ایجاد حساب کاربری

*

*

*

*

*

*

*

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟

*

موارد پالایش شده بر اساس تاریخ: شنبه, 12 اسفند 1396

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، امیرحسین زمانی‌نیا این سخنان را امروز (شنبه) در حاشیه دومین کنگره و نمایشگاه بین‌المللی اکتشاف عنوان کرد.
وی که در جمع خبرنگاران سخن می گفت، درباره ماندن یا نماندن شرکت‌های خارجی در صورت تعلیق برجام از سوی رئیس جمهوری آمریکا اظهار داشت: شرکت‌های خارجی می‌گویند می‌مانند، اما اگر برجام برای ایران منافع اقتصادی نداشته باشد و دوباره با مشکلات پیشین روبه‌رو شویم، دلایل قانع‌کننده‌ای برای ماندن در برجام نخواهیم داشت.
وی خاطر نشان کرد: باید صبر کرد، همه چیز به ماندن یا از بین رفتن برجام ختم نمی‌شود و امکان دارد تحولات دیگری نیز در پیش باشد.
معاون وزیر نفت همچنین درباره تقاضا برای نفت خام ایران گفت: نفت همیشه مشتری دارد، اما باید گفت ایران هنوز به استفاده از راه‌های خلاقانه برای فروش نفت نیاز پیدا نکرده است.
دومین کنگره و نمایشگاه بین‌المللی اکتشاف و تولید و پنجمین کنگره بین‌المللی صنعت حفاری ایران با هدف بررسی آخرین تحول‌ها و چشم‌انداز آینده طرح‌های در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی و الزام‌های حضور حداکثری بخش خصوصی در اجرا و مدیریت طرح‌های نفت و گاز کشور با حضور بیش از هزار نفر از مدیران و کارشناسان ارشد حوزه کارفرمایی و پیمانکاری صنعت نفت در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما در حال برگزاری است.

منتشرشده در اخبار

اگر دولت ترامپ بر واردات فولاد و آلومینیوم تعرفه اعمال کند، این مساله می‌تواند منجر به کاهش سود بسیاری از شرکت‌های آمریکایی شود و بهای مصرف کننده را افزایش دهد.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، دونالد ترامپ- رئیس جمهور آمریکا- تهدید کرده است تعرفه ۲۵ درصدی روی واردات فولاد و ۱۰ درصدی را برای آلومینیوم اعمال خواهد کرد و هیچ کشوری از این قاعده معاف نخواهد بود. تحلیلگران هشدار داده‌اند برنامه دولت ترامپ فاقد اطلاعات کافی است و تعرفه‌ها می‌توانند به تولیدکنندگان آمریکایی صدمه بزنند.

به دلیل این که عمده آلومینیوم مورد نیاز آمریکا از راه واردات تامین می‌شود، هزینه‌ها افزایش خواهد یافت. خودروسازان آمریکایی یکی از گروه‌هایی خواهند بود که بیشترین آسیب را متحمل می شوند. به گفته استاتیستا، ۲۶ درصد تقاضای فولاد آمریکا مربوط به خودروسازان است و این بخش پس از بخش ساخت و ساز با ۴۰ درصد، دومین بازار بزرگ فولاد آمریکا به شمار می رود.

تعرفه‌ها همچنین می‌توانند روی غذای آمریکایی‌ها نیز اثرگذار باشند. جان مادرسل- مسئول بخش تحقیقات شرکت " آی اچ اس مارکیت" گفت تعرفه‌ها می‌توانند در سال ۲۰۱۸ بهای قوطی های آلومینیومی را تا ۶.۷ درصد افزایش دهند، در حالی که انتظار می رود افزایش قیمت این ماده بدون اعمال تعرفه ها ۲.۳ درصد باشد. وی گفت: این که مشخص کنیم این افزایش قیمت تا چه حد بر مصرف کننده نهایی اثر خواهد داشت کار سختی است.

یکی از نگرانی‌ها در بین سرمایه‌گذاران این است که تعرفه ها، اولین گام به سمت یک جنگ تجاری وسیع‌تر با کشورهای درگیر در این موضوع باشد، مساله‌ای که به گفته استراتژیست ها باعث خواهد شد برآوردهای درآمد خود را مجددا ارزشیابی کنند.

منتشرشده در اخبار

امیرحسین زمانی‌نیا در دومین کنگره و نمایشگاه بین‌المللی اکتشاف و تولید و پنجمین کنگره و نمایشگاه بین‌المللی صنعت حفاری ایران، اظهار کرد: سرمایه‌گذاری داخلی در صنعت نفت در کنار سرمایه‌گذاری خارجی لازم و ملزوم یکدیگرند و بخش خصوصی ایران باید در زمینه سرمایه‌گذاری در صنعت نفت فعال شود.

وی با اشاره به این که صنعت نفت پس از پیروزی انقلاب اسلامی توانست روی پای خود بایستد و به اندازه خود پیشرفت کند، تصریح کرد: تولید نفت ایران با میزان ذخایر آن همخوانی ندارد که این موضوع به دلیل مسائل سیاسی است.

معاون وزیر نفت با بیان این که برجام برخی از مشکلات صنعت نفت از جمله فروش نفت خام را برطرف کرد و ما هم اکنون عواید فروش نفت را دریافت می‌کنیم، افزود: دریافت تجهیزات صنعت نیز از دستاوردهای برجام در صنعت نفت بوده است.

به گفته زمانی‌نیا، هم اکنون مشکلات بانکی وجود دارد، اما این مشکل به برجاممربوط  نیست و به مسائل دیگر مرتبط است که با حل شدن آن، صنعت نفت می‌تواند شکوفایی لازم را داشته باشد.

وی همچنین به تعلیق تحریم‌های هسته‌ای اشاره کرد و گفت: پیش‌بینی می‌کنم آمریکا در ماه مه امسال، بار دیگر تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران را تمدید کند و پس از آن برجام به نحو بهتری اجرا شود.

معاون وزیر نفت، دونالد ترامپ را به قلدرهای مدرسه تشبیه کرد و گفت: نحوه برخورد رئیس جمهوری آمریکا تنها با ایران اینگونه نیست و اتحادیه اروپا هم از نوع رفتار و گفتمان آقای ترامپ راضی نیست.

منتشرشده در اخبار

منابع آگاه در اتحادیه اروپا گفتند، این اتحادیه در حال بررسی وضع تعرفه 25 درصدی بر حدود 3.5 میلیارد دلار کالاهای وارداتی از آمریکاست تا در صورت وضع تعرفه های سنگین بر واردات فولاد و آلومینیوم اروپا به آمریکا از سوی دولت ترامپ آنها را به اجرا بگذارد.

کمیسیون اورپایی گفته پاسخ «قاطعانه ای» به پیشنهاد دولت آمریکا مبنی بر وضع تعرفه های 25 و 10 درصدی بر فولاد و آلومینیوم وارداتی خواهد داد. اتحادیه اورپا خاطر نشان کرده که با کشورهای دیگر در سازمان تجارت جهانی برای به چالش کشیدن این اقدام دولت ترامپ همراهی خواهد کرد و اقدامات تضمینی ای مشابه آنچه قبلا در سال 2002 اتخاذ شده بود، را به کار خواهد بست تا در صورت وضع تعرفه های مذکور از سوی دولت آمریکا، فولاد و آلومینیومی که قبلا به آمریکا صادر می شد به بازار اروپا سرازیر نشود.

منابع اروپایی همچنین گفتند، اقدامات متقابل بیشتری نیز در حال بررسی است تا به صورت مشخص «موازنه مجدد» تجاری بین آمریکا و اتحادیه اروپا برقرار نماید.

آمریکا ادعا می کند که این تعرفه ها را به بهانه تامین امنیت ملی خود به اجرا می گذارد، اما اتحادیه اروپا معتقد است نیازمندی های نظامی دولت آمریکا تنها 3 درصد از کل تولیدات آمریکایی را شامل می شود و این اقدامات در واقع سیاستی حمایت گرایانه و با هدف تقویت موضع رقابتی کارخانجات آمریکایی در مقابل رقبای خارجی اتخاذ می شود.

ارزش صادرات فولاد اتحادیه اروپا به آمریکا در سال 2017، بالغ بر 5.3 میلیارد یورو (6.53 میلیارد دلار) و ارزش صادرات آلومینیوم نیز 1.1 میلیارد یورو بوده است.

فهرست محصولات آمریکایی مشمول این تعرفه های تلافی جویانه قرار است هفته آینده به کشورهای اتحادیه اروپا ارائه شود تا به تایید این کشورها برسد.

منتشرشده در اخبار

'لیو جنگ تانگ' روز شنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به ظرفیت های ایران افزود: ساختار اقتصادی دو کشور مکمل همدیگر هستند ایران نقش مهمی در تجارت چین دارد ایران دارای انواع تولیدات و مواد خام مفید برای بازار چین است و از طرف دیگر دارای حجم گازی زیادی است.

سفیر سابق چین در ایران افزود: ایران دارای نیروی کار جوان و چین نیز دارای قدرت تولید بالایی است که خیلی برای بازار دو کشور مفید هستند و ترکیب دو کشور می تواند مشکلات دو طرف را بر طرف کند.
لیو جنگ تانگ افزود: ابتکار یک کمربند و یک جاده باعث افزایش روابط سیاسی و تجاری دو کشور می شود.
وی با اشاره به اینکه ایران قدیم با چین ارتباط خوبی داشته و نقش مهمی در جاده ابریشم ایفا کرده است گفت: اکنون نیز دو کشور روابط تجاری و دوستانه خیلی خوبی با همدیگر دارند.
سفیر سابق چین در ایران با بیان اینکه این وضعیت از اعتماد متقابل دو کشور ایجاد شده است گفت: ایران یکی از کشورهای مهم برای چین است به همین دلیل حفظ این روابط و توسعه آن برای چین خیلی مهم است.
لیو جنگ تانگ افزود: وجود آثاری از فرهنگ ایرانی در منطقه بیانگر روابط تاریخی و قدیمی دو کشور بوده است.
به گفته وی ایران در حال حاضر به ارز نیاز دارد و به دلیل تحریم های چند سال گذشته مشکلات جدی در پرداخت دارد به همین دلیل تبدیل ارز یکی از مشکلات کنونی ایران است با این حال ما یک صندوق سرمایه گذاری تشکیل دادیم که می تواند در این زمینه به ایران کمک کند.

منتشرشده در اخبار

به گزارش روز شنبه ایرنا از گزارش تجارت خارجی مربوط به نه ماهه نخست سال 1396 که از سوی مرکز آمار ایران انتشار یافته است، تجارت خارجی در برگیرنده صادارت و واردات کالا و خدمات است که آمار آن را گمرک ارایه می کند.
بخش کشاورزی و شکار و جنگلداری
ارزش دلاری صادرات محصولات کشاورزی در فصل پاییز سال 1396 نسبت به فصل مشابه سال قبل از رشد مثبت 109.82 درصدی برخوردار است. همچنین درصد تغییرات آن نسبت به فصل گذشته (تابستان 1396) مثبت 275.14 درصد است.
ارزش دلاری واردات محصولات از این بخش در پاییز 96 نسبت به فصل مشابه سال قبل از رشد مثبت 7.08درصدی بوده و درصد تغییرات آن نسبت به فصل گذشته (تابستان 96) منفی 30.11 درصد است.
بخش شیلات
ارزش دلاری صادرات محصولات شیلاتی در فصل پاییز امسال نسبت به فصل مشابه سال قبل از 78.4 درصد کاهش داشت و درصد تغییرات آن نسبت به تابستان گذشته منفی 62.29 درصد است.
ارزش دلاری واردات محصولات از این بخش در پاییز 96 نسبت به فصل مشابه سال قبل از 29.23 درصد کاهش یافت و درصد تغییرات آن نسبت به فصل تابستام 21.42 درصد رشد کرد.
بخش استخراج معدن
ارزش دلاری صادرات محصولات معدنی در فصل پاییز سال 1396 نسبت به فصل مشابه سال قبل از رشد منفی 77.64 درصدی برخوردار است. همچنین درصد تغییرات آن نسبت به فصل تابستان 85.46 درصد افت دارد.
ارزش دلاری واردات محصولات از این بخش در پاییز 96 نسبت به فصل مشابه سال قبل از رشد مثبت 59.75درصدی برخوردار بوده و درصد تغییرات آن نسبت به فصل تابستان 26.66 درصد است.

بخش صنعت
ارزش دلاری صادرات محصولات این بخش در فصل پاییز سال 1396 نسبت به فصل مشابه سال قبل از رشد مثبت 42.94 درصدی برخوردار بوده و درصد تغییرات آن نسبت به فصل گذشته (تابستان 1396) مثبت 49.87 درصد برآورد شده است.
ارزش دلاری واردات محصولات صنعتی در پاییز گذشته نسبت به فصل مشابه سال قبل با 16.2 درصد رشد کرده و درصد تغییرات آن نسبت به فصل تابستان نیز رشد 14.14 درصدی داشته است.

منتشرشده در اخبار

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمد لاهوتی» امروز شنبه در نشستی خبری اضافه کرد: این افزایش ارزش کالاهای صادراتی می تواند شروع یک روند رو به بهبود را نوید دهد.
وی اظهار امیدواری کرد که این روند ادامه داشته باشد و بتوانیم کالاهای صادراتی با ارزش افزوده بالاتری را تولید و صادر کنیم که این روند، ارز آوری را افزایش خواهد داد و ایجاد اشتغال در آن بخش خواهد افتاد.
رییس کنفدراسیون صادرات ایران با اشاره به افزایش 26 درصدی صادرات کشور در 10 ماهه نسبت به 9 ماهه امسال، گفت: پیش بینی می شود با توجه به نوسان های نرخ ارز، کاهش رخ داده در آمار صادرات امسال نسبت به سال گذشته جبران شود و حتی اندکی نسبت به پارسال افزایش یابد.
وی با تاکید بر اینکه دلیل عمده افزایش صادرات در 10 ماهه نسبت به 9 ماهه، به تغییرات نرخ ارز بر می گردد، گفت: البته این روند نمی تواند پایدار باشد و با افزایش قیمت های مواد اولیه در داخل، این رشد متوقف خواهد شد.
لاهوتی در بخش دیگری از سخنان خود از منتشر نشدن آمارهای تجاری 11 ماهه انتقاد کرد و گفت: با اینکه در نیمه اسفندماه هستیم، هنوز آمارهای مبادلات تجاری 11 ماهه منتشر نشده است.
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران همچنین به تغییر کشورهای هدف صادراتی اشاره کرد و گفت آمارهای 10 ماهه نشان می دهد که کشور افغانستان به جمع پنج کشور طرف صادراتی ایران بازگشته است.
وی افغانستان را یکی از بازارهای هدف صادراتی بعد از عراق ذکر کرد و ادامه داد: در آمارهای 10 ماهه، افغانستان جایگزین هند شده است.
لاهوتی تاکید کرد: همزمان با تنوع بازار و به دست آوردن بازارهای جدید، باید به حفظ بازارهای موجود نیز تکیه کرد. افزایش 5.5 درصدی تجارت با عراق
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران، در پاسخ به پرسش ایرنا در مورد روابط تجاری ایران و عراق گفت: سازمان توسعه تجارت، امروز از رشد 5.5 درصدی مبادلات تجاری ایران در بازار عراق خبر داد که این گزارش، نشانگر بهبود روابط تجاری دو کشور است.
وی با اشاره به فرصت های بازار عراق گفت: در شرایطی که محدودیت ها و موانعی برای استفاده از فرصت بازار عراق ایجاد می شود، باید بتوانیم با استفاده از دیپلماسی سیاسی این موانع را برطرف کنیم.
لاهوتی اضافه کرد: در وزارت امور خارجه معاونتی تحت عنوان معاونت اقتصادی شکل گرفته است که امیدواریم با ایجاد این معاونت، ضعف های دیپلماسی اقتصادی دوره های گذشته برطرف شود.
رئیس کنفدراسیون صادرات با تاکید بر اینکه روابط تجاری باید دو سویه باشد، افزود: عراق مانند ایران به دنبال حمایت از واحدهای داخلی خود است و تا زمانی که تراز تجاری فقط به نفع یک طرف باشد، طرف دیگر محدودیت هایی را ایجاد خواهد کرد.
وی، بکارگیری ظرفیت هایی مانند رایزن بازرگانی و معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه را تسهیل گر شرایط کنونی ذکر کرد و گفت: علاوه بر این، اعمال تعرفه های ترجیحی می تواند به تجارت دو کشور کمک کند.
وی افزود: همچنین در شرایطی که قیمت بعضی از کالاهای ما نسبت به کالاهای عراقی پایین تر است، به جای اینکه عراق عوارض را وضع کند، ما باید شرایطی ایجاد کنیم که صادرکنندگان به میزان نیاز آن کشور صادرات انجام دهند و بازار آنها را هم خیلی تحت تاثیر قرار ندهند. سهم 80 درصدی کالاهای واسطه ای و سرمایه ای در آمار واردات کشور
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در پاسخ به سوالی دیگر در مورد تراز تجاری ایران، گفت: تراز تجاری مثبت هدفی مورد تائید است اما به این شرط مطلوب نظر خواهد بود که حجم تجارت خارجه افزایش پیدا کند نه اینکه با کاهش واردات، تراز تجاری مثبت شود.
وی ادامه داد: محدود کردن واردات و سبقت صادرات به دلیل محدود کردن واردات، از نظر اقتصادی دستاورد نیست
لاهوتی در مورد سهم کالاهای واسطه ای، سرمایه ای و واسطه ای در سبد واردات کشور گفت: بیش از 80 درصد واردات ما به کالاهای واسطه ای و سرمایه ای و 15 درصد به کالای مصرفی مربوط می شود که بخشی از کالاهای مصرفی شامل اقلام دارویی است.
وی اضافه کرد: نمی توان گفت تراز تجاری مثبت یا منفی الزاماً خوب یا بد است زیرا واردات کالاهای واسطه ای و سرمایه ای می تواند به افزایش تولید و حتی صادرات بیانجامد.
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران افزود: جاده تجارت خارجی دو طرفه است و اگر بخواهیم فقط به بحث صادرات بپردازیم، مدیریت تجارت خارجی ما با مشکل مواجه می شود. توقف ثبت سفارش با دلار چه آثاری به دنبال دارد؟
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در پاسخ به پرسشی در مورد تاثیر توقف ثبت سفارش با دلار، گفت: واحد خرید برخی از کالاها فقط دلار است و فروشندگان حاضر نیستند با واحد پولی دیگری کالای خود را عرضه کنند.
وی ادامه داد: خرید و فروش در مورد این کالاها به این شرط انجام می شود که خریدار هزینه تبدیل ارز (از سایر ارزها به دلار) را پرداخت کند که این امر، قیمت آن کالای وارداتی را افزایش می دهد.
لاهوتی با تاکید بر اینکه حذف دلار از سیستم ثبت سفارش، تقاضا را در بخش یورو افزایش می دهد، گفت: با اجرای این طرح، تقاضای ارز کاهش پیدا نمی کند بلکه از دلار به سمت یورو خواهد رفت و تاثیر خود را در ارزهای دیگر نشان خواهد داد.

منتشرشده در اخبار

به گزارش ایرنا، 'ناصر بهزاد' روز شنبه با اعلام این خبر افزود: این رقم، 18 درصد از مجموع صادرات ایران به مقاصد صادراتی را شامل می شود.
وی با اشاره به تراز تجاری مثبت ایران با عراق، اظهار داشت : 66 درصد از مجموع صادرات ایران به کشور‌های چین، عراق، امارات، کره جنوبی و افغانستان انجام شده که نیمی از آن سهم چین و عراق است .
گفتنی است، از ابتدای امسال تاکنون متوسط قیمت هزینه کالاهای صادراتی ایران به عراق 460 دلار بوده که این نرخ در مقایسه با میانگین کالاها صادراتی ایران به مقاصد مختلف دنیا 1.2 برابر است.
حجم تبادلات تجاری سالانه بین دو کشور در حال حاضر بین 6.5 تا 7 میلیارد دلار است که با احتساب فروش گاز و نفت و گردشگری دینی و خدمات فنی مهندسی به 12 میلیارد دلار در سال می رسد
بسیاری از کارشناسان اقتصادی بر این باورند که عراق در دوره پساداعش با برخورداری از امنیت مناسب و منابع نفتی و مالی بالا بازار گسترده و بسیار خوب با مزیت های ویژه برای سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی ایران است

منتشرشده در اخبار

سی ان ان باانتشار این خبردرتارنمای خود در ادامه نوشت: این تعرفه ها قراراست برنوعی پوشاک،نوعی از موتورسیکلت ومشروبات الکلی صورت گیرد.
بنابراین گزارش، 'ژان کلود یونکر' رئیس کمیسیون اروپا به سی ان ان گفت که این اقدام متقابل اتحادیه اروپا در قبال اعمال تعرفه آمریکا بر واردات فولاد و آلومینیوم است.
سی ان ان درادامه نوشت: اتحادیه اروپا اعلام کرده است که پاسخ به رئیس جمهوری آمریکا، اقدامی 'سریع' و 'قاطع' خواهد بود.
به گزارش سی ان ان اتحادیه اروپا قصد دارد بر روی موتور سیکلت مدل 'هارلی داویدسون'( Harley-Davidson)، مشروبات الکلی و پوشاک 'جین' وارداتی از آمریکا تعرفه اعمال کند.
تارنمای این رسانه تصویری نوشت: 'الکساندر وینتراشتاین' (Alexander Winterstein) سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا دراین باره به خبرنگاران گفت که 28 کشور عضو اتحادیه اروپا بصورت یک بلوک واحد با اعمال تعرفه ها از سوی آمریکا پاسخ خواهند داد.
سی ان ان افزود: شرکت سازنده موتورسیلک هارلی داویدسون تاکنون نسبت به این موضوع اظهار نظری نکرده است اما مسولان پوشاک جین ضمن ابراز نگرانی با صدور بیانیه ای گفته اند که آنها از 'بازار آزاد' و 'تجارت آزاد' حمایت کرده و اعمال چنین جریمه و تعرفه هایی به مارک ها و کارگران آمریکایی لطمه وارد کرده و همچنین منجر به نوسان در اقتصاد جهانی خواهد شد.
بنابراین گزارش، 'پیتر هولمز' (Peter Holmes) کارشناس امور تجاری از دانشگاه 'ساسکس' (University of Sussex) انگلیس دراین باره به سی ان ان گفت: چنانچه اتحادیه اروپا برنده شود، قادرند تا تحریم های اقتصادی بیشتری بر آمریکا اعمال کنند.
سی ان ان نوشت: دونالد ترامپ پنجشنبه گذشته گفت که می خواهد بر واردات فولاد تعرفه 25 درصد و بر واردات آلومینیوم نیزتعرفه ای 10 درصدی اعمال کند، اقدامی که با واکنش های زیادی از سوی متحدان و شرکای مهم آمریکا مواجه شده و این اقدام محکوم شد.
به گزارش ایرنا، رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه گذشته برابر با 10 اسفندماه اعلام کرد که قصد دارد تعرفه ای 25 درصدی بر واردات فولاد و تعرفه 10درصدی برای واردات آلومینیوم به آمریکا وضع کند. تصمیم ترامپ احتمال اقدام متقابل کشورهای دیگر را افزایش داده است.
دونالد ترامپ همچنین روز گذشته (جمعه) در توئیتی 'جنگ تجاری' را به میان کشید و اعلام کرد که «جنگ تجاری» با سایر کشورها «خوب» و «پیروزی در آن آسان است
«
گری رایس» سخنگوی صندوق بین‌المللی پول جمعه شب به دولت آمریکا هشدار داد که افزایش تعرفه واردات آلومینیوم و فولاد، به اقتصاد جهانی آسیب خواهد زد.
وی افزود: محدودیت‌های وارداتی که رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده، نه تنها به خارج از آمریکا که به اقتصاد این کشور هم ضربه می زند.
رایس هشدار داد که در پی تصمیم دولت آمریکا برای افزایش تعرفه‌ واردات، دیگر کشورها هم ممکن است با توجیه حراست از امنیت ملی خود، دست به اقدامی مشابه بزنند.
سخنگوی صندوق بین‌المللی پول از دولت ها خواست که از اقدامات نسنجیده خودداری کرده و با همکاری یکدیگر، در راستای رفع موانع تجاری گام بردارند.

منتشرشده در اخبار

به گزارش ایرنا دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا اعلام کرده است برای امضای لایحه ای که بر اساس آن تعرفه بر روی فولاد و تولیدات آلومینیومی افزایش می یابد، آماده است.
او حتی در پاسخ به هشدارهای چین و چند کشور دیگر که می گویند این کار باعث جنگ تجاری می شود، توییتی منتشر کرد و افزود این لایحه را امضا می کند و اطمینان دارد آمریکا در این نبرد تجاری به آسانی پیروز می شود.
وی خاطر نشان کرده است وقتی آمریکا در تجارت با کشورهای دیگر میلیاردها دلار را از دست می دهد، پس یک جنگ تجاری برایش خوب است و راحت در آن برنده خواهد شد.
او در توئییت خود بدون اشاره به نام هیچ کشوری تصریح کرد وقتی در مقابل یک کشور 100 میلیارد دلار کسری تجاری داریم می گویند دیگر تجارت نمی کنیم خوب این نبردی است که ما در آن راحت پیروز می شویم.
بر اساس این لایحه که رییس جمهور آمریکا می گوید آن را امضا می کند تعرفه بر روی فولاد وارداتی تا 25 درصد و برای تولیدات آلومینیومی نیز تا 10 درصد افزایش می یابد.
وزارت خارجه چین هم در بیانیه ای از آمریکا خواست که از خود خویشتنداری بیشتری نشان دهد.
آمار نشان می دهد آمریکا در سال گذشته میلادی افزون بر 35 میلیون تن فولاد به ارزش بیش از 33 میلیارد دلار وارد کرده است که معادل 36 درصد از مصرف فولاد این کشور است.
چین اگرچه بین 2 تا 3 درصد از فولاد آمریکا را تامین می کند اما به دلیل آنکه ظرفیت بالایی در تولید این فراورده در بین کشورهای جهان دارد ، از تبعات این تصمیم نگران است.
هنگ کنگ هم از این اقدام آمریکا انتقاد کرده به طوری که نهاد تجارت و اقتصاد این شهر گفته است در روزهای اخیر تلاش زیادی برای گفت و گو با واشنگتن کرده است.
گزارش نشریه هنگ کنگی حکایت از آن دارد که تصویب این لایحه و تاکید ترامپ بر امضای آن، سفر هفته گذشته 'لیو خه' فرستاده چین به آمریکا و موفقیت آن را در هاله ای از ابهام قرار داده است.
بر اساس این گزارش این فرستاده که مشاور ارشد اقتصادی رییس جمهور چین است تلاش کرده تا آمریکا را برای انجام گفت و گوهای جامع اقتصادی تشویق کند که ظاهرا دراین زمینه توفیقی بدست نیاورده است.
از ماه نوامبر سال قبل که آمریکا حاضر نشد جایگاه بازار اقتصادی چین را به رسمیت بشناسد و به دنبال افزایش مازاد تجاری چین در برابر آمریکا و بعد از آنکه واشنگتن از پکن به عنوان یک رقیب راهبردی یاد کرد، روابط دو طرف هر روز پر تنش تر شده است.
مجلس سنای آمریکا نیز لایحه ای را روز پنجشنبه گذشته تصویب کرد که بر اساس آن مقام های این کشور می توانند آزادانه با مقام های تایوانی در تایوان و آمریکا دیدار کنند.
مورنینگ پست هنگ کنگ می نویسد که اقداماتی که دولت آمریکا در روزهای اخیر انجام داده است می تواند روابط دو کشور را در سال 2018 میلادی به قهقرا ببرد.
کره جنوبی نیز گفته است که فکر می کند تعرفه بر روی فولاد در آمریکا به 53 درصد برسد اما باز هم 25 درصد نگران کننده است و در این باره با واشنگتن گفت و گو خواهد کرد زیرا این کشور بزرگترین فروشنده فولاد به آمریکاست. در عین حال یک مقام مرکز تجارت بین المللی گفته است که برخلاف آنچه دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا مدعی شده است، در جنگ تجاری هیچکس برنده نخواهد بود.
آرانچا گونزالز رییس مرکز تجارت بین المللی در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری شینهوا چین گفته است این اقدام دولت آمریکا می تواند مشکلات زیادی در عرصه تجارت در دنیا ایجاد کند.
وی گفت که گمان نمی کند کسی در این بخش برنده باشد جنگ تجاری همیشه بازنده - بازنده بوده است و اگر کسی اقدامی کند طرف مقابل تلافی خواهد کرد.
بسیاری از کشورهایی که در تجارت فولاد و آلومینیوم با آمریکا هستند از جمله کشورهای اروپایی و ژاپن و کره جنوبی گفته اند در حال اتخاذ تدابیر تلافی جویانه علیه واشنگتن هستند.
از سوی دیگر هوا چون اینگ سخنگوی وزارت خارجه چین در پکن گفت که حمایت گرایی تجاری آمریکا برای دنیا یک خطر بزرگ است و این کشور باید خویشتنداری نشان دهد.
وی دولت آمریکا را به برهم زدن نظم تجارت بین المللی متهم کرد و گفت که اگر مشکلاتی در ارتباطات و تعاملات تجاری وجود دارد باید با همکاری مشترک کشورها حل و فصل شود.
روبرتو آزویدو رییس سازمان تجارت جهانی هم مشخصا از اینکه دولت آمریکا تصمیم گرفته است تعرفه بر روی محصولات فوق را افزایش دهد، ابراز نگرانی کرد.
گزارش ها حاکی است که افزایش تعرفه بر روی فولاد در سال های 2002 تا 2004 میلادی نه تنها به آمریکا کمک نکرد بلکه باعث شد 200 هزار نفر عمدتا در بخش های صنعتی شغل خود را از دست بدهند.
کانادا و برزیل و کره جنوبی به ترتیب سه کشور بزرگ صادر کننده فولاد به آمریکا هستند و کشورهایی نظیر مکزیک، روسیه، ژاپن، ترکیه و آلمان دیگر تامین کنندگان فولاد واشنگتن به حساب می آیند.

منتشرشده در اخبار
صفحه1 از2
بالا