو صورت قابل بررسی است. دلار از یکسو نقش مرجع و مبنا را در معاملات و مبادلات بین‌المللیبازیمی‌کند.

به‌عنوان مثال،قیمت نفتدر دنیا با ارز دلار تعیین می‌شود. در این شرایط حذف نقش ارز مرجع از دلار از سوی کشورها غیرممکن است. در واقع نقش ارز مرجع دلار یک توافق توأمان نوشته و نانوشته توسطجامعهمالی بین‌المللی است که اعتبار و قوت آن از یک طرف ناشی از توافقات بین‌المللی مالی پس ازجنگ جهانی دومبوده و از طرف دیگر در طول زمان دلار نقش برتر و بلامنازع خود را از طریق پذیرش تقریبا کلیه کشورها در مبادلات و عملیات بین‌المللی تحکیم بخشیده است. اما از سوی دیگر در دنیا از دلار به‌عنوان ارز عملیاتی استفاده می‌شود. در این بخش است که کشورها می‌توانند مشخص کنند و تصمیم بگیرند از دلار در مبادلات خود استفاده کنند یا خیر. نظام بانکی کشور و در رأس آن بانک مرکزیجمهوری اسلامیایران، می‌تواند از دلار یا هر ارز دیگری به‌عنوان ارز مداخله یا ارز عملیات پرهیز کند یا خارج شود. تصمیمی که از سوی بانک مرکزی مبنی بر ممنوعیت ثبت سفارش با دلار گرفته شده نیز در این بخش می‌گنجد. ایران تصمیم گرفته دلار را از مبادلات تجاری خود حذف کند و نامه ولی‌الله سیف به وزیر صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد کهایرانقصد دارد با اجرای این تصمیم، از یکسو شبکه صرافی را حذف کند و شفافیت شبکه بانکی را افزایش دهد و از سوی دیگر نقش دلار آمریکا را در مبادلات تجاری خود کمرنگ سازد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که در حال حاضر عمده تجارت ایران با کشورهایی است که ارز آنها یورو یا ارزهای محلی است و نقش آمریکا در تجارت بسیار ناچیز است. اکنون نیز بیشترین معاملات با یورو انجام می‌شود. عبدالرحمان ندیمی بوشهری،معاونامور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی چندی پیش عنوان کرده بود: «مبنای ارز عملیات و فعالیت‌های بزرگ کشور بایورواست، اما اثر دلار در بازار و میان افراد بیشتر است که این رویکرد نیازمند اصلاح است. در حال حاضر نفت را به دلار نمی‌فروشیم. درست است که قیمتنفترا در دنیا با دلار محاسبه می‌کنند، اما قراردادهای نفتی ما با یورو است

آمارهایگمرکنیز نشان می‌دهد از حدود ۷/ ۴۲ میلیارد دلار واردات انجام شده در سال ۹۵، سهم کشورهای چین، هند،اتحادیه اروپاو انگلستان بیش از ۲۵ میلیارد دلار بوده که سهم ۶۰ درصدی از کل واردات را تشکیل می‌دهد. این درحالی است کهایالات متحدهآمریکا سهم ناچیزی (یک درصد) از کل واردات دارد. آمار واردات در سال جاری نیز حاکی از تداوم روند سال گذشته است. به‌طوری که از حدود ۳۱ میلیارد دلار واردات انجام شده تا کنون، سهم کشورهایی که مبادلات غیردلاری انجام داده‌اند حدود ۶۲ درصد بوده است. واردات انجام شده ازایالات متحده آمریکادر سال جاری نیز حدود ۱۱۰میلیون دلار بوده که سهم ۴/ ۰ درصدی از کل واردات را داشته است. از سوی دیگر، براساس آمار رسمی سایت گمرک، کل صادرات انجام شده در سال گذشته ۸/ ۴۳ میلیارد دلار بوده که از این مبلغ، سهم صادرات کشورهای چین، هند، اتحادیه اروپا و انگلستان در سال گذشته ۳۶ درصد ثبت شده است. در سال جاری نیز تاکنون ۴/ ۲۸ میلیارد دلار صادرات انجام شده که ۳۵درصد از آن به کشورهای مذکور اختصاص داشته است. همچنین، صادرات انجام شده به آمریکا در سال گذشته ۱۰۲ میلیون دلار و در سال جاری ۷۹ میلیون دلار بوده که سهمی کمتر از ۳/ ۰ درصد از صادرات کل را به خود اختصاص داده است.

یکی از نکات مهمی که هدف بانک مرکزی را از این تصمیم نشان می‌دهد، به انتقال مبادلات از شبکه صرافی به شبکه بانکی بر می‌گردد. این امر سه مزیت را به دنبال خواهد آورد. نخست اینکه واردات رسمی افزایش خواهد یافت. دوم اینکه منابع ارزی قابل ردیابی خواهد بود که این امر به معنی شفاف‌سازی است و سوم اینکه ریسک نقل و انتقالپولدر شبکه بانکی نسبت به صرافی کاهش می‌یابد.

البته موفقیت اجرای این تصمیم در گروی دو عامل است. اول اینکهبخش خصوصیبه این تغییر روی خوش نشان دهد. مسعود پورشیرازی، یکی از فعالان اقتصادی و عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در این باره به «دنیای اقتصاد» می‌گوید:‌ این تصمیم، برای نخستین بار نیست که در ایران گرفته می‌شود. پیش از این نیز در یک دوره در مورد درهم و در یک دوره درباره همین دلار این تصمیم گرفته شده بود؛ بنابراین اجرای این تصمیم امکان‌پذیر است. بانک مرکزی هر جا احساس کند که موجودی و نقل و انتقال یک ارز با مشکل مواجه است این تصمیم را می‌گیرد که البته تصمیم درستی است. هرچند ممکن است هزینه جابه‌جایی را برای فعالان اقتصادی افزایش دهد. فرهاد احتشام‌زاد،‌رئیس فدراسیونواردات از منظر دیگری به این موضوع نگاه می‌کند و می‌گوید:‌ سیاست بانک مرکزی درخصوص این تصمیم، کاهش حساسیت از دلار است. اما به جای آن، ‌حساسیت نرخ تبدیل دلار به سایر ارزها جایگزین می‌شود؛ بنابراین به نظر می‌رسد با این تغییر بازار دچار نوسان شود. ضمن اینکه مانند تمام تصمیمات گذشته، ماده ۲ و ۳قانون بهبود مستمر فضایکسب و کاررعایت نشده و بخش خصوصی و تشکل‌های مرتبط از این تصمیم بی‌خبر بودند و باز هم غافلگیر شدند. همیشه تصمیمات مهم پشت درهای بسته گرفته می‌شود، بدون اینکه مشورتی با فعالان اقتصادی صورت بگیرد. محمد لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرات ایران نیز به خبرگزاری فارس گفت: به نظر می‌رسد کنترل بازار ارز، واردات و سیاست‌های سختگیرانه آمریکا از دلایل ممنوعیت ثبت سفارش با دلار آمریکا است. این مساله از مدت‌ها پیش با توجه به برخی محدودیت‌ها مطرح بوده است. او عنوان کرد: هر چقدر فاصله ما در مبادلات تجاری از دلار بیشتر شود،مشکلاتکمتر می‌شود.

بنابراین به نظر می‌رسد این تصمیم به‌دلیل کنترل سیاست‌های سختگیر‌انه آمریکا و فشارهای این کشور بر ما اتخاذ شده است. از بعد دیگر به نظر می‌رسد این تصمیم در راستای کاهش تقاضای دلار در بازار و مدیریت واردات گرفته شده است. لاهوتی اضافه کرد: به دنبال این تصمیم اتفاقی که در مبادلات تجاری می‌افتد، به این صورت است که خریدار اولا با محدودیت در خرید مواجه می‌شود؛ زیرا باید به فروشنده کالا اعلام کند که نرخ دلار را براساس نرخ روز تبدیل به یک واحد پول دیگر کند و در موقع پرداخت پول هم فروشنده باید برآورد کند که آیا آن میزان دلار را دریافت می‌کند یا خیر، بنابراین یک واردکننده به‌صورت رسمی باید هزینه خرید و فروشارز را پرداخت کند و پرداخت چنین هزینه‌ایافزایش قیمترا به دنبال دارد.

دومین عاملی که موفقیت این تصمیم را تضمین می‌کند، این است که طرف‌های تجاری (کشورهای مبدا) بپذیرند که به این شیوه کالا را به ایران بفروشند. چنانچه کشورها همچنان بخواهند عملیات ارزی را به دلار انجام دهند، پیش بردن این تصمیم با مشکل مواجه خواهد شد. البته نباید فراموش کرد که هزینه مبادلات برای ایران در این روش اندکی افزایش خواهد یافت. آنچه باید توجه داشت، تصمیمی که درخصوص ممنوعیت ثبت سفارش با دلار گرفته شده، حلقه اولیه تصمیمات بعدی است. گفته می شود در ادامه قرار است تصمیمات تکمیلی اتخاذ شود که بر مبنای آن، ارز گزارشگری ایران نیز از دلار به یورو تغییر کند. به این معنی که آمار و اطلاعات تجارت و دارایی‌های کشور به جای دلار بر مبنای یورو منتشر شود

منتشرشده در اخبار

نظرسنجی رویترز نشان می دهد تحلیلگران انتظار دارند قیمت نفت امسال افزایش یابد اما به دلیل رشد تولید نفت شیل آمریکا از یک سو و محدود شدن تولید اوپک از سوی دیگر، دامنه نوسان آن محدود باشد.

نظرسنجی رویترز از 37 اقتصاددان و تحلیلگر نفتی حاکی است، این کارشناسان به طور متوسط قیمت هر بشکه نفت برنت در سال 2018 را 63 دلار پیش بینی کرده اند که اندکی بالاتر از رقم 62 دلار و 37 سنت پیش بینی شده در نظرسنجی ماه پیش است.

اشلی پترسون از موسسه استراتاس ادوایزرز گفت: «سطح پایبندی اوپک (به توافق کاهش تولید) و روند رشد تولید نفت آمریکا احتمالا عوامل اصلی شکل دهنده قیمت نفت در سال 2018 خواهد بود

وی افزود: «با توجه به تاثیرات منفی و مثبت ناشی از روند رشد تولید نفت آمریکا، قیمت ها احتمالا در سال 2018 پرنوسان تر از سال 2017 خواهد بود

تولید نفت آمریکا احتمالا امسال از مرز 11 میلیون بشکه در روز عبور خواهد کرد و هم اکنون نیز به بالای 10 میلیون بشکه رسیده است.

کایلین بیرچ، تحلیلگر موسسه اکونومیست انتلیجنس یونیت گفت: «آمریکا تا حدی صحنه نمایش را از دیگران گرفته است

وی افزود: «اینکه صنعت نفت این کشور در اختیار تعداد زیادی از شرکت های خصوصی غیرهماهنگ است که هزینه های تولید آنها کمتر از تولید کنندگان سایر کشورهاست بدان معناست که آمریکا همچنان در آینده ای قابل پیش بینی یک بازیگر عمده در بازار نفت باقی خواهد ماند

در همین حال، اوپک در حال نزدیک شدن به هدف خود یعنی رساندن میزان ذخایر نفت خام جهان به متوسط 5 سال گذشته است. عربستان هفته گذشته اعلام کرد امیدوار است اوپک و متحدانش از سال آینده شروع به تعدیل کاهش تولید های خود کنند و یک چهارچوب دائمی برای تثبیت بازار نفت پس از پایان توافق ایجاد نمایند.

منتشرشده در اخبار
پنج شنبه, 10 اسفند 1396 ساعت 10:10

«نه» برجامی اروپا به آمریکا

اتحادیه اروپا بار دیگر مخالفت خود را با سیاست‌های واشنگتن با هدف بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران اعلام کرد. نماینده اتحادیه اروپا در آمریکا با رد احتمال بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای ایران به بهانه‌ای دیگر و به‌طور مشخص مسائل موشکی تاکید کرد که بروکسل برجام را برای امنیت خود اساسی می‌داند و با اقداماتی که این توافق را در معرض خطر قرار دهد، مخالف است. این در شرایطی است که چندی پیش روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» مدعی شده بود که اروپایی‌ها با «سه اصلاح و تغییر» در توافق هسته‌ای موسوم به برجام موافقت‌ کرده‌اند.

همزمان با تشدید فشارهای غیربرجامیکاخ سفیدو تلاش‌ها برای تحریم ایرانبر سر مسائل موشکی، اخبار و مواضع ضدونقیضی از سویکشورهای اروپاییدر مورد ایران ارسال می‌شود؛ در شرایطی که چندی پیش روزنامه آمریکایینیویورک تایمزمدعی شده بود اروپایی‌ها با «سه اصلاح و تغییر» در توافق هسته‌ای موسوم به برجام موافقت‌ کرده‌اند، نمایندهاتحادیه اروپا درواشنگتنبا رد احتمال بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای ایران به بهانه‌ای دیگر، گفت: «بروکسل برجام را برای امنیت خود اساسی می‌داند و با اقداماتی که این توافق را در معرض خطر قرار دهد، مخالف است.» در عین حال دوشنبه شب نیز درشورای امنیتنشستی با هدف تحریم‌ ایران تشکیل شد اما نتیجه مدنظر غرب حاصل نشد؛ زیرا قطعنامه پیشنهادیبریتانیاکه با حمایت آمریکا وفرانسهت هیه شده بود و قصد داشت ضمن تمدید تحریم تسلیحاتییمنبرای یک سال دیگر،ایرانرا به‌خاطر آنچه ارسال موشک بهشیعیان حوثی خوانده می‌شود، محکوم کند با رای منفیروسیهمواجه شد. محمدجواد ظریف،وزیرامور خارجهایرانسه‌شنبه شب درفرودگاهبلغارستان با اشاره به مطرح شدن قطعنامه ضد ایرانی در جلسه اخیر شورایامنیت سازمان مللبا ادعای واهی ارسال سلاح از سوی ایران بهیمنگفت: «آنچه درشورای امنیت سازمان مللرخ داد، نمایشی زشت و در راستای حمایت از کشور تجاوزگر به یمن بود

بازگشت تحریم‌ها خلاف حسن نیت است

در حالی که به‌رغم تاکیدات ایران در زمینه غیرقابل تغییر بودن برجام روزنامه آمریکایینیویورک تایمزدر مطلبی مدعی شده بود کهکشورهای اروپاییبا انجام برخی تغییرات در ارتباط با برجام شامل ۱- تعهد برای مذاکره مجدد در قبال محدودیت‌های آزمایش موشکی از سوی ایران، ۲- دادن اطمینان مبنی بر اینکه بازرسان دسترسی نامحدود و بی قید و شرط به پایگاه‌های نظامی ایران داشته باشند و ۳- تمدید و گسترش تاریخ‌های انقضای (غروب آفتاب) توافق برای ممانعت از، «از سرگیری تولید سوخت هسته‌ای بسیار فراتر از محدودیت‌های کنونی(برجام)» که در سال ۲۰۳۰ منقضی می‌شود»، موافقت کرده‌اند، دیوید او سالیوان، سفیراتحادیه اروپادرواشنگتنتاکید کرد که این اتحادیه با بازگرداندن تحریم‌های رفع‌شده ایران ذیل توافق هسته‌ای، مخالف است و این کار را خلاف «حسن نیت» می‌داند. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا که در جریان رقابت‌های انتخاباتی و پس از ورود بهکاخ سفیدبارها توافق هسته‌ای با ایران را «وحشتناک» توصیف کرده، دو ماه پیش به اتحادیه اروپا ۱۲۰ روز وقت داد تا آن‌چه «نواقص» این توافق از جمله سقف زمانی برخی محدودیت‌های هسته‌ای و عدم ارتباط برجام با برنامه موشکی ایران توصیف می‌کند، را رفع کنند.

دیوید سالیوان که روز دوشنبه در جمع گروهی از خبرنگاران و دبیران پایگاه «بلومبرگ» صحبت می‌کرد، در پاسخ به سوالی درباره فشار آمریکا برای بازگرداندن بخشی از تحریم‌هایی که ذیل توافق هسته‌ای رفع شده‌اند، گفت اتحادیه اروپا مخالف این است که تحریم‌های رفع‌شده، به بهانه‌های دیگر از جمله مساله موشکی، احیا شوند. وی گفت: «به عقیده من، این کار موثر نخواهد بود. ما تحریم‌ها را به‌عنوان بخشی از یک معامله رفع کردیم و بر اساس حسن نیت، شما نمی‌توانید آن تحریم‌ها را بدون داشتن دلیل درخور بازگردانید

واکنش به پیشرفت موشکی

نماینده اتحادیه اروپا با این حال گفت بروکسل به نحو مناسب به پیشرفت‌های موشکی ایران واکنش نشان داده و گفت این ادعا که این اتحادیه نسبت به برنامه موشکی ایران بی‌تفاوت است، «افسانه‌سرایی» است. سالیوان افزود: «یک افسانه‌سرایی کامل از طرف برخی افراد درایالات متحدهمطرح شده مبنی بر اینکه ما فقط علاقه‌مند بهتجارتبا ایران هستیم و حاضریم برای فروش چند خودرویا هواپیما، بر عکس «بوئینگ»، شرافتمان را به حراج بگذاریم. ما برای چند قرارداد تجاری، روی اصول خودمان پا نمی‌گذاریم

دلیل اهمیت برجام

این مقام اروپایی در بخش دیگری از اینمصاحبهدرباره دلیل اهمیت برجام برای اتحادیه اروپا گفت: «اگر ایران یک کشور مجهز به سلاح هسته‌ای باشد، هر مشکلی که می‌توانید تصور کنید با این کشور داریم، به توان ۱۰۰، بیشتر می‌شود؛ بنابراین از نظر ما، چیزی که در وهله نخست باید از آن اطمینان یابیم، این است که این کشور سلاح هسته‌ای نداشته باشد. این کاری است که این توافق کرده و می‌کند و نتیجه‌بخش هم بوده است.» او در پایان با اشاره به اینکه اتحادیه اروپا برای به تفاهم رسیدن باایالات متحدهتلاش می‌کند، افزود:«چراکه شما دوست و متحد ما هستید و می‌خواهیم با شما کار کنیم. اما ما کاری نخواهیم کرد که این توافق را که برایامنیت ملیاروپا اساسی است، به خطر بیندازد. ما این توافق را مورد مذاکره مجدد قرار نمی‌دهیم و هیچ کاری نخواهیم کرد که به عقیده ما ممکن است این توافق را در معرض خطر قرار دهد

بیانیه ضد ایرانی آمریکا و متحدان اروپایی‌اش

از دیگر سو بعد از ناکامی برخیکشورهای غربیدر محکوم کردن ایران درخصوص ارسال سلاح به حوثی‌های یمن، آمریکا و سه متحد اروپایی‌اش، یعنی انگلیس،فرانسهوآلمانپس از آن‌کهروسیهقطعنامهسازمان مللعلیه یمن و ایران را وتو کرد، بیانیه‌ای مشترک منتشر و در آن، ایران را در ارتباط با موضوع موشک‌های شلیک شده حوثی‌ها علیهعربستانمحکوم کردند.

به گزارش «ایسنا» به نقل از خبرگزاری فرانسه، این کشورها با تکیه بر این ادعاهای بی‌اساس و واهی در بیانیه خود آورده‌اند که ایران باید به فوریت هر چه بیشتر فعالیت‌های متناقض با قطعنامهسازمان مللرا متوقف کند، قطعنامه‌ای که در سال ۲۰۱۵ به تصویب رسید و منجر به اعمال محدودیت تسلیحاتی علیه یمن شد. این محکومیت یک روز پس از آن انجام شد که روسیه قطعنامه پیشنهادیانگلیسدرشورای امنیت سازمان مللرا برای تمدید تحریم‌های یمن و هدف قرار دادن ایران به اتهام نقض این تحریم‌ها وتو کرد. کارشناسان سازمان ملل در ماه ژانویه گزارشی ادعایی منتشر و در آن اعلام کردند که ایران با ارسال موشک و پهپاد به حوثی‌های یمن، محدودیت تسلیحاتی سازمان ملل علیه یمن را نقض کرده است. روسیه روز دوشنبه در نشستشورای امنیتنتایج تحقیقات این کارشناسان را به چالش کشید و تاکید کرد که این نتایج قانع‌کننده نبوده و حاوی شواهد کافی برای اثبات ادعای نقض تحریم‌های یمن توسط ایران نیست. در ادامه بیانیه مشترک آمریکا، انگلیس، فرانسه وآلمانآمده است: «ما عدم همکاری ایران (با این تحریم‌ها) را محکوم می‌کنیم، چراکه خطراتی جدی برای صلح و ثبات منطقه ایجاد می‌کند.» قطعنامه پیشنهادیانگلیسبه شدت مورد حمایت آمریکا بود که توسط روسیه وتو شد. این اتفاق یک شکست برای واشنگتن محسوب می‌شود که مدت‌هاست شورای امنیت را برای اتخاذ رویکردی سخت در قبال ایران در ارتباط با مساله یمن تحت فشارقرار می‌دهد.

مخالفت قاطع لاوروف با تغییر در برجام

همچنین سرگئی لاوروف،‌وزیرامور خارجهروسیهنیز در واکنش به تحرکات آمریکا، با تغییر مفاد توافق هسته‌ای ایران و 1+5 (برجام) مخالفت کرده و گفت که این توافق بین‌المللی باید اجرا شود.  سرگئی لاوروفروز سه شنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با ژان ایو لودریانوزیر خارجهفرانسه گفت: «در مورد تغییر مفاد برجام دیدگاه منفی داریم و معتقدیم که این توافق بین‌المللی باید به‌طور کامل اجرا شود.» به گزارش «ایرنا» وی با بیان اینکه بازبینی در برجام بسیار خطرناک است، افزود: «اگر برخی تمایل دارند در این چارچوب مسائل دیگری مطرح شود، باید با مشارکت ایران اقدام کنند و این مساله نیز با توافق جمعی و نه اولتیماتوم حل شود.» وزیر خارجهروسیه سپس با توجه به موضع آمریکا در بازبینی مفاد برجام خاطرنشان کرد که آمریکا، روسیه را کشوری که قراردادها وامور بین‌المللی را بازبینی می‌کند، معرفی کرده است حال آنکه دیدیم در توافقی مثل موافقت نامه تغییرات اقلیمی پاریس، آمریکایی‌ها این گونه رفتار کردند.

لاوروف در ادامه به فعالیت گروه کاری اتحادیه اروپا و آمریکا درخصوص برجام اشاره و تاکید کرد:« اطلاعات درباره جزئیات این موضوع را از همتای فرانسوی خود خواهد گرفت.» وزیرخارجه روسیه در پاسخ به پرسش خبرنگاری که تلاش داشت نقش ایران درخاورمیانهرا مخرب جلوه دهد و وزیر خارجه روسیه را نیز با خود همراه کند، گفت: «باید بگویم این سوال نادرست است.» وی افزود: «عوامل زیادی در بی ثبات شدن اوضاع منطقه نقش دارند؛ اول از همه تهاجم (آمریکا) بهعراقبود که به فروپاشی حکومت این کشور منجر شد.» این مقام روسی با بیان اینکه امروز مساله یمن نیز ایجاد شده، حال آنکه مسالهفلسطینحل نشده مانده است، گفت:« به این ترتیب نیروی بی‌ثبات‌کننده در منطقه بی شمار است؛ کسانی که می‌خواهند ایران را متهم و این کشور را وادار به صرف نظر کردن از منافع خود کنند، منصفانه عمل نمی‌کنند

پیشنهاد میانجیگری مسکو

لاوروف ادامه داد: «کشورهایی مانند ایران،مصروعربستانرا نمی‌توان از حق مشروع خود برای روابط با خارج محروم کرد؛ اما روابط باید شفاف باشد.» وزیر خارجه روسیه تاکید کرد: «روسیه برای این منظور تلاش می‌کند و پیشنهاد داده است تا پنج کشور عربی منطقهخلیج فارسبا ایران مذاکره کنند واعضای شورایامنیت و اتحادیه اروپا نیز در این گفت وگوها مشارکت داشته باشند چرا‌که به عقیده ما تنها از راه مذاکره می‌توانمشکلاترا حل و فصل کرد

دفاع فرانسه از برجام

از دیگر سو، ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه نیز در ادامه این نشست بر موضع این کشور در دفاع از برجام تاکید کرد و گفت: «همان طور که امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه اعلام کرده است، ما اجرای برجام را تضمین و از این توافق بین‌المللی دفاع می‌کنیم.» او همزمان مدعی شد: «در مورد خطر گسترش سلاح‌های هسته‌ای، شیمیایی و موشک‌های بالستیکی باید با این کشور مذاکره کرد و باید از این کشور پرسید که با موشک‌های بالستیکی می‌خواهد چه‌کار کند.» لودریان در ادامه ادعاهای خود افزود: «درست است که ایران حق دارد تا با کشورهای دیگر بر اساس منافع ملی روابط خود را تنظیم کند اما اینکه پهپاد خود را به اسرائیل (رژیم صهیونیستی) ارسال می‌کند، در این مجموعه نمی‌گنجد.» این مقام فرانسوی در نهایت گفت: «برای اینکه این مسائل روشن شود باید با ایران مذاکره کرد و روز دوشنبه هفته آینده برای این منظور به ایران سفر می‌کنم

منتشرشده در اخبار

»مهدی کسرایی پور» عصر چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره انتشار خبری درباره ممنوعیت ثبت سفارش واردات کالا با نرخ دلار آمریکا از نهم اسفندماه در سامانه جامع تجارت افزود: این موضوع درخواست بانک مرکزی بود که در نامه ای به وزارت صنعت، معدن و تجارت پیگیری و از امروز اجرا شده است.
وی افزود: در شرایط کنونی بازرگانان در زمان ثبت سفارش کالا باید شیوه پرداخت خود را مبنی بر اینکه از طریق شبکه بانکی باشد یا از طریق صرافی ها، مشخص کنند.
این مسوول در بانک مرکزی اضافه کرد: شبکه بانکی ما سال هاست به دلیل تحریم های مربوط به تسویه دلاری، امکان استفاده از ارز دلار آمریکا را ندارد. از این رو، اگر واردکنندگان بخواهند ارز مورد نیاز خود را از بانک ها تامین کنند، امکان استفاده از دلار را ندارند و باید از دیگر ارزهای جایگزین و جهانروا استفاده کنند.
کسرایی پور گفت: در روش غیربانکی که اغلب سازوکار پرداخت از طریق صرافی ها انجام می شود تا امروز واردکنندگان ثبت سفارش خود را بر اساس درخواست هایی که فروشندگان ارایه می کردند، انجام می دادند.
مدیرکل سیاست ها و مقررات ارزی بانک مرکزی ادامه داد: با توجه به اینکه تسویه دلار برای ایران طبق تحریم های اولیه آمریکا ممنوع است و اینکه بازرگانان می توانند در پرداخت ها و معاملات تجاری خود از ارز جایگزین یا ارزهای جهانروای دیگر استفاده کنند، دلیلی برای استفاده از دلار در این معاملات وجود ندارد.
کسرایی پور تاکید کرد وقتی ثبت سفارش به دلار باشد، تقاضا برای این ارز به صورت خودکار در شبکه صرافی ها ایجاد می شود که توجیه کننده استفاده از دلار است.
وی با بیان اینکه تجار در مراودات خود با شرکای تجاری اصلی ایران می توانند از سایر ارزها استفاده کنند، افزود: برای نمونه در معامله با چین به عنوان شریک اول تجاری کشور می توان پرداخت ها را هم به یورو و هم یوان انجام داد یا با ترکیه از طریق یورو یا لیر تسویه کرد.
کسرایی پور در پاسخ به تاثیر این روند بر تعاملات تجاری با شرکای خارجی گفت: شاید برای بازرگانانی که سال ها با درخواست های ثبت شده به دلار کار کرده اند، در ابتدا این تغییر و توجیه فروشنده برای دریافت وجه به ارزی جز دلار سخت باشد اما چالش بزرگی نیست و به مرور رفع می شود. مشکل تعیین دلار به عنوان ارز گزارشگری
این مسوول اضافه کرد: یکی از مشکلات، انتخاب دلار به عنوان ارز گزارشگری است در حالی که سهم آن در سبد تجاری و ارزی کشور قابل توجه نیست؛ سال هاست که تراز تجاری کشور به دلار سنجیده می شود یا قیمت فروش نفت در بودجه بر پایه دلار محاسبه می شود؛ در حالی که عمده معاملات ایران به یورو و سایر ارزهای جهانروا انجام می شود.
وی ابراز امیدواری کرد بتوان در آینده نزدیک ارز گزارشگری کشور را از دلار به ارزهایی که سهم بیشتری در سبد تجاری کشور دارند، تغییر داد.
به گزارش ایرنا بر اساس اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت، از امروز (نهم اسفند) ثبت سفارش به ارز «دلار آمریکا» در سامانه جامع تجارت ممنوع شده است و بازرگانان برای ثبت کالای وارداتی خود باید ارزهای دیگری را به عنوان ارز تسویه با طرف خارجی انتخاب کنند.

منتشرشده در اخبار
صفحه1 از2
بالا