ایجاد حساب کاربری

*

*

*

*

*

*

*

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟

*

موارد پالایش شده بر اساس تاریخ: سه شنبه, 22 اسفند 1396

رئیس بانک مرکزی کره جنوبی گفت موفقیت دیدار ترامپ و اون به ثبات بازار مالی کره جنوبی کمک کرده و باعث تشویق بیشتر مصرف کنندگان و سرمایه گذاران می شود.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، در بیانیه‌ای که برای استماع مجلس کره جنوبی تهیه شده است، لی جو یئول- رئیس بانک مرکزی گفت موفقیت دیدار رئیس جمهور امریکا و رهبر کره شمالی برای رتبه اعتباری کره جنوبی خبر خوبی خواهد بود و ریسک خروج سرمایه را کاهش خواهد داد.

موفقیت در این نشست می‌تواند منجر به تقویت وون در بازار ارز شود. هر چند لی گفت هنوز برای بحث در خصوص آثار قطعی این اتفاق بر روی اقتصاد زود است. قرار است آقای لی ۲۱ مارس و پیش از شروع دوره جدید ریاست خود بر این بانک در ماه آوریل، در پارلمان حاضر شود. لی مون جائه- رئیس جمهور کره جنوبی او را برای یک دوره چهار ساله دیگر به این سمت منصوب کرده است.

دونالد ترامپ قبول کرده است تا پایان ماه می با اون دیدار کند. رئیس جمهور کره جنوبی هم در نظر دارد تا پایان ماه آوریل با رهبر کره شمالی دیدار کند.

منتشرشده در اخبار

به گزارش ایرنا از وزارت نفت، بیژن زنگنه، وزیر نفت امروز (سه‌شنبه) در دیدار با شاهین مصطفی‌یف، وزیر اقتصاد و صنایع آذربایجان، با بیان اینکه روابط ایران و آذربایجان در تمام زمینهها به خوبی پیش می‌رود، افزود: رئیسان جمهوری دو کشور سهم بسزایی در این روابط دارند.
وی با بیان این که شرکت ملی نفت ایران روابط خوبی با شرکت ملی نفت آذربایجان (سوکار) دارد و امیدواریم بتوانیم این روابط را بازهم در بخش نفت و گاز توسعه دهیم، تصریح کرد: همکاری با 'سوکار' بر اساس روابط متعارف بین‌المللی در دستور کار است.
وزیر نفت ادامه داد: امیدواریم بتوانیم برای سفر رئیس جمهوری کشورمان به آذربایجان که در نخستین روزهای سال 97 انجام می‌شود، زمینه جهش را در روابط 2 کشور به خصوص در بخش انرژی فراهم کنیم.
شاهین مصطفی‌یف، وزیر اقتصاد و صنایع آذربایجان نیز در این دیدار گفت: روابط ایران و آذربایجان با اراده روسای جمهوری 2 کشور در حال گسترش است.
وی گفت: رئیس جمهوری آذربایجان برای روابط با ایران اهمیت خاصی قائل و خواهان گسترش آن است.
به گزارش ایرنا، شرکت در کمیسیون اقتصادی ایران و آذربایجان که با حضور مسعود کرباسیان، وزیر امور اقتصاد و دارایی ایران برگزار میشود، از دیگر برنامههای امروز شاهین مصطفی‌یف، وزیر اقتصاد و صنایع آذربایجان است.
روابط اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان در سال 2016 نسبت به سال پیش از آن، بیش از 70 درصد رشد داشته است.
روابط اقتصادی و تجاری 2 کشور در 9 ماه ابتدای سال 2017 بیش از 40 درصد رشد داشته است.

منتشرشده در اخبار
سه شنبه, 22 اسفند 1396 ساعت 13:45

یوان چین جهانی می شود

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، 'جو شیایو چوان' رییس بانک مرکزی چین خاطر نشان کرده است تدابیر گسترده ای اندیشیده شده است تا این هدف در زودترین زمان ممکن تحقق یابد.
در سال 2016 میلادی صندوق بین المللی پول امتیاز ویژه ای برای این پول ملی در کنار ارزهای مهم دنیا از جمله دلار و یورو قایل شد و روند بین المللی شدن یوان پول چین را تسریع کرد.
چین اعلام کرده است اکنون بیش از 60 کشور و منطقه در سراسر جهان برای معاملات تجاری خود از ارز یوان (پول ملی چین) استفاده می کنند.
بانک مرکزی چین در اطلاعیه ای آورده است یوان بتدریج در حال تبدیل شدن به یک ارز بین المللی کامل است.
اکتبر سال 2016 صندوق بین المللی پول با توجه به اینکه چین دومین قدرت اقتصادی دنیا محسوب می شود تصمیم گرفت تا یوان ارز ملی این کشور را در سبد حقوق ویژه ارزهای بین المللی در کنار دلار، یورو، ین و پوند انگلیس قرار دهد.
این موجب شد تا استفاده از یوان که نام دیگر آن 'رن مین بی' است بتدریج افزایش یافته و نهایتا اکنون اتحادیه اروپا 500 میلیون یورو از پول های خود را به صورت یوانی مورد مبادلات تجاری قرار می دهد.
آمارهای بانک مرکزی چین نشان می دهد که تا پایان سال 2016 میلادی از یوان در بخش های مرزی چین برای مبادلات تجاری به میزان یکهزار و 490 میلیارد دلار استفاده شده است.
هم اکنون بیش از 260 هزار شرکت در داخل چین برای بسیاری از مبادلات تجاری خارجی خود نیز از یوان استفاده می کنند.
بر اساس ارزش پرداخت های جهانی سهم یوان 1.85 درصد است که بر این مبنا یوان چین ششمین ارز مهم و مورد استفاده فراوان برای معاملات در دنیاست.
روند جهانی شدن یوان اما به گفته رییس بانک مرکزی چین از سال 2009 شروع شد و از آن زمان بیش از 30 کشور و منطقه با چین توافقنامه های سوآپ ارزی برای استفاده از یوان در تبادلات تجاری امضا کرده اند.
وزارت بازرگانی چین هم در بیانیه ای آورده است چین تا سال 2035 میلادی به یک کشور بسیار مهم تجاری جهانی تبدیل خواهد شد و در سال 2050 میلادی در بسیاری زمینه ها جزو برترین های دنیاست.

منتشرشده در اخبار

رایزن بازرگانی ایران در روسیه گفت: ارزش کالاهای وارداتی روسیه در سال ۲۰۱۷ بیش از ۲۹۰ میلیارد دلار بوده که سهم ایران فقط۴۰۰ میلیون دلار است که باید آن را افزایش داد.

به گزارش ایسنا، فرهاد پرند در همایش بازار روسیه و فرصت های صادراتی استان کرمان با بیان اینکه در حال حاضر روابط اقتصادی ایران و روسیه در بهترین وضعیت قرار دارد، اظهار کرد: مسئولان دو کشور بر گسترش روابط تاکید دارند، دولت ها مسیر را مهیا کرده‌اند و بخش خصوصی باید از این فرصت استفاده کند.
 
پرند، بازار روسیه را فرصتی مناسب برای عرضه محصولات تولیدی ایران در حوزه های دارویی، پتروشیمی، میوه و محصولات کشاورزی عنوان کرد و گفت: عمده محصولات صادارتی ایران به روسیه کالاهای سنتی مانند پسته، خشکبار و موادغذایی است در حالی که باید به سمت صادارت کالاهای صنعتی با ارزش افزوده بالا برویم.
وی از آمادگی سفارت ایران در روسیه و رایزنی بازرگانی برای همکاری با تجار و فعالان اقتصادی استان کرمان خبر داد افزود: ارزش کالاهای وارداتی روسیه در سال ۲۰۱۷ بیش از ۲۹۰ میلیارد دلار بوده که سهم ایران فقط ۴۰۰ میلیون دلار است که باید آن را افزایش داد.
رئیس اتاق بازرگانی قفقاز شمالی نیز در این همایش با بیان اینکه محصولات تولیدی استان کرمان مورد نیاز بازارهای روسیه است، گفت: آمادگی فراهم کردن زمینه صادرات این محصولات به روسیه و کمک به همکاری بازرگانان و فعالان اقتصادی دو کشور را داریم.
کازبک توگانوو افزود: کرمان ظرفیت های فراوانی دارد و فرصت های خوبی در بخش معدن، صنعت، کشاورزی، ساختمان و حمل و نقل برای فعالیت بازرگانان روسیه در استان کرمان فراهم است.
وی یکی از اهداف این همایش را انعقاد قراردادهای تجاری بین فعالان اقتصادی ایران و روسیه عنوان و خاطرنشان کرد: بخش حمل و نقل برای صادرات محصولات تولیدی به ویژه در استان کرمان بسیار اهمیت دارد که فعالان اقتصادی دو کشور می توانند در این زمینه نیز با یکدیگر همکاری داشته باشند.

منتشرشده در اخبار

رییس سازمان تجارت جهانی هشدار داد تصمیم رییس جمهور آمریکا برای وضع تعرفه بر واردات فولاد و آلومینیوم ممکن است تلافی سایر کشورها را برانگیخته و به پیامدهای پیش‌بینی نشده‌ای منجر شود.

به گزارش ایسنا، روبرتو آزودو، مدیر کل سازمان تجارت جهانی، پس از دیدار با میشل تمر، رییس جمهور برزیل به خبرنگاران گفت: زمانی که کشورها به تلافی‌های دوجانبه روی می‌آورند، زمان آغاز تلافی‌های تجاری را می‌بینید، اما معلوم نیست چه زمانی به پایان می‌رسند.

برزیل اعلام کرده به دنبال معافیت از تعرفه‌های جدیدی است که از سوی آمریکا وضع شده است.

آزودو گفت: فرآیند تلافی ممکن است در حال حاضر جنگ‌های تجاری را به راه بیندازد که به نفع هیچ‌ کس نیست. وی خواستار این شد که به جای اقدامات دو جانبه متعدد، رویکرد چند جانبه‌ در تجارت دنبال شود.

دونالد ترامپ هفته گذشته گفت: وی تعرفه ۲۵ درصدی را برای واردات فولاد و تعرفه ۱۰ درصدی را برای واردات آلومینیوم وضع خواهد کرد. تصمیم رییس جمهور آمریکا کشورها را واداشت به دنبال معافیت از این تعرفه‌ها یا بررسی تدابیر تلافی‌جویانه باشند.

ترامپ گفته است کانادا و مکزیک از این تعرفه‌ها معاف خواهند شد. آمریکا به منظور بازبینی توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی در یک مذاکرات طولانی با کانادا و مکزیک قرار دارد.

آزودو گفت: برزیل در حال بررسی گزینه‌هایی برای واکنش به تعرفه‌ها است. برزیل که دومین تامین‌کننده فولاد آمریکا پس از کانادا است، خواستار گفت‌وگو برای رسیدن به تفاهم با آمریکا بوده و با سایر کشورها در تماس است تا از تدابیری که آنها در نظر دارند مطلع شوند.

مدیرکل سازمان تجارت جهانی گفت: نمی‌داند آیا برزیل به مکانیزم حل اختلاف این سازمان متوسل خواهد شد یا خیر، اما برزیل چنین اقدامی را منتفی نکرده است.

بر اساس گزارش رویترز، وزیر دارایی برزیل روز گذشته گفت: دولت هنوز درباره چگونگی واکنش به این تعرفه‌ها تصمیمی نگرفته است و لازم است ببیند آمریکا در مذاکرات دقیقا چه می‌خواهد.

منتشرشده در اخبار

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، تقسیمات کشوری و اجرایی در چین یک مساله استراتژیک و بخشی مهم از سیستم سیاسی چین است که بر توسعه اقتصادی و بهره وری مدیریتی در این کشور تاثیرگذار بوده است و می تواند به عنوان الگویی برای سایر کشورها مورد استفاده قرار بگیرد
بر همین اساس، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در پژوهشی با عنوان «تقسیمات کشوری در چین؛ ابزاری برای پیشرفت اقتصادی و بهره وری مدیریتی» به مطالعه جغرافیای طبیعی چین و تقسیمات کشوری آن به منظور الگوگیری در اصلاح تقسیمات ایران پرداخته است
بنابر این مطالعه، جمهوری خلق چین یک کشور سوسیالیستی است که دارای حکومتی تک ساخت بوده . جغرافیای طبیعی این کشور بسیار متنوع است که بر تراکم جمعیتی و اقتصادی و نیز نابرابری های منطقه ای تاثیرگذار بوده است. جغرافیای انسانی این کشور نیز به لحاظ ترکیب قومی یکدست نیستتقسیمات کشوری چین تحت تاثیر اصلاحات و تمرکززدایی
سیستم تقسیمات کشوری چین تا حدودی از کشورهای دیگر متفاوت است. طبق اطلاعات موجود در تارنمای شورای دولتی جمهوری خلق چین، بر اساس قانون اساسی این کشور در حال حاضر واحدهای تقسیماتی کشوری بر اساس یک «سیستم سه لایه» بر اساس تقسیم کشور به استان، شهرستان و قصبه است اما در این زمینه پیچیدگی هایی وجود دارد:
1-چین به استان ها، مناطق خودمختار و شهرداری هایی که به طور مستقیم تحت کنترل دولت مرکزی هستند تقسیم شده است.
2-استان ها و مناطق خودمختار به شهرستان ها، شهرستان های خودمختار، پریفکچرهای خودمختار و شهرها تقسیم می شوند
3-شهرستان ها، شهرستان های خودمختار و شهرها به قصبه ها، قصبه های اقلیت های قومی و شهرک ها تقسیم می شوند
در حال حاضر، چین دارای 23 استان، 5 منطقه خودمختار و چهار شهرداری که به طور مستقیم تحت کنترل دولت مرکزی هستند و دو منطقه اداری ویژه است. هدف چین از این تقسیم بندی، مواردی مانند کاهش میزان فساد، کاهش تعداد کارکنان دولت و بالا رفتن بهره وری اداری و نیز فضاسازی مناسب برای اقتصاد بازار سوسیالیستی است
نکته حائز اهمیت این که در چین اصلاحات تقسیمات کشوری و نیز اصلاحات امور اقتصادی، اداری و اجرایی مبتنی بر آزمایشات محلی است؛ به این معنا که یک سیاست خاص برای تغییر، ابتدا در یک محل خاص اعمال می شود ودر صورت اطمینان از نتیجه مثبت، سپس در دیگر مناطق به کار گرفته می شود. آزمایش اصلاحات در یک مکان خاص، ریسک ها و چالش های سیاسی و مقاومت در برابر اصلاحات را در دیگر مناطق تضعیف می کندره آورد اصلاحات تقسیمات کشوری در چین
-
بازسازی دولت و حکومت در چین که در نتیجه آن، نقش های دولت تغییر یافت و مدیریت شرکت ها و تشکیلات اقتصادی از امور اداری جدا شد.کوچک سازی سازمان های دولتی به وسیله کاهش تعداد وزارتخانه ها و ادارات اجرا و به دنبال آن تعداد کارکنان در سازمان های دولت مرکزی کاهش یافت
-
تقسیم نقش های اجرایی و اداری و واگذاری قدرت به دولت های محلی که این هدف از محورهای اصلی اصلاحات در چین و یک پایه سازمانی برای توسعه اقتصادی سریع است
-
کوچک شدن دولت
-
پیکربندی مجدد مسایل مالی به این معنا که در نتیجه اصلاحات، رژیم اقتدارگرای چین به لحاظ مالی تبدیل به یکی از غیرمتمرکز ترین حکومت ها در سراسر جهان شده است. از سوی دیگر این اصلاحات مالی، موجب تولید و حفظ درآمد بیشتر برای سطوح زیرین دولت های محلی شده و همچنین راه را برای سطوح بالاتر دولت مرکزی در کاهش اختصاص بودجه به سطوح زیرین دولت هموار کرده است
به طور کلی، محور اصلاحات چین، ساختاربندی مجدد دولت بوده و در این زمینه اصلاحات سال 1998 پویاترین و شدیدترین بوده است. این تلاش ها سیستم اداری دولتی چین را برای اقتصاد بازار سوسیالیستی مناسب تر ساخته و موجب پیکربندی مجدد حکومت شده است که به اذعان بسیاری از اقتصاددانان، رشد سریع اقتصاد چین را به دنبال داشته استالگوبرداری ایران از تجارب چین
به نظر می رسد بتوان از تجارب تقسیمات کشوری چین درس هایی نیز برای اصلاح تقسیمات کشوری ایران استخراج کرد.
در ایران یک سیستم «چهاررده ای» شامل استان، شهرستان، بخش و دهستان حاکم است و این سیستم نهادینه شده است. نتیجه این بلند بودن سلسله مراتب تقسیمات کشوری در ایران، بلند شدن ساختار تشکیلات اداری- اجرایی است که نتیجه نهایی آن معضل هایی مانند کند شدن فرآیند اطلاع رسانی؛ نیاز به امکانات، منابع و نیروی انسانی بیشتر؛ گسترش دیوان سالاری؛ اتلاف منابع و تحمیل هزینه های زیاد به مردم و سرانجام کندی فرآیند خدمات رسانی، توسعه و عقب ماندگی است. علاوه بر کشور چین، حدود دوسوم از کشورهای دنیا سیستم دو رده ای یا سه رده ای تقسیمات کشوری را برگزیده اند. تبدیل سیستم چهار رده ای تقسیمات کشوری در ایران به یک سیستم سه رده ای، مشکلات ذکر شده را کاهش خواهد داد.
همچنین تغییر اساسی در سیستم تقسیمات کشوری ایران به شکل کلی به وجود نیامده بلکه بر تعداد شهرها، بخش ها، شهرستان ها و استان های کشور با هدف دریافت بودجه و امتیازات بیشتر از دولت مرکزی به شدت افزوده شده است. نتیجه امر این بوده که با وجود تغییرات مداوم در تقسیمات کشوری ایران ، مسایلی مانند توسعه متوازن منطقه ای و توسعه پایدار محقق نشده است. بنابراین نظام تقسیمات کشوری ایران نظامی معیوب است اما اصلاح این نظام معیوب بدون تمرکززدایی و اصلاح سیستم بودجه ریزی تاثیر چندانی نخواهد داشت
بنابراین سه اقدام مهم برای اصلاح تقسیمات کشوری ایران ضرورت دارد:
-
اصلاح سیستم تقسیمات کشوری بر اساس شاخص های کیفی و با توجه به الزامات فضایی و جغرافیای سیاسی ایران
-
اصلاح سیستم بودجه ریزی
-
کاهش تعداد استان ها و حداقل جلوگیری از ایجاد استان های جدید
و در آخر باید یادآور شد که در ایران هیچ گونه سازو کار قانونی برای آزمایشات محلی وجود ندارد. قوانین در سطح ملی وضع شده و برای کل کشور اعمال نمی شود. در صورتی که می توان همانند چین، برخی تغییرات در سیستم تقسیمات کشوری را ابتدا در یک استان به صورت آزمایشی اعمال کرد و در صورت بروز نتایج مثبت، این تغییرات را تبدیل به قوانین ملی کرد

منتشرشده در اخبار

قیمت نفت روز سه‌شنبه درپی افزایش نگران‌کننده تولید نفت آمریکا به روند نزولی روز گذشته ادامه داد و بازهم کاهش پیدا کرد.

به گزارش ایسنا، بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۱۱ سنت یا ۰.۲ درصد کاهش، به ۶۱.۲۵ دلار در هر بشکه رسید.

بهای معاملات آتی نفت برنت با ۱۰ سنت یا ۰.۲ درصد کاهش، به ۶۴.۸۵ دلار در هر بشکه رسید.

هر دو قیمت پایه در معاملات دوشنبه حدود یک درصد سقوط کردند.

به گفته تحلیلگران گروه بانکیANZ، کاهش قیمت‌های نفت بدنبال نگرانی‌ها نسبت به رشد تولید آمریکا و بالا رفتن ذخایر نفت این کشور روی داد.

تولید نفت آمریکا در اواخر سال ۲۰۱۷ از مرز ۱۰ میلیون بشکه در روز عبور کرد و از سطح تولید عربستان که بزرگترین صادرکننده جهان است، بالاتر رفت.

افزایش تولید نفت آمریکا تا حد زیادی نتیجه فعالیت صنعت نفت شیل بوده است. اداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارش ماهانه خود اعلام کرد انتظار می‌رود تولید نفت آمریکا از مناطق شیل این کشور ۱۳۱ هزار بشکه در روز افزایش یافته و به رکورد ۶.۹۵ میلیون بشکه در روز صعود کند.

به گفته استفن اینس، مدیر معاملات منطقه آسیا اقیانوسیه شرکتOANDA، قیمت‌های نفت پس از انتشار گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا که از افزایش تولید در هفت منطقه بزرگ شیل این کشور حکایت داشت، کاهش یافت.

بر اساس گزارش رویترز، افزایش پیش بینی شده بالاتر از رشد ۱۰۵ هزار بشکه در روز است که برای مارس ثبت شد.

منتشرشده در اخبار

صندوق بین‌المللی پول در گزارش جدید خود از اصلاحات مالیاتی گرجستان تمجید کرده و آن را نمونه‌ای موفق برای سایر کشورها دانسته است.

به گزارش ایسنا، به نقل از جورجیا تودی، این گزارش، اصلاحات مالیاتی در بازارهای نوظهور و کم درآمد را در سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۵ در نظر گرفته است. در فهرست صندوق بین‌المللی پول، پنج کشور گرجستان، کامبوج، گینه، لیبریا و اوکراین موفق شده‌اند که بیشترین افزایش در درآمدهای مالیاتی خود را پس از انجام اصلاحات مربوطه به دست آورند.

برناردین آکیتوبی- نویسنده گزارش صندوق بین‌المللی پول - گفت: ما روی گرجستان تمرکز کرده و کارهای انجام شده در این کشور را تجزیه و تحلیل کردیم و استراتژی‌های این کشور را که کشورهای دیگر نیز باید به آن‌ها توجه کنند استخراج کرده‌ایم. وی اصلاحات مالیاتی سال ۲۰۰۴ گرجستان را از دلایل اصلی این ارزش‌آفرینی از طریق تسهیل سیستم مالیاتی و برداشتن نرخ های مالیاتی پایین می‌داند.

این گزارش به بهبود توان این کشور در تحرک بخشیدن به درآمدها در بازه زمانی مورد مطالعه اشاره می‌کند. برای مثال کاهش مالیات تامین اجتماعی از ۳۳ درصد به ۲۰ درصد و در نهایت برداشته شدن آن. با این حال برخی نرخ‌های مالیاتی پس از اصلاحات روندی افزایشی را تجربه کردند. مثلا مالیات بر درآمد شخصی که بین ۱۲ تا ۲۰ درصد متغیر بود، درنهایت در سطح ۲۰ درصد تثبیت شد.

نرخ مالیات شرکت‌ها در این کشور ۱۵ درصد است اما مالیات بر ارزش افزوده از ۲۰ درصد به ۱۸ درصد کاهش یافته است. علی رغم کاهش در نرخ مالیات‌ها، دلیل افزایش درآمد مالیاتی استقرار پایگاه مالیاتی وسیع‌تر و قوانین سخت‌گیرانه‌تر و منطبق با جامعه گرجستان بوده است.

منتشرشده در اخبار

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از تارنمای یی سی چین، آمریکا در حال افزایش تعرفه 25 درصدی بر روی فولاد و 10 درصدی بر روی تولیدات آلومینیومی است.
در همین حال یک مقام کنگره ملی خلق چین خطاب به آمریکا گفت این کشور خواستار جنگ تجاری دو طرف نیست اما هشدار داد واشنگتن باید روش خود را تغییر دهد
'
جانگ یه سویی' سخنگوی اجلاس سالانه کنگره چین در نشست مطبوعاتی در حاشیه اجلاس در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی این مطلب را در حالی عنوان کرد که دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا گفته است از جنگ تجاری استقبال می کند
ترامپ در یکی از توئیت های خود بدون اشاره به نام چین خاطر نشان کرده بود کشوری در برابر آمریکا 100 میلیارد دلار مازاد تجاری دارد اگر آنها نخواهند تجارت کنند این برای آمریکا بد نیست در یک جنگ تجاری پیروزی برای آمریکا آسان است
سخنگوی اجلاس سالانه کنگره چین گفت: منافع مشترک ما با آمریکا به مراتب بیش از اختلافات دو کشور است و در این شرایط بهتر است دو کشور برای پیشبرد روابط در مسیری سالم، راه همکاری را دنبال کنند
بسیاری از ناظران بر این باورند که چین دارای بیشترین اختلافات با آمریکا در میان بسیاری از کشورهای جهان است و از مساله تایوان گرفته تا ارزش یوان پول واحد این کشور، مساله کره شمالی، موضوع حضور نظامی آمریکا در دریاهای جنوبی و شرقی و مسایل تجاری با این کشور در مناقشه است
وی که سفیر سابق چین در آمریکا بوده است با اشاره به افزایش تعرفه آمریکا بر روی فولاد و آلومینیوم گفت: ما نمی خواهیم وارد یک جنگ تجاری با آمریکا شویم اما اگر این کشور به منافع پکن لطمه بزند چین سکوت نخواهد کرد
وی تصریح کرد طبیعی است به دلیل بزرگی و وسیع بودن ارتباطات تجاری دو کشور، اختلافات نیز زیاد باشد اما نباید اجازه داد مناقشات دو طرف را به سمت رویارویی ببرد

منتشرشده در اخبار

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران از پاکستان دعوت کرد تا در پروژه بندر چابهار و توسعه ارتباط این بندر با بندر گوادر مشارکت نماید.

ظریف که برای انجام سفری 3 روزه به پاکستان رفته در سخنانی که در انستیتوی مطالعات استراتژیک اسلام آباد ایراد شد گفت: «ما پیشنهاد کرده ایم که در کوریدور اقتصادی چین و پاکستان مشارکت کنیم. ما همچنین پیشنهاد کرده ایم که پاکستان و چین در چابهار مشارکت کنند

ظریف همچنین در این سفر دیدار دوجانبه ای با خواجه آصف، وزیر امور خارجه پاکستان داشته و در یک کنفرانس تجاری سخنرانی کرد. در این سفر یک هیئت بزرگ تجاری ظریف را همراهی می کردند.

پاکستان همواره نگران نقش آفرینی هند در پروژه توسعه بندر چابهار ایران بوده است. این نگرانی ها پس از آن تشدید شد که ایران در ماه گذشته میلادی با انعقاد یک قرارداد اجاره، اداره این بندر را به هندی ها واگذار کرد.

ظریف با بیان اینکه دو بندر گوادر و چابهار پروژه هایی مهم برای توسعه مناطق محروم شرق و جنوب شرق ایران و جنوب غرب پاکستان هستند افزود، هر دو بندر باید از طریق مسیرهای دریایی و زمینی به هم متصل شوند تا نقشی مکمل ایفا نمایند.

ظریف افزود: «ما در حال انجام اقداماتی در این زمینه هستیم و از پاکستان دعوت می کنیم که در این زمینه مشارکت نماید

ظریف تاکید کرد هدف از پروژه چابهار «دور زدن پاکستان ... و خفه کردن هیچ کس» نیست. وی بار دیگر اعلام کرد که ایران به هیچ کس اجازه نخواهد داد از سرزمین این کشور برای ضربه زدن به پاکستان استفاده کند، درست مثل پاکستان که اجازه نمی دهد از خاکش علیه ایران استفاده شود.

وی روابط ایران با هند را به روابط پاکستان با عربستان تشبیه کرد و گفت: «روابط ما با هند، درست مثل روابط پاکستان با عربستان، علیه پاکستان نیست، همانطور که ما هم درک می کنیم که روابط پاکستان با عربستان علیه ایران نیست

منتشرشده در اخبار
صفحه1 از2
بالا