ایجاد حساب کاربری

*

*

*

*

*

*

*

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟

*

موارد پالایش شده بر اساس تاریخ: یکشنبه, 20 اسفند 1396

میانگین قیمت نفت خام سبک ایران در هفته منتهی به 2 مارس (11 اسفندماه) با 79 سنت افزایش به 63 دلار و 18 سنت برای هر بشکه رسید
میانگین قیمت نفت خام سبک ایران از ابتدای سال 2018 تاکنون، 65 دلار و 43 سنت برای هر بشکه بوده است.
میانگین قیمت نفت خام سنگین ایران در دوره مورد بررسی 30 سنت برای هر بشکه افزایش یافت و به 62 دلار و سه سنت برای هر بشکه رسید؛ میانگین قیمت نفت خام سنگین ایران نیز از ابتدای امسال تاکنون 63 دلار و 96 سنت برای هر بشکه بوده است.
میانگین قیمت سبد نفتی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) نیز در هفته منتهی به 2 مارس(11 اسفند)، به 63 دلار و 58 سنت رسید که نسبت به هفته گذشته، با 49 سنت افزایش همراه بوده است.
میانگین قیمت نفت خام شاخص دبلیو.تی.‌آی آمریکا در هفته منتهی به دوره مورد بررسی، 12 سنت کاهش یافت و به 62 دلار و 16سنت برای هر بشکه رسید. در هفته مورد بررسی، قیمت نفت خام شاخص برنت با 62 سنت افزایش، بشکه‌ای 65 دلار و 84 سنت معامله شد.
میانگین قیمت نفت خام شاخص‌های دوبی و عمان نیز در دوره مورد بررسی به 65 سنت برای هر بشکه افزایش یافت و هر بشکه 62 دلار و 57 سنت و 63 دلار و یک سنت معامله شد.
به گزارش ایرنا، میزان تولید نفت ایران به روزانه حدود چهار میلیون بشکه رسیده است
ایران روزانه 2 میلیون و 600 هزار بشکه نفت و میعانات گازی صادر می کند؛ میزان صادرات نفت ایران در ابتدای دولت یازدهم و دوران تحریم به روزانه یک میلیون بشکه محدود شده بود.

منتشرشده در اخبار
یکشنبه, 20 اسفند 1396 ساعت 16:30

دور جدید خصوصی‌سازی در فرانسه

دولت فرانسه آماده می‌شود بخش دیگری از دارایی‌های خود را واگذار کند تا هزینه مورد نیاز صندوق نوآوری این کشور تامین شود.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، امانوئل ماکرون - رئیس جمهور فرانسه - پس از انتخاب خود وعده داد ۵۰ میلیارد یورو برای نوسازی اقتصاد این کشور اختصاص دهد که از این میزان ۱۰ میلیارد یورو برای فناوری‌های نوآورانه در نظر گرفته شده است.

برای خودداری از فشار بیشتر برروی منابع عمومی که وضعیت خوبی ندارد، دولت وجوه مورد نیاز این برنامه را با فروش سهام حدود ۸۰ شرکت که مالکیت اکثریت یا تمام آن را در اختیار دارد، تامین خواهد کرد. این فرایند پاییز سال گذشته آغاز شد و برونو لومر- وزیر دارایی- هفته گذشته اعلام کرد احتمالا قانون حداقل مالکیت دولت بر چهار شرکت بزرگ فرانسوی لغو خواهد شد.

سبد دارایی دولت فرانسه ارزشی معادل ۱۰۰ میلیارد یورو دارد اما به نظر می‌رسد دولت توانایی دست زدن به سهام بخش دفاعی و هسته‌ای که بخش بزرگی از این دارایی‌ها را تشکیل می‌دهد را نداشته باشد. در ۲۰ سال گذشته، شرکت‌های بزرگ فرانسوی نظیر تله کام، کردیت بانک لیون و ایرفرانس با پیشرفت مطلوبی به دارندگان خصوصی واگذار شده‌اند.

از سوی دیگر، ادوارد فیلیپ - نخست وزیر فرانسه - وعده داده است خصوصی‌سازی شامل شرکت بهره‌برداری از خطوط ریلی " اس ان جی اف" انجام نخواهد شد، هرچند هزینه‌های سنگین بازسازی آن باعث می‌شود بدهی‌های دولت به حدود ۵۰ میلیارد یورو برسد.

بدهی عمومی دولت فرانسه در حال حاضر تقریبا معادل تولید ناخالص داخلی این کشور است که بسیار بیش‌تر از سطح ۶۰ درصدی هدف‌گذاری شده توسط اتحادیه اروپا به شمار می‌رود. بدین ترتیب فرانسه در کنار اسپانیا تنها کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستند که بیش از سطح هدف‌گذاری شده اتحادیه اروپا کسری دارند.

منتشرشده در اخبار
یکشنبه, 20 اسفند 1396 ساعت 16:20

گمرک بوشهر رتبه نخست صادرات را کسب کرد

بهروز قره بیگی روز یکشنبه در هشتمین نشست شواری هماهنگی مدیران استان و وزارت امور اقتصاد و دارایی در بوشهر افزود: صادرات این استان بدون احتساب میعانات گازی در مدت یاد شده حدود 18 میلیون و 230 هزار تن کالا به ارزش بالغ بر 7 میلیارد و 19 میلیون دلار گزارش شده است
وی اضافه کرد: عمده کالاهای صادراتی از گمرکات استان بوشهر شامل میعانات گازی، محصولات پتروشیمی، کودهای معدنی، سیمان و کلینکر، انواع ماهی و میگوی پرورشی، گوگرد، سنگ گچ و گچ بنایی، گوجه فرنگی، یونجه و جکت و متعلقات آن بوده است
قره بیگی ادامه داد: بیشترین حجم صادرات به کشورهای چین، جمهوری کره جنوبی، امارات متحده عربی، هند، ژاپن، اندونزی، ترکیه، تایوان، کنیا و قطر انجام شده است
سرپرست ستاد نظارت گمرکات استان بوشهر یادآورشد: همچنین طی مدت یاد شده یک میلیون و 60 هزار و 287 تن کالا از گمرکات استان بوشهر وارد کشور شده است
قره بیگی با بیان اینکه تاخیر در ترخیص برخی کالاها برعهده گمرک نیست، گفت: هرچند محوریت تجارت کشور با گمرک است اما بسیاری از مجوزهای ترخیص کالا توسط دستگاه های اجرایی در ارتباط با گمرک صادر می شود که از نگاه مردم پوشیده هستند ولی با این حال تاخیر در صدور این مجوزها و ترخیص کالا به نام گمرک نوشته می شود
وی اضافه کرد: با این وجود گمرک همواره سعی دارد با پیگیری های خود زمینه سرعت بخشی در ترخیص کالا و رضایتمندی بازرگانان و صاحبان کالا را فراهم کند
قره بیگی اظهارداشت:درگمرکات استان بوشهر قوانین عادی و مناطق ویژه حاکم است به نحوی که هم اکنون گمرک در سه منطقه ویژه بوشهر یک ،2 و منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس مستقر و مشروعیت مناطق ویژه با استقرار گمرک معنی پیدا می کند

منتشرشده در اخبار
یکشنبه, 20 اسفند 1396 ساعت 16:00

گرانی دلار در صادرات اثر کرد

اگرچه تراز تجاری کشور همچنان حدود شش میلیارد دلار منفی است، با این وجود در یازدهمین ماه سال حدود چهار میلیارد و ۶۰۳ میلیون دلار صادرات داشته‌ایم.

به گزارش ایسنا، در ۱۱ ماهه اول امسال صادرات کشور به ۴۱ میلیارد و ۶۹۰ میلیون دلار رسیده است. در قیاس با این رقم واردات بالغ بر ۴۷ میلیارد و ۶۵۷ میلیون دلار بوده که اختلاف این دو عدد گویای آن است که تراز تجاری کشور تا پایان بهمن‌ماه به اندازه پنج میلیارد و ۹۶۷ میلیون دلار منفی بوده است. با این وجود به واسطه افزایش نرخ ارز در ماه‌های گذشته و به ویژه بهمن‌ماه درآمدهای صادراتی افزایش یافته و در یازدهمین ماه سال در قیاس با مدت مشابه سال قبل در حالیکه وزن کالاهای صادراتی ۰.۸۱ درصد رشد داشته ارزش این کالاها ۴.۹۶ درصد بالا رفته است.

عدنان موسی‌پور - رییس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی - در گفت‌وگو با ایسنا، تاکید کرد: عوامل مختلفی بر صادرات کشور اثر می‌گذارد، اما یکی از مهم‌ترین این موارد نرخ ارز محسوب می‌شود. اکنون آمار صادرات در بهمن‌ماه گویای آن است که صادرات در بهمن ماه نسبت به دی‌ماه رشد داشته و حتی نسبت به مدت مشابه سال قبل هم وضعیت بهتر شده است.

وی ادامه داد: آنچه باعث افت تراز در سال جاری شده بیشتر مربوط به نیمه اول امسال می‌شود که به واسطه تعطیلات نوروز، انتخابات ریاست جمهوری یا مسائلی دیگر عقب ماندگی‌هایی ایجاد شد، حتی بسته حمایت از صادرات نیز در نیمه اول سال جاری ابلاغ نشد و تمام این موارد باعث شد عقب ماندگی‌های مربوط به بخش صادرات در نیمه اول سال جدی‌تر باشد.

موسی‌پور همچنین اظهار کرد: البته با تمام این اوصاف ما همواره خواهان واقعی بودن نرخ ارز هستیم و در گفت‌وگوهایی که با دولت داشتیم صحبت از افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی نرخ ارز کرده بودیم اما این‌که یکباره نرخ ارز ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش پیدا می‌کند شاید اتفاق خوبی نباشد، چرا که ما همواره به افزایش تدریجی نرخ ارز تاکید کرده‌ایم.

رییس کمیسیون توسعه صادرات گفت: زمانی که دولت در تصمیمات خود از ابزارهای بانکی استفاده می‌کند و سود سپرده بانکی را از ۱۵ به ۲۰ درصد افزایش می‌دهد، در واقع به مردم اعلام می‌کند که سرمایه خود را در صادرات، تولید و تجارت خارجی صرف نکرده و پول خود را راهی بانک‌ها کنند.

وی ادامه داد: این افزایش قیمت یکباره اتفاق افتاده و لازم بود این حجم افزایش در طول دو سال صورت گیرد. به هر صورت در فضای اقتصادی هیچ عاملی بیش از شفافیت کارآمد نیست و لازم است شرایطی فراهم شود که اقتصاد قابل پیش بینی شده و عوامل منفی کنترل شوند.

موسی‌پور افزود: البته با تمام این اوصاف نرخ بالای ارز به نفع صادرات است و همین گرانی‌ها تاثیر خود را بر صادرات گذاشته و در این یک ماهه شاهد اتثیرات افزایش نرخ ارز بر آمارهای صادراتی بوده‌ایم.

رییس کمیسیون توسعه صادرات همچنین پیش بینی کرد تا پایان امسال با توجه به نرخ ارز میزان صادرات کشور به بیش از ۴۷ یا ۴۸ میلیارد دلار برسد.

وی با تاکید بر این‌که با این وجود همچنان امکان تحقق صادرات ۵۳ میلیارد دلاری هدف‌گذاری شده بعید به نظر می‌رسد، گفت: برای توسعه صادرات لازم است علاوه بر هدف‌گذاری به طور متناسب تسهیلات مناسب هم قائل شویم و زیرساخت‌های مربوطه را تقویت کنیم.

موسی‌پور درعین حال پیش‌بینی کرد که وضعیت صادرات کشور در اسفندماه هم مانند قبل آن با رونق همراه باشد.

منتشرشده در اخبار

در این گزارش که به تازگی منتشر شده ، آمده است: صندوق بین المللی پول نرخ رشد اقتصادی جهان در سال های 2018 و 2019 را 3.9 درصد پیش بینی کرده است؛ هرچه اقتصاد قدرتمندتر باشد، مصرف نفت آن بالاتر است، بنابراین پیش بینی می شود تقاضای نفت به طور متوسط با نرخ 1.2 میلیون بشکه در روز افزایش یابد.
آژانس یاد شده همچنین اعلام کرد، مانند سال های گذشته، 50 درصد تقاضای جهانی نفت متعلق به چین و هند است.
بررسی های آژانس بین المللی انرژی نشان می دهد، از آنجا که اقتصاد چین روز به روز مصرف کننده مدارتر می شود، نسبت به سال های 2010 تا 2017 ، نرخ رشد تقاضای نفت آن تا سال 2023 بتدریج کاهش می یابد؛ در مقابل، نرخ رشد تقاضای نفت در هند افزایش پیدا می کند
با وجود روند صعودی تقاضای جهانی نفت، نرخ رشد آن پس از یک افرایش 1.4 درصدی در سال جاری میلادی، در سال 2023 به یک میلیون بشکه در روز کاهش می یابد.
آژانس بین المللی انرژی همچنین تصریح کرد: علایمی وجود دارد که نشان می دهد، منابع دیگر انرژی در حال جایگزین شدن به جای نفت هستند، به عنوان مثال، چین یکی از سخت گیرانه ترین مقررات کارایی سوخت و انتشار آلاینده ها در جهان را اجرا می کند.
چین که در تلاش است کیفیت هوای شهرهای خود را بهبود بخشد، به شدت این تلاش ها افزوده است. فروش اتومبیل های برقی و تولید اتومبیل های گازی در این کشور به ویژه بری ناوگان های کامیونی و اتوبوسی در حال افزایش است. پتروشیمی؛ عامل اصلی رشد تقاضای نفت
این نهاد بین المللی که به کشورهای پیشرفته جهان در زمینه انرژی مشاوره می دهد، اعلام کرد، مهمترین عامل رشد تقاضای جهانی نفت، محصولات پتروشیمی هستند که در بین محصولات نفتی، بیشترین نرخ رشد تقاضا را به ویژه در آمریکا و چین دارند.
بنا به گزارش آژانس یاد شده، حدود 1.7 میلیون بشکه در روز یا 25 درصد کل تقاضای جهانی نفت تا سال 2023 ناشی از اتان و نفتا است.
این گزارش حاکی است، رشد اقتصادی جهان موجب افزایش رفاه مردم در کشورهای در حال توسعه شده و آنها را به لحاظ درآمدی در طبقه متوسط قرار داده است
گروه بزرگی از محصولات پتروشیمی که از نفت و گاز طبیعی بدست می آیند برای کارخانه ها بسیار حیاتی هستند و تولید بسیاری از کالاها مانند کالاهای بهداشتی و نگهدارنده های غذا نیازمند این محصولات است. آمریکا کنترل عرضه جهانی نفت را بدست می گیرد
آژانس بین المللی انرژی همچنین تصریح کرد، با توجه به ظرفیت محدود کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) برای افزایش تولید نفت، کشورهای غیراوپک در راس آنها آمریکا روز به روز تسلط بیشتری بر بازار نفت پیدا می کنند.
بنا به این گزارش، تولید آمریکا به مدد صنعت نفت شیل تا سال 2023 به طور متوسط 3.7 میلیون بشکه در روز افزایش می یابد که این رشد بیش از یک دوم ظرفیت افزایش تولید نفت در جهان است که پیش بینی می شود در سال 2023 معادل 6.4 میلیون بشکه در روز شود.
کل تولیدات نفتی مایع آمریکا در سال یاد شده به حدود 17 میلیون بشکه در روز می رسد که به راحتی این کشور را به بزرگترین تولیدکننده نفت در جهان تبدیل می کند.
این نهاد بین المللی تاکید کرد، اگر سطح قیمت های نفت به بیش از سطوح پیش بینی شده توسط این آژانس برسد، تولید آمریکا در سال 2023 از 17 میلیون بشکه در روز نیز فراتر خواهد رفت
برزیل، کانادا و نروژ نیز در افزایش تولید جهانی نفت نقش دارند. تمامی افزایش تولید نفت غیراوپک تقریباً ناشی از افزایش تولید آمریکا به اضافه این کشورهاستنوسان قیمت های نفت همچنان ادامه دارد
نتیجه بررسی های آژانس بین المللی انرژی نشان می دهد در طول 6 سال آینده، بازار نفت ممکن است 2 فاز را پشت سر بگذارد؛ تا آخر سال 2020 عرضه کشورهای غیراوپک بیش از رشد مورد انتظار تقاضای جهانی نفت است. اما در سال 2023، اگر سرمایه گذاری ها همچنان ناکافی باشند، ظرفیت مازاد موثر جهان به 2.2 درصد تقاضا کاهش می یابد که کمترین مقدار ثبت شده از سال 2007 است
بنا به اعلام آژانس یاد شده، این امر ممکن است تا زمان رسیدن تولید جدید به بازار، موجب افزایش نوسان و ناپایداری قیمت های نفت شود.
بنا به این پیش بینی، تولید نفت شیل آمریکا در سال های 2010 و 2017 به سرعت به افزایش قیمت های نفت واکنش نشان داده که در آینده نیز این تعدیل با توجه به سطح قیمت ها ادامه پیدا می کند.
این نهاد بین المللی تصریح کرد، با وجود استیلای آمریکا بر بازار نفت، اوپک همچنان از تولیدکنندگان اصلی بازار نفت خواهد بود و این بازار همچنان به تولید اوپک نیاز خواهد داشت.
آژانس بین المللی انرژی با اشاره به ظرفیت مازاد بیش از 2 میلیون بشکه در روز اوپک که تقریبا متعلق به عربستان است، نقش حساسی برای این کشور در تثبیت بازار جهانی نفت قائل شد.

منتشرشده در اخبار

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، درآمدهای بودجه ای دولت از محل «درآمدها»، «واگذاری دارایی های سرمایه ای» و «واگذاری دارایی های مالی» حاصل می شود که بنا بر آمارهای بانک مرکزی از ابتدای امسال تا پایان دی ماه دولت یک تریلیون و 98 هزار و یکصد میلیارد ریال از ردیف «درآمدها» درآمد کسب کرده است که از این رقم سهم «درآمدهای مالیاتی 797 هزار و 700 میلیارد ریال و سهم «سایر درآمدها» که به دریافت حقوق و عوارض دولتی اختصاص دارد، 300 هزار و 400 میلیارد ریال بوده است
از ردیف «واگذاری دارایی های سرمایه ای»، دولت 721 هزار و 600 میلیارد ریال در 10 ماهه امسال درآمد کسب کرده که سهم منابع حاصل از صادرات نفت و فرآورده های نفتی از این رقم 718 هزار و 500 میلیارد ریال بوده است و سه هزار و یکصد میلیارد ریال نیز به منابع حاصل از فروش اموال منقول و غیرمنقول اختصاص دارد.
همچنین مجموع درآمد دولت از محل واگذاری دارایی های مالی که به انتشار و فروش اوراق مشارکت دولتی، اسناد خزانه و دیگر اوراق مالی اختصاص دارد، در 10 ماهه امسال 607 هزار و 200 میلیارد ریال بوده است.
پرداخت حدود 300 هزار میلیارد ریال به طرح های عمرانی
همچنین در بخش هزینه های دولت، در 10 ماهه امسال یک تریلیون و 811 هزار و 400 میلیارد ریال بابت پرداخت های جاری هزینه شده و سهم پرداخت های عمرانی 299 هزار و 800 میلیارد ریال بوده است.
دولت در این مدت 272 هزار و 100 میلیارد ریال نیز برای تملک دارایی های مالی که امسال سر رسید شده بود، پرداخت کرده است.

منتشرشده در اخبار

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه گفت، اتحادیه اقتصادی اوراسیایی ممکن است در ماه می از ایران به عنوان یک عضو جدید استقبال نماید.

نواک که ریاست مشترک کمیسیون مشترک ایران و روسیه را بر عهده دارد گفت: «انعقاد یک موافقتنامه موقت جهت ایجاد یک منطقه تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیایی که هم اکنون در مراحل پایانی خود قرار دارد، به وضوح موجب توسعه بیشتر مبادلات تجاری دوجانبه ما و توسعه همکاری های سرمایه گذاری خواهد شد

مهدی سنایی، سفیر ایران در روسیه هم پیشتر گفته بود، کار بر روی یک موافقتنامه ایجاد منطقه تجارت آزاد بین طرفین که در سال 2015 آغاز شده در آستانه نهایی شدن قرار دارد.

اتحادیه اقتصادی اوراسیایی که به عنوان یک بلوک تجاری در سال 2015 تشکیل شد، مبتنی بر اتحاد گمرکی کشورهای روسیه، قزاقستان و بلاروس است. بعدا کشورهای ارمنستان و قرقیزستان هم به این اتحادیه پیوستند. در سال 2016، ویتنام به صورت رسمی اولین عضو غیرمنطقه ای این بلوک اقتصادی شد. هدف از تشکیل این اتحادیه تضمین نقل و انتقال آزاد کالا، خدمات، سرمایه و نیروی کار بین کشورهای عضو است.

در ماه دسامبر، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه گفته بود، صربستان نیز ممکن است در آینده بخشی از منطقه تجارت آزاد اتحادیه اقتصادی اوراسیایی شود.

منتشرشده در اخبار

اقتصاد چین در سال جاری میلادی احتمالا از نظر وسعت و بزرگی اقتصاد حوزه یورو را پشت سر خواهد گذاشت. آمارهای گردآوری شده نشان می دهد، بر اساس پیش بینی ها رشد تولید ناخالص داخلی چین در سال 2018 میلادی به حدود 13.2 تریلیون دلار خواهد رسید و از اقتصاد 12.8 تریلیون دلاری 19 کشور عضو حوزه یورو بزرگتر خواهد شد. در سال 2017، تفاوت تولید ناخالص داخلی چین و حوزه یورو به رقم کمتر از 200 میلیارد دلار رسید.

دیوید مان، اقتصاددان ارشد بانک استاندارد چارترد در سنگاپور گفت: «چین حوزه یورو را پشت سر خواهد گذاشت و این برتری را ادامه خواهد داد... این ناشی از کارکرد سیستم اقتصادی، زیرساخت های نهادین، آموزش و زیرساخت های سخت است که همگی به نفع آسیا عمل کرده است

پیشتر در سال 2016 اندازه اقتصاد آسیا، شامل اقتصادهای بزرگی همچون ژاپن و هند و اقتصادهای نوظهوری نظیر فیلیپین و اندونزی از اندازه اقتصادهای آمریکای شمالی و جنوبی بزرگتر شده بود.

رهبران چین که در کنگره حزب خلق در پکن گرد هم جمع شده اند با اعلام اعتماد خود به توانایی شی جینپینگ به منظور با ثبات نگه داشتن روند رشد اقتصادی این کشور، محدودیت مدت حکمرانی وی را برداشته اند.

البته چین در مسیر رشد خود، با چالش های مختلفی نیز مواجه است. بالا فتن میزان بدهی ها، نیاز بازارهای مالی برای باز شدن به روی سرمایه گذاران جهانی و پیری سریع جمعیت از جمله مشکلات دولت چین به شمار می روند. بر اساس پیش بینی سازمان ملل، تا سال 2030 میلادی، یک چهارم شهروندان چینی بالای 60 سال خواهند داشت.

مان پیش بینی کرد که رشد اقتصادی چین تا پایان دهه جاری میلادی حداقل 6 درصد باقی بماند و بعدا در دهه آینده بین 5 تا 5.5 درصد باشد. اما دشوار می توان پیش بینی کرد که رشد حوزه یورو در چند دهه آینده خیلی بالاتر از 2 درصد برود.

منتشرشده در اخبار

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، خبرگزاری انگلیسی رویترز به نقل از دفتر نخست وزیر ایتالیا گزارش داد که شرکت انی (ENI) این کشور و شرکت ملی نفت ابوظبی موسوم به «ادنوک« قرار است امروز (یکشنبه) قرارداد نفتی امضا کنند.
دولت ایتالیا جزئیات این قرارداد را بیان نکرد، اما به گفته یک منبع آگاه، گفت و گوهای دو طرف درباره قرارداد تولید نفت فراساحلی است.
مقامهای نیویورک خواستار لغو برنامه های حفاری در این ایالت شدند
به گزارش رویترز، اندرو کومو، فرماندار ایالت نیویورک اعلام کرد که بطور رسمی از دولت فدرال درخواست کرده است که این ایالت را از برنامه های حفاری فراساحلی نفت فدرال خارج کنند، زیرا به عقیده وی، منابع دریایی را به خطر می اندازد
ایالت نیویورک به شدت مخالف برنامه پنج ساله حفاری نفت و گاز دولت آمریکا است، زیرا منابع دریایی، آینده کودکان و اقتصاد آنها را تهدید می کند.
این برنامه 90 درصد از فراساحل آمریکا را به فعالیت های حفاری اختصاص داده است.
تولید گاز شل در بلندمدت سه برابر نفت می شود
به گزارش رویترز، «بن وان بوردن» مدیرعامل شرکت انگیسی - هلندی شل اعلام کرد که این شرکت ممکن است تا سال 2050 میلادی تولید گاز طبیعی را نسبت به نفت، سه برابر کند تا اهداف کربن زدایی محقق شود
این در حالی است که این شرکت اعلام کرده بود که با توجه به سوددهی بالای تولید نفت شیل، به طور کوتاه مدت از گاز به نفت شیل روی آورده است.
«
شیل» به عنوان بزرگ ترین معامله گر ال. ان. جی، حدود سه میلیون و 700 هزار بشکه معادل نفت در روز تولید می کند که نیمی از آن گاز است
واردات نفت چین در ماه فوریه کاهش یافت
رویترز به نقل از اداره گمرک چین اعلام کرد که واردات نفت چین در ماه فوریه امسال بشدت نسبت به ماه قبل از آن کاهش یافت، زیرا پالایشگاه های مستقل این کشور، در پی اجرای قوانین جدید مالیاتی، خرید خوراک برای تاسیسات خود را کاهش دادند.
واردات نفت چین در این مقطع، با 12 درصد کاهش ماهانه، به هشت میلیون و 410 هزار بشکه در روز رسید.
این میزان در ماه ژانویه به بالاترین میزان، یعنی نه میلیون و 570 هزار بشکه در روز رسیده بود.
آمریکا 7 میلیون بشکه از ذخایر راهبردی نفت خود را می فروشد
به گزارش رویترز، اداره انرژی آمریکا اعلام کرد که قصد دارد هفت میلیون بشکه از ذخایر راهبردی نفت شیرین این کشور را بفروشد.
سطح ذخایر راهبردی این کشور، در حال حاضر، 666 میلیون و 500 هزار بشکه است.
با توجه به تولید نفت داخلی آمریکا در پی انقلاب صنعت شیل، قانونگذاران، فروش نفت از این ذخایر را راهی برای تامین سرمایه دولت می بینند
قبرس شمالی و جنوبی در رقابت برای اکتشاف نفت و گاز
به گزارش رویترز، قدرت اوزرسای، وزیر امور خارجه قبرس شمالی (قبرس ترک) اعلام کرد که در صورت پافشاری قبرس جنوبی (قبرس یونانی) بر برنامه های اکتشاف نفت و گاز خود، آنها نیز تاسیسات اکتشافی خود را در دریای مدیترانه راه اندازی خواهند کرد
اوزورسای گفت: یا فعالیت اکتشاف را به موازات یکدیگر پیش می بریم، یا همه چیز متوقف می شود
قبرس جنوبی که بطور بین المللی به عنوان یک کشور رسمیت دارد امتیاز اکتشاف چندین میدان نفت فراساحلی را به شرکت های بین المللی از جمله انی ایتالیا و اکسون موبیل آمریکا اعطا کرده است.
سوکار با همکاری «بی. پی» دوره آموزش به مهندسان نفت برگزار می کند
به گزارش پایگاه خبری اروپایی «امرجینگ یوروپ»، شرکت دولتی نفت آذربایجان موسوم به «سوکار»، قرار است یک دوره آموزشی برای مهندسان نفت با حمایت مالی شرکت انگلیسی بریتیش پترولیوم برگزار کند
«
المار قاسم اف» رئیس دانشگاه نفت باکو گفت که این دوره آموزشی به دانشجویان امکان می دهد تا از دستاوردهای اخیر در صنعت نفت آگاه شوند و روی مهارت هایی تمرکز کنند که برای آغاز کار در سازمان های جدید پس از فارغ التحصیلی به آن نیاز دارند

منتشرشده در اخبار
یکشنبه, 20 اسفند 1396 ساعت 14:20

33 درصد بدهی دولت به تامین اجتماعی است

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، بحران در صندوق های بازنشستگی موضوع جدیدی نیست و نخستین بار علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نسبت به آن هشدار داد و خواستار همفکری دولت و مجلس برای حل این بحران شد.
با این حال، بروز بحران در صندوق های بازنشستگی به دستمایه استضاح وی در مجلس شورای اسلامی تبدیل شده که جلسه بررسی استیضاح قرار است روز سه شنبه 22 اسفند ماه در خانه ملت برگزار شود
هم اکنون در صندوق تامین اجتماعی از هر 6.37 نفری کار می کنند و حق بیمه می پردازند، یک نفر بازنشسته است در حالی که این نسبت در سال 1354 معادل 25.2 نفر بود؛ یعنی 25.2 نفر کار می کردند و یک نفر بازنشسته بود.
کارشناسان حوزه بیمه و رفاه اجتماعی بر این باورند که بخش قابل توجهی از به هم خوردن تعادل در ترکیب صندوق های بازنشستگی به اجرای قانون بازنشستگی پیش از موعد در دولت های نهم و دهم باز می گردد که وزن بازنشستگان را در صندوق ها بیشتر کرد اما به تعداد نیروی کار که حق بیمه می پردازند، اضافه نکرد.
تازه ترین آمارهای وزارت امور اقتصادی و دارایی به عنوان متولی درآمدها و پرداختی های دولت و محاسبه بدهی های آن نیز بر این امر صحه می گذارد که بخشی از مشکلات سازمان تامین اجتماعی ناشی از بدهی های دولت است.
بر اساس گزارشی که معاونت امور اقتصادی این وزارتخانه منتشر کرده است، 33 درصد بدهی های دولت مربوط به طلب سازمان تامین اجتماعی است که دولت باید بابت سهم خود از بیمه کارگران و کارمندان به صندوق تامین اجتماعی بپردازد که تاکنون پرداخت نشده است.
پنج طلبکار بزرگ از دولت
بر اساس بررسی وزارت امور اقتصادی و دارایی و به استناد اطلاعات این وزارتخانه و بانک مرکزی تا پایان شهریور ماه، پس از سازمان تامین اجتماعی، بانک مرکزی با 15 درصد در رده دوم طلبکاران دولت قرار دارد.
سهم دارندگان اوراق بهادار اسلامی از بدهی های دولت معادل 16 درصد است که نسبت به مدت مشابه پارسال 10 درصد رشد دارد.
در بخش بدهی های دولت به شبکه بانکی، 44 درصد بدهی های دولت در حوزه بانک های دولتی به بانک ملی ایران اختصاص دارد و 11 درصد بدهی های دولت به بانک مرکزی نیز مربوط به بدهی سازمان هدفمندی یارانه هاست که در دولت دهم بابت پرداخت یارانه ها از منابع بانک مرکزی برداشت شد و هنوز تسویه نشده است.
بر اساس آمارهای بانک مرکزی، دولت دهم بابت هدفمندی یارانه ها 57 هزار میلیارد ریال از بانک مرکزی برداشت کرد.
همچنین 46 درصد بدهی دولت در بخش بانک های خصوصی به بانک تجارت، 36 درصد بدهی دولت در زیر بخش اوراق بهادار اسلامی بابت انتشار اسناد خزانه و 47 درصد بدهی دولت در زیربخش سایر بدهی ها مربوط به سایر اشخاص حقوقی خصوصی است.
نسبت 14 درصدی بدهی بانکی دولت به تولید ناخالص داخلی
شاخص نسبت بدهی بانکی به ظرفیت پرداخت تولید ناخالص داخلی از 7 درصد در سال 1385 به 14 درصد در سال 1395 افزایش یافته است.
با توجه به اینکه بدهی های بانکی سهم عمده ای از بدهی های دولت را به خود اختصاص می دهند، در صورت تسویه نشدن سالانه و به تبع آن روند صعودی نسبت مذکور می تواند در سال های آتی به عدم پایداری بدهی های دولت منجر شود.
آخرین وضعیت مطالبات دولت
نگاهی به روند نسبت مطالبات به بدهی دولت که بیانگر ظرفیت پرداخت بدهی های دولت از طریق وصول مطالبات دولت است، در بازه زمانی اسفند 94 تا شهریور 96 نشان می دهد معادل 56 درصد مطالبات دولت تا شهریور امسال مربوط به مطالبات سازمان امور مالیاتی، 16 درصد بابت اقساط واگذاری سهام، 18 درصد مطالبات از بانک ها و 10 درصد نیز سایر مطالبات است.
این نسبت در اسفند 95 به دلیل افزایش مطالبات دولت از موسسات و نهادهای عمومی و سایر اشخاص حقوقی حداکثر میزان 47 درصد را به خود اختصاص داده است.

منتشرشده در اخبار
صفحه1 از5
بالا