ایجاد حساب کاربری

*

*

*

*

*

*

*

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟

*

موارد پالایش شده بر اساس تاریخ: چهارشنبه, 23 اسفند 1396

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی در گزارش جدیدی چشم انداز رشد اقتصادی میان مدت را با اشاره به تقویت سرمایه‌گذاری‌ها، بازگشت تجارت به سطوح مطلوب و اشتغال بیشتر ارتقا داد.

به گزارش ایسنا، این سازمان با بیان این که انتظار می رود نرخ رشد سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ سریع تر از سال ۲۰۱۷ باشد اعلام کرد تنش‌های مختلف می‌تواند تهدیدی بر رشد نیرومند و پایدار میان مدت باشد. این سازمان متوسط نرخ رشد اقتصادی جهان برای سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ را با توجه به افزایش تجارت، سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، بازگشت اطمینان به خانوارها و وضعیت کسب و کار خوب، معادل ۳.۹ درصد برآورد کرده است.

بنا بر گزارش این سازمان، انتظار می‌رود نرخ تورم با شیب ملایمی کاهش یابد و بهبود در اقتصاد جهانی از برآورد پیشین در نوامبر ۲۰۱۷ در بین تمامی اقتصادهای گروه ۲۰ بیشتر خواهد بود. سازمان همکاری و توسعه اقتصادی با تاکید بر احتمال تقویت رشد کوتاه مدت تحت تاثیر لایحه کاهش مالیاتی و افزایش مخارج در آمریکا، اعلام کرده است انتظار اعمال سیاست‌های محرک مالی را در آلمان دارد.

این سازمان همچنین به مسائلی نظیر سیاست‌های حمایت گرایانه به عنوان ریسک‌های موجود در بخش مالی و موارد آسیب پذیری در این بخش اشاره کرده است.

منتشرشده در اخبار

به گزارش چهارشنبه تارنمای وزارت نفت، قرارداد توسعه میدان‌های نفتی آبان و پایدار غرب با هدف اجرای طرح بهبود بازیافت و افزایش تولید و بهره‌برداری بعدازظهر امروز (چهارشنبه)، برای یک دوره 10 ساله امضا می‌شود.
هدف از این قرارداد، دستیابی به تولید روزانه حداکثر 48 هزار بشکه نفت و تولید تجمعی اضافی حدود 67 میلیون بشکه ظرف 10 سال آینده است.
این قرارداد برای مدت حداکثر 10 سال دیگر با توافق طرف‌ها قابل تمدید خواهد بود.
سهم مشارکت شرکت روس در این قرارداد 80 درصد و سهم شریک ایرانی 20 درصد است.
مهم‌ترین شرح کار نهایی شده در این قرارداد شامل انجام مطالعات مهندسی، تعمیر و تجهیز چاه‌ها به پمپ‌های درون چاهی، بازسازی، تعمیر و نوسازی تاسیسات موجود، نصب تفکیک‌گر، نصب جریان‌سنج چند فازی و تبدیل یک حلقه چاه تولیدی به چاه تزریق پساب در فاز نخست است.
خرید و نصب واحد انتقال نفت و گاز و آب، حفاری هشت حلقه چاه توصیفی- تولیدی، خرید و نصب پمپ‌های درون‌چاهی، نصب و راه‌اندازی تفکیک‌گر دائم، انجام لرزه‌نگاری سه بعدی و حفاری کنارگذر نیز در فاز دوم برای این 2 میدان تعریف می شود.
برآورد هزینه‌های سرمایه‌ای طرح توسعه میدان‌های آبان و پایدار غرب معادل 674 میلیون دلار آمریکا (شامل هزینه‌های مستقیم سرمایه‌ای و هزینه تعمیر و جایگزینی‌ پمپ‌های درون‌چاهی) است و هزینه‌های غیرمستقیم آن نیز معادل 68 میلیون دلار پیش‌بینی شده است.
با اجرای این طرح، برای نخستین بار در استان ایلام زمینه‌های اشتغال فنی گسترده بویژه کارگاه‌های تعمیر و بازسازی پمپ‌های یی.اس.پی فراهم می‌شود. همچنین انتظار می‌رود شرکت زاروبژنفت، فناوری خود را در زمینه افزایش بازیافت در این میدان پیاده سازد و طرف‌های ایرانی نیز با این فناوری و کاربرد آن آشنا شوند و آموزش‌های لازم را ببینند.
این قرارداد به دنبال امضای تفاهم‌نامه با شرکت روسی زاروبژنفت در بیست و دوم تیرماه پارسال در زمینه مطالعه میدان‌های آبان و پایدار غرب به منظور شتاب دادن به برنامه‌های توسعه میدان‌های مشترک و بر اساس الگوی جدید قراردادهای نفتی است.
میدان مشترک آبان در 38 کیلومتری جنوب غرب شهرستان دهلران و میدان پایدار غرب در 150 کیلومتری شمال غرب اهواز و 35 کیلومتری مرکز فرآورشی چشمه‌خوش در استان ایلام و مرز مشترک جمهوری اسلامی ایران و عراق قرار گرفته‌اند. تولید نفت کنونی این 2 میدان در مجموع 36 هزار بشکه در روز است.
به گزارش ایرنا، نخستین قرارداد جدید نفتی در پساتحریم دوازدهم تیرماه امسال بین شرکت ملی نفت و کنسرسیوم بین المللی به رهبری شرکت نفتی توتال فرانسه برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی امضا شد.
ارزش قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی چهار میلیارد و ٨٠٠ میلیون دلار است که با به ثمر رسیدن آن، روزانه 56 میلیون مترمکعب (معادل 2 میلیارد فوت مکعب) به ظرفیت برداشت ایران از میدان گازی پارس جنوبی مشترک با قطر افزوده می‌شود.
بر اساس این قرارداد، یک کنسرسیوم بین المللی به رهبری توتال فرانسه ایجاد شد که شاخه بین المللی شرکت ملی نفت چین و پتروپارس ایران اعضای دیگر آن را تشکیل می دهند.
سهم توتال به عنوان رهبر این کنسرسیوم در این قرارداد 50.1 درصد است. شاخه بین المللی شرکت ملی نفت چین و پتروپارس ایران نیز به ترتیب 30 و 19.9 درصد سهم دارند.

منتشرشده در اخبار

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از سازمان توسعه تجارت ایران، «علی دهقانی» رایزن بازرگانی ایران در شانگهای گفت: این مرکز تجاری با مدیریت دفتر رایزنی ایران طراحی، اجرا و عملیاتی شده است و امکان فروش کلی و جزئی کالا و خدمات را به صورت حضوری و برخط (آنلاین) دارد.
وی افزود: فاز نخست این پروژه در هشت بخش دارای مزیت صادراتی و سرمایه‌گذاری به منظور معرفی محصولاتی چون صنایع دستی، فرش دستباف و ماشینی، محصولات با فناوری بالا، پتروشیمی، سنگ‌های ساختمانی، صنایع غذایی، خشکبار و خدمات گردشگری است که انتخاب تأمین‌کنندگان با در نظر گرفتن امکان ارائه محصول با کیفیت و قیمت مناسب به صورت مداوم و متناسب با نیاز بازار صورت خواهد گرفت.
دهقانی در تشریح ویژگی‌های برجسته این مرکز تجاری اظهار کرد: استقرار در منطقۀ آزاد تجاری، مجاورت با انبارها و سردخانه‌ها، وجود زیرساخت‌های تجارت الکترونیک و عرضۀ آنلاین کالا، مدیریت بومی منطقه و آشنا به بازار مصرف، تبلیغات مناسب، شبکۀ توزیع و تسهیلات تجاری منطقه و چین، پرداخت نکردن عوارض و مالیات تا پیش از فروش کالا و همسویی با سیاست‌های جدید توسعه‌ای چین از مزیت‌های مرکز تجاری ایران در شانگهای محسوب می‌شود.
رایزن بازرگانی ایران در شانگهای گفت: مراسم افتتاحیه مرکز تجاری ایران، همزمان با سمینار بزرگ تجارت و سرمایه گذاری ایران و چین، با حضور مقامات عالی رتبه بخش دولتی و خصوصی دو کشور و بیش از 500 فعال اقتصادی چین برگزار شد.
بر اساس این گزارش، این مرکز تجاری در فضایی به وسعت پنج هزار و 400 متر مربع شامل 2 هزار و 700 متر مربع فضای نمایشگاهی و 2 هزار و 700 متر مربع فضای اداری در منطقه آزاد تجاری شانگهای ایجاد شده است.
به گزارش ایرنا، در 11 ماه نخست امسال، چین با 11.5 میلیارد دلار صادرات به ایران و 8.2 میلیارد دلار واردات از ایران، نخستین شریک تجاری ایران به شمار می آید.
در مبادلات تجاری 11 ماه نخست امسال، چین 20 درصد از صادرات غیرنفتی ایران را جذب کرده و مبدا 24 درصد از کل واردات ایران به شمار می آید.

منتشرشده در اخبار

دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های ایران و جمهوری آذربایجان روز گذشته (سه شنبه) در محل وزارت امور اقتصادی و دارایی آغاز شد و امروز با امضای اسناد همکاری به کار خود پایان داد
«
مسعود کرباسیان» پیش از امضای این اسناد گفت: مذاکرات در این دو روز به خوبی پیش رفت و یادداشت تفاهمی در 26 صفحه نهایی شد؛ مذاکرات خوبی درباره معاوضه نفتی (سوآپ) و مسائل بهداشتی انجام شده است
وی افزود: هشت سند توافق آماده شده که علاوه بر سند کمیسیون مشترک، در سفر آتی رئیس جمهوری ایران به باکو امضا و مبادله می شود
در ادامه این نشست «شاهین مصطفی اف» وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان ضمن تشکر از مهمان نوازی طرف ایرانی گفت: در این سفر دو روزه شاهد بودیم که رئیسان جمهوری دو کشور خواستار تعمیق روابط با یکدیگر هستند و خوشبختانه در این سفر همه ملاقات انجام شده، سودمند بود و توافقات لازم انجام گرفت البته مسائل استراتژیک نیز جای خود را پیدا می کنند
وی با تاکید بر اینکه اسناد درنظر گرفته شده همزمان با سفر حجت الاسلام حسن روحانی به آذربایجان محقق می شود، گفت: زحمات زیادی برای پروتکل امضا شده کشیدیم و مقرر شد در ماه می میلادی (خرداد و اردیبهشت) طی مراسم مشترکی اجرایی می شود
«
محمد خزاعی» رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز در این نشست گفت: راه آهن رشت ـ آستارا و مساله نفت 2 حوزه مهمی بود که مدت ها مورد بحث ایران و جمهوری آذربایجان بود و برای توسعه روابط آنها و منطقه اهمیت زیادی داشت که در این اجلاس به توافق نهایی رسیدیم
به گفته وی همچنین همکاری‌های خوبی در رابطه با صنعت خودرو، امور تجاری، فرهنگی و... با توافق کامل میان دو کشور صورت گرفت
همچنین در ادامه «سعید محمدزاده» مدیرعامل راه آهن گفت: توسعه حمل و نقل ریلی برای دو کشور از اهمیت زیادی برخوردار است و کار اجرایی راه آهن رشت آستارا در حال جریان است و در این اجلاس به توافقات زیادی رسیدیم
«
امیرحسین زمانی نیا» معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت نیز در این نشست گفت: درباره همکاری های نفتی در دریای خزر دو هیات جلسات متعددی داشتند و رویکرد مثبت و سازنده ای در این زمینه وجود داشت
وی تاکید کرد: اهمیت این تفاهم مقدماتی این موضوع به موضوع حاکمیت مربوط می شود و این همکاری اقتصادی در غیاب تهدید حدود دریای خزر مهم است
زمانی نیا گفت: تفاهم ما مقدماتی بوده و امیدواریم در باکو نهایی شود.
طرف های آذربایجانی نیز در ادامه این نشست سخنانی را بیان کردند که همه نشان از تعمیق روابط بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان همچنین نبود هیچ محدودیتی برای گسترش روابط، وجود اعتماد متقابل و اراده سیاسی برای کار روی طرح های جدی تر داشت
همچنین مقامات جمهوری آذربایجان اعلام کردند که در 2 ماه اخیر 700 واگن باری در آستارای جمهوری آذربایجان تخلیه و برای گسترش آن به یک هزار واگن در ماه و سپس سه هزار واگن برنامه ریزی های لازم انجام شده است
گفتنی است دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان صبح روز گذشته (سه شنبه) با حضور کارشناسان اقتصادی دو کشور در وزارت امور اقتصادی و دارایی آغاز به کار کرد.
پیشتر قرار بود در نخستین ماه میلادی امسال کمیسیون مشترک دو کشور در شهر آستارای ایران برگزار شود که این اجلاس به تعویق افتاد.
قرار بود در جریان این کمیسیون، مراسم افتتاح راه‌آهن آستارای ایران به آستارای جمهوری آذربایجان که بخشی از کریدور ارتباطی شمال به جنوب است، برگزار شود.
مسعود کرباسیان روز گذشته اعلام کرده که کمیته اقتصادی، تجاری، بانکی، کمیته حمل و نقل و ارتباطات، کمیته انرژی، آب و محیط زیست، کشاورزی، علمی و تحقیقات چهار کمیته ای است که در جریان برگزاری این اجلاس، تشکیل می شود و سند سرمایه گذاری مشترک راه آهن رشت - آستارا به میزان 500 میلیون دلار برای هر یک از طرفین امضا می شود.
حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری قرار است اوایل فرودین ماه امسال به جمهوری آذربایجان و ترکمنستان سفر کند.

منتشرشده در اخبار

چه ارزش بیت کوین بالا برود و چه ارزش آن پایین بیاید مردم سراسر جهان یک سوال را می پرسند: دارایی های مجازی واقعا چه پتانسیلی دارند؟

به گزارش ایسنا، در گزارش صندوق بین المللی پول آمده است: فناوری پشت این ارزها نظیر بلاک چین، پیشرفتی هیجان انگیز محسوب می شود که می تواند در زمینه مربوط به امور مالی، انقلابی ایجاد کند. می تواند برای مثال ظرفیت بخش مالی را با تامین روشهای جدید و ارزان برای کسانی که فاقد حساب های بانکی هستند و یا میلیون ها فرد ساکن کشورهای کم درآمد فراهم کند. مزیت های ممکن حتی برخی از بانک‌های مرکزی را واداشته است به ایده صدور ارزهای مجازی بانکی فکر کنند.

دلیل مشابهی که دارایی های مجازی یا آن طور که برخی از مردم می گویند ارزهای مجازی را بسیار جذاب جلوه می‌دهد، آنها را خطرناک ساخته است. حملات دیجیتالی عموما از طریق غیر متمرکز ساختن انجام می شود که نیازی به بانک‌های مرکزی نباشد. این مساله به معامله گران ارزهای مجازی اجازه می دهد بر خلاف معاملات با استفاده از وجوه نقد، ناشناس بمانند. در نتیجه این ارزها توانایی بالقوه ای برای استفاده در امور پولشویی و تامین مالی تروریسم دارند.

این وام دهنده جهانی در بخش دیگری از گزارش خود می افزاید: به شکل واضح پولشویی و تامین مالی تروریستها تنها یکی از ابعاد خطرات ارزهای مجازی هستند، ثبات مالی خطر دیگر آنهاست. رشد سریع دارایی های مجازی باعث نوسانات شدید در قیمت آنها شده است و ارتباط نامناسب آنها با جهان سنتی مالی می تواند به آسانی منجر به نوسانات جدید شود.

در نتیجه باید چارچوب قانونگذاری معینی را برای مواجهه با این مساله توسعه دهیم. بسیاری از سازمانها این کار را شروع کرده‌اند، صندوق بین المللی پول هم روی این مسائل کار می کند. توقف پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم، بخشی از کار ما در ۲۰ سال اخیر بوده است. با توجه به استاندارد های " اف ای تی اف" تا کنون صندوق پول ۶۵ چارچوب قانون گذاری و اندازه گیری را معرفی کرده است و به ۱۲۰ کشور کمک کرده است ظرفیت خود را افزایش دهند. تلاش صندوق بر این بوده است تا به کشورهای عضو کمک کند با جریانات مالی غیر قانونی گلاویز شوند.

برای آن که تلاشها موثر باشد، باید همکاری نزدیک بین المللی صورت گیرد. از آن جا که ارزهای مجازی هیچ حد و مرزی نمی شناسند، چارچوب قانون گذاری آن ها هم باید جهانی باشد.

منتشرشده در اخبار

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از این مرکز، در 9 ماهه نخست امسال رشته فعالیت‌های گروه کشاورزی 1درصد، گروه صنعت 3.1 درصد و خدمات 7 درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد داشته است.
بر این اساس، محصول ناخالص داخلی به قیمت ثابت سال ١٣٩٠ در نه ماهه نخست سال جاری به رقم 5603050 میلیارد ریال با نفت و ٤٣٦٣٦٦٩ میلیارد ریال بدون احتساب نفت رسیده است.
این در حالیست که این رقم در مدت مشابه سال قبل با نفت ٥٣٦٦٣٧٥ میلیارد ریال و بدون نفت ٤١٦٧٦١٥ میلیارد ریال بوده است که نشان از رشد 4.4 درصدی محصول ناخالص داخلی با نفت و 4.7 درصدی محصول ناخالص داخلی بدون نفت در نه ماهه نخست سال ١٣٩٦ دارد.
محاسبات فصلی در مرکز آمار ایران در قالب 15 بخش اصلی متشکل از ٤٢ رشته فعالیت انجام می شود که در آن گروه کشاورزی شامل زیر بخش‌های زراعت و باغداری، دامداری، جنگل‌داری و ماهیگیری و گروه صنعت شامل زیر بخش‌های استخراج نفت خام و گاز طبیعی، استخراج سایر معادن، صنعت، تأمین آب، برق و گاز طبیعی و ساختمان است.
گروه خدمات نیز شامل زیر بخش‌های عمده و خرده فروشی، فعالیت­های خدماتی مربوط به تأمین جا و غذا، حمل و نقل، انبارداری، پست، اطلاعات و ارتباطات، فعالیتهای مالی و بیمه، مستغلات، کرایه و خدمات کسب و کار و دامپزشکی، اداره امور عمومی و خدمات شهری، آموزش، فعالیت های مربوط به سلامت انسان و مددکاری اجتماعی و سایر خدمات عمومی، اجتماعی، شخصی و خانگی است.

منتشرشده در اخبار

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رویترز انگلیس اعلام کرد، بهای نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا در ساعت 06:51 صبح روز چهارشنبه در بازار نایمکس این کشور با 0.1 درصد کاهش نسبت به روز گذشته (سه شنبه) به 60 دلار و 65 سنت در هر بشکه رسید
نفت برنت دریای شمال که دو سوم نفت های جهان از جمله نفت سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) بر پایه آن قیمت گذاری می شوند نیز در بازار لندن به قیمت 64 دلار و 47 سنت در هر بشکه معامله شد که نسبت به دیروز 0.3 درصد کاهش دارد.
قیمت نفت های پایه اروپا و آمریکا از ابتدای هفته میلادی جاری تاکنون به ترتیب حدود 1.5 و 2.4 درصد کاهش پیدا کرده است. افزایش تولید نفت در آمریکا که موجب افزایش موجودی انبارهای نفت جهان می شود، عامل اصلی این کاهش قیمت بوده است.
تولید نفت آمریکا از اواسط سال 2016 تاکنون یک چهارم افزایش پیدا کرده و به 10 میلیون و 370 هزار بشکه در روز رسیده است.
بنا به پیش بینی آژانس بین المللی انرژی، تولید نفت آمریکا تا پایان سال 2018 به بیش از 11 میلیون بشکه در روز می رسد و عنوان بزرگ ترین تولید کننده نفت جهان که اکنون به روسیه تعلق دارد را در اختیار این کشور قرار می دهد.
چین امروز اعلام کرد تولید نفت این کشور در ماه گذشته چینی (ژانویه-فوریه) با 1.9 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 30.37 میلیون تن یا سه میلیون و 770 هزار بشکه در روز رسید که نشان دهنده افزایش نیاز این کشور به واردات نفت خام است

منتشرشده در اخبار

پیشنهادهای عربستان سعودی برای معیارهای جدید به منظور مشخص کردن زمانی که بازار متعادل می‌شود، نشان‌دهنده تغییر در اهداف اوپک برای پیمانی است که تقریبا به هدف اولیه خود برای کاهش ذخایر نفت دست پیدا کرده است.

به گزارش ایسنا، اوپک، روسیه و ۹ تولیدکننده دیگر با هدف کاهش مازاد ذخایر نفت کشورهای صنعتی عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی (OECD) به میانگین پنج ساله، تولیدشان را از ژانویه سال ۲۰۱۷ به میزان ۱.۸ میلیون بشکه در روز کاهش داده‌اند.

آمار آژانس بین‌المللی انرژی نشان می‌دهد ذخایر نفتOECD از رکورد ۳.۱ میلیارد بشکه در ژوییه سال ۲۰۱۶، به میزان ۲۱۶ میلیون بشکه در طول سال ۲۰۱۷ کاهش یافت و اکنون تنها ۵۲ میلیون بشکه بالای میانگین پنج ساله است.

اوپک و متحدانش به این امر کمک کردند زیرا میانگین پنج ساله یک هدف متغیر بوده و با ادامه محدودیت‌های عرضه، این هدف نیز بالاتر رفته است. این میانگین از حدود ۲.۷۳ میلیارد بشکه در زمانی که توافق کاهش تولید در اواخر سال ۲۰۱۶ منعقد شد، به ۲.۸۶ میلیارد بشکه در سپتامبر سال ۲۰۱۷ صعود کرده است.

به گفته پل هورسنل، محقق کالا در بانک استاندارد چارترد، پس از یک دوره مازاد، این هدف طی زمان راحت‌تر شده زیرا سال‌های مازاد بیشتری گنجانده شده اند، اما همچنان که هدف ذخایر OECD تغییر کرده، تفکر عربستان سعودی که بزرگترین صادرکننده نفت جهان بوده و با روسیه برای بستن این پیمان برای کاهش عرضه همکاری کرده، نیز تغییر پیدا کرده است.

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی، اظهار کرده اوپک و شرکایش بایستی معیارهایی مانند ذخایر کشورهای غیرعضو OECD، نفت در مخازن شناور و نفت در ترانزیت را مدنظر قرار دهند، زیرا آنها آینده توافقی را بررسی می‌کنند که قرار است در پایان سال ۲۰۱۸ منقضی شود. با این‌همه رصد این معیارها دشوارتر است.

تقاضا برای نفت از سوی کشورهای غیرعضو OECD از سال ۲۰۱۴ از مصرف این سازمان فراتر رفته است اما ذخایر در کشورهای غیرعضو OECD معمولا به عنوان ذخایر استراتژیک و نه تجاری نگهداری می‌شود؛ در نتیجه آمار آنها غیرشفاف بوده و احتمال اندکی وجود دارد که در میزان عرضه یا تقاضا تغییر دهند.

فالح گفته است بهتر است یک بازار بیش از حد متعادل داشته باشیم که به معنای آن است که وی به جای اینکه توافق محدودیت عرضه را زودتر پایان دهد، اجازه می‌دهد ذخایر OECD زودتر از موعد پیش بینی شده به پایین میانگین پنج ساله کاهش پیدا کند که نشان می‌دهد تاریخ پایان توافق ممکن است به تعویق بیافتد.

برای ارزیابی این که آیا عرضه و تقاضا به یک تعادل پایدار رسیده‌اند اوپک می‌تواند میزان نفت موجود در مخازن را در برابر روزهای تقاضایی که پوشش می‌دهد بسنجند. این امر نشان خواهد داد آیا مصرف برای اجتناب از رشد مجدد ذخایر کافی است یا خیر.

میزان نفتی که اکنون در کشورهای سازمان OECD ذخیره شده معادل ۶۱ روز تقاضا است که پایین‌ترین میزان از فوریه سال ۲۰۱۵ به حساب می‌آید. در مدت دو سال تا اواسط سال ۲۰۱۴ که قیمت نفت به حدود ۱۱۵ دلار رسیده بود، شمار روزهایی که تقاضای نفت را تحت پوشش قرار می‌دادند پایین ۶۰ روز مانده بود.

زمانی که اوپک و شرکایش توافق کاهش تولید را در اواخر نوامبر سال ۲۰۱۶ به دنبال ریزش قیمت نفت امضاء کردند شمار این روزها به حدود ۶۴ روز رسیده بود. اما برآورد روزهایی که ذخایر نفت می‌تواند تقاضا را پوشش دهند همچنان کمک محدودی به اوپک می‌کند تا زمان مناسب برای بازگشایی شیرهای نفت را تشخیص دهند، زیرا تولید آمریکا و سایر تولیدکنندگان غیراوپک افزایش پیدا می‌کند. این امر قیمت نفت را پس از این‌که از پایین ۳۰ دلار در ابتدای سال ۲۰۱۶ صعود کرد، در حدود ۶۵ دلار در هر بشکه محدود کرده است.

به گفته تاماس وارگا، تحلیلگر شرکت "پی وی ام اویل آسوشیتس"، اوپک و شرکایش باید دائما به بازار یادآوری کنند که اتحاد شکل یافته در اواخر سال ۲۰۱۶ بیش از یک پیوند معمولی است و حتی پس از این‌که ثبات هدف گیری شده حاصل شد، قرار نیست از هم بپاشد.

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرده تولیدکنندگان خارج از این پیمان تولیدشان را حدود ۷۰۰ هزار بشکه در روز در ۱۲ ماه منتهی به ژانویه افزایش داده‌اند. اگر اعضای اوپک شامل لیبی و نیجریه که از حضور در این پیمان معاف شده بودند به حساب بیایند مجموع افزایش عرضه به ۱.۴ میلیون بشکه در روز صعود می‌کند. در مقابل تقاضای جهان ۱.۶ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۷ رشد کرده است.

اوپک پیش بینی می‌کند تقاضای جهانی ۱.۵۹ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۸ رشد خواهد کرد در مقابل پیش بینی آژانس بین‌المللی انرژی ۱.۴ میلیون بشکه در روز است. اوپک همچنین پیش بینی کرده عرضه اوپک ۱.۴ میلیون بشکه در سال ۲۰۱۹ رشد می‌کند، در حالی که پیش بینی آژانس ۱.۷ میلیون بشکه بوده است.

به گفته تحلیلگران بانک امریکا مریل لینچ، اوپک و روسیه احتمالا بهتر خواهد بود رویکرد تدریجی یا تغییر اهدافشان را اعلام کنند. آنها باید اعلام کنند تولیدشان تنها زمانی افزایش خواهد یافت که قیمت نفت ثابت بماند.

منتشرشده در اخبار

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار ایرنا، روزنامه گاردین انگلیس به نقل از رئیس صندوق بین المللی پول اعلام کرد: مسئولان سراسر جهان می توانند برای کمک به استفاده مطلوب از رمز ارزها، آنها را مهار و تحت کنترل در آورند.
وی هشدار داد: هر گونه اهمال در این زمینه موجب توسعه افسارگسیخته رمز ارزها که به طور بالقوه ابزار اصلی و جدید پولشویی و تامین مالی تروریسم هستند، می شود.
لاگارد در وبلاگ صندوق بین المللی پول تاکید کرد: همان نوآوری هایی که منجر به پا گرفتن رمز ارزها شدند، می توانند به تنظیم آنها کمک کنند.
وی تصریح کرد: ما می توانیم پول های دیجیتال را تحت کنترل درآوریم به طوری که بتوان اطمینان حاصل کرد، مکانی برای فعالیت های غیرقانونی یا منبعی برای آسیب پذیری های مالی نخواهند بود.

منتشرشده در اخبار
چهارشنبه, 23 اسفند 1396 ساعت 12:15

روابط ایران و کره یک ارتباط برد برد است

حسن طاهریان روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در 55 سال از عمر روابط دیپلماسی بین ایران و کره جنوبی، بیشتر این روابط باتوجه به موقعیت اقتصادی کره، جنبه اقتصادی دارد که هم اکنون لازم است جدا از خط ارتباطی تجاری فعلی همکاری های اقتصادی دو کشور از شکل تجاری بیرون بیاید و عمق پیدا کند
وی ادامه داد: از این رو اگر این روابط به سمت همکاری های جدی تر در زمینه تامین فاینانس حجمی یا یورویی برود هر دو کشور نتایج مثبت تری را دریافت می کنند.
به گفته وی، در این راستا سال 2017 بین ایران و کره جنوبی هشت میلیارد یورو تفاهم نامه در زمینه طرح های زیربنایی و عمرانی مثل ساخت بیمارستان، توسعه پالایشگاه اصفهان، احداث راه آهن اصفهان - شیراز - اهواز امضا شده است.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در سئول افزود: ایران و کره با توجه به برنامه های اقتصادی که دارند نیازمند تامین مواد اولیه و صادرات هستند هر دو کشور نسبت به هم به عنوان مکملی برای اقتصاد هستند و از این رو این روابط یک پیوند تکمیلی در آنها پدید می آورد.
طاهریان گفت: با توجه به نیازی که در ایران داریم می توانیم در انتقال تکنولوژی از کره به داخل کشور استفاده کرده و با سرمایه گذاری مستقیم و کاربردی کره ای ها در ایران می توان در تحقق برنامه های ایران به پیشرفت خوبی دست یافت.
وی افزود: در دو تا سه سال گذشته با توجه به رایزنی های مختلف سیاسی و حتی اقتصادی هم اکنون کره ای ها بیشتر قانع شده اند تا نسبت به سرمایه گذاری های زیرساختی و پایه در ایران اقدام کنند.
او یادآور شد: این کشور هم اکنون توجیه شده است که بازار اقتصادی ایران طوری نیست که محصول را در آن فروخت بلکه باید در ایران انتقال تکنولوژی داشته باشند.
وی ادامه داد: با توجه به موقعیت خوب اقتصادی کره و نیازهای دوطرف، در بسیاری از زمینه ها می توان همکاری تنگاتنگ داشت که ایران می تواند در انتقال تکنولوژی، سرمایه گذاری و کمک مدیریتی از کره جنوبی بهره گرفته و در عوض نیازهای مواد اولیه کره از جمله نفت از سوی ایران تامین شود.
طاهریان اضافه کرد: باتوجه به موقعیت اقتصادی کره جنوبی طبیعی است که عمده روابط شگل گرفته بین دو کشور جنبه اقتصادی دارد و ایران به عنوان یکی از تامین کنندگان نفت این کشور است
وی با اشاره به اینکه قبل از اعمال تحریم ها علیه جمهوری اسلامی روزانه حدود 250 هزار بشکه نفت از ایران به کره صادر می شد و در دوره تحریم این میزان به 125 هزار بشکه کاهش یافت افزود: اکنون در دوران پسا برجام این میزان روزانه به 300 هزار بشکه یعنی حتی بیشتر از دوره قبل از تحریم هم رسبده است
وی گفت: در حوزه صادرات دیگر محصولات ایران به کره نیز میوه و خشکبار بیشترین بخش را به خود اختصاص داده اند.
وی افزود: در مجموع در 9 ماهه نخست سال 2017 حدود 6 میلیارد و 200 میلیون دلار صادرات از ایران به این کشور انجام شده است که عمده آن نفت بوده است.
به گفته وی در سال 2017 ایران حدود 2 میلیارد و 500 میلیون دلار واردات از کره جنوبی انجام داده است که در کل همانند سال های گذشته تراز تجاری کاملا به نفع ایران بوده است. توسعه روابط فرهنگ تضمین روابط اقتصادی ایران و کره
سفیر جمهوری اسلامی ایران در سئول با بیان اینکه غیر از روابط سیاسی و اقتصادی، در زمینه های فرهنگی نیز می توان روابط بین ایران و کره جنوبی را گسترش داد افزود: در این راستا در دو تا سه سال گذشته سعی شده است دانشجویان بیشتری از ایران در این کشور پذیرش شوند.
طاهریان افزود: در این مدت تعداد دانشجویان ایرانی در کره جنوبی روند افزایش به خود گرفته است و هم اکنون 300 دانشجوی ایرانی در کره در حال تحصیل هستند.
به گفته وی 250 نفر از این دانشجویان در دوره دکتری تخصصی در حال تحصیل هستند و علاوه بر آن تعدادی از اساتید دانشگاه های ایران نیز هم اکنون در حال سپری کردن فرصت مطالعاتی خود در این کشور هستند.
وی افزود: بنابراین نیاز است برای تضمین روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور روابط فرهنگی بین ایران و کره توسعه داده شود که در این راستا سال گذشته میلادی هفته فیلم ایرانی و نمایشگاه صنایع دستی ایران در راستای معرفی بیشتر فرهنگ ایران در سئول برگزار شد. نگاه ایران نسبت به روابط تهران - سئول مثبت تر از گذشته است
سفیر جمهوری اسلامی ایران در سئول گفت: روابط دو کشور پیش از انقلاب اسلامی ایران شکل گرفته و بعد از پیرزوی این انقلاب، روابط دوجانبه حفظ شده است به طوری که دیدگاه مقامات ایران نسبت به این روابط بسیار مثبت تر از گذشته است.
به گفته طاهریان از نمونه بهبود روابط دو کشور می توان به حضور مقامات ایرانی از جمله رئیس مجلس شورای اسلامی در سئول و همچنین حضور رئیس مجلس کره جنوبی در مراسم تحلیف ریاست جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد
وی افزود: روابط دیپلماسی ایران با کره جنوبی از سال 1962 برقرار شده و امسال پنجاه و پنجمین سال این روابط است.
طاهریان ادامه داد: در سال های گذشته روابط خوبی بین این دو کشور روی داده است که نمونه آن نامگذاری یک خیابان در پایتخت کره جنوبی بنام تهران و همچنین نامگذاری یک خیابان در پایتخت جمهوری اسلامی ایران بنام سئول است.

منتشرشده در اخبار
صفحه1 از2
بالا