ایجاد حساب کاربری

*

*

*

*

*

*

*

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟

*

موارد پالایش شده بر اساس تاریخ: سه شنبه, 15 اسفند 1396

به گزارش ایرنا، کشورهای آسیایی و اروپایی در ماه فوریه حدود 2 میلیون و 160 هزار بشکه نفت خام و 430 هزار بشکه میعانات گازی از ایران خریدند.
سهم آسیایی ها و اروپایی ها از خرید به ترتیب حدود 60 به 40 درصد حفظ شده است.
چین، هند، کره جنوبی و ژاپن بزرگ‌ترین مشتریان نفت ایران در آسیا به شمار می روند
شرکت‌های شل انگلیسی-هلندی، توتال فرانسه، انی و ساراس ایتالیا، هلنیک پترولیوم یونان، رپسول اسپانیا و ام.او.ال مجارستان، از مشتریان محموله‌های نفت خام ایران در اروپا بودند.
وزارت نفت گزارش کرد اکنون 40 پالایشگر جهان نفت خام و میعانات گازی ایران را می خرند
میعانات گازی ایران بیشتر به پالایشگران آسیایی فروخته می‌شود و کره جنوبی بزرگ‌ترین مشتری میعانات گازی ایران محسوب می‌شود.
«
امیرحسین زمانی‌نیا» معاون وزیر نفت، بتازگی در پاسخ به پرسشی درباره تقاضا برای نفت خام ایران اعلام کرد: نفت ایران همیشه مشتری دارد و ایران هنوز به استفاده از راه‌های خلاقانه برای فروش نفت نیاز پیدا نکرده است.

منتشرشده در اخبار

بر اساس این گزارش، شورای نگهبان نسبت به تبصره 14 لایحه بودجه 97 ایراد گرفته و عنوان کرده بود که طبق مصوبه مجلس منظور از خانوارهای پردرآمد مشخص نیست که نمایندگان مجلس در جهت تامین نظر شورای نگهبان عبارت 3 دهک بالای پردرآمدی را جایگزین خانوارهای پردرآمد کردند.

بهارستان‌نشینان که در این جلسه از مجموع 194 نماینده حاضر با 137 رای موافق، 7 رای مخالف و 5 رای ممتنع این اصلاحیه را در تبصره 14 انجام دادند، دولت را موظف کردند که نسبت به حذف یارانه 3 دهک بالای درآمدی به صورت تدریجی در سال آینده اقدام کند.

اسدالله قره‌خانی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانیخبرگزاری تسنیم، افزایش قیمت بنزین و حامل‌های انرژی برای جبران هزینه‌‌های دولت را موجب تورم بیشتر و امری ناعادلانه و فشار مضاعف اقتصادی به اقشار کم‌درآمد عنوان کرد و اظهار داشت: افزایش قیمت بنزین و حامل‌های انرژی باید براساس نرخ تورم و میزان درآمدهای افراد باشد.

وی افزود:دولت آمار ارائه می‌دهد که نرخ تورم کمتر از 10 درصد است، بنابراین افزایش قیمت بنزین نیز باید متناسب با این میزان نرخ تورم باشد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، حذف یارانه‌های نقدی پردرآمدها را تکلیف مجلس به دولت عنوان وتصریح کرد: دولت از قبال حذف یارانه نقدی پردرآمدها،15 هزار میلیارد تومان درآمد کسب می‌کند که می‌تواند به‌جای افزایش قیمت در حامل‌های انرژی و صرف درآمدهای آن برای توسعه اشتغال، این رقم 15 هزار میلیارد تومانی را برای ایجاد اشتغال بیشتر هزینه کند.

قره‌خانی پیشنهاددولت برای چگونگی شناسایی دهک‌های پردرآمدی جامعه در بودجه سال 97 را مناسب ندانست و تأکید کرد: باید دهک‌های درآمدی جامعه براساس میزان درآمد و هزینه‌هایشان شناسایی شوند؛ حذف یارانه نقدی پردرآمدها باید سازوکار مشخصی داشته باشد، نمی‌شود بدون برنامه یارانه‌های نقدی افراد را حذف کرد.

نماینده مردم علی‌آباد کتول در پایان با تأکید بر اینکه مردم تحمل فشار اقتصادی بیشتر را ندارند، خاطرنشان کرد: مجلس نیز در جریان بررسی لایحه بودجه 97، با مردم همصدا خواهد شد و از افزایش غیرمنطقی قیمت حامل‌‌های انرژی جلوگیری خواهیم کرد.

منتشرشده در اخبار

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، نمایندگان در جلسه علنی عصر امروز - سه‌شنبه - مجلس شورای اسلامی تبصره 14 لایحه بودجه سال 1397 کل کشور که مربوط به بخش هدفمندی یارانه ها است را برای تامین نظر شورای نگهبان اصلاح کردند.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این اصلاحیه، دولت را موظف کردند نسبت به حذف یارانه سه دهک بالای درآمدی به صورت تدریجی اقدام کنند
در مصوبه پیشین مجلس تصویب شده بود که دولت موظف به حذف یارانه خانواده‌های پُردرآمد است. شورای نگهبان نیز از عبارت خانوارهای پُردرآمد ایراد گرفت.
نمایندگان مجلس نیز برای رفع این ابهام عبارت سه دهک بالای درآمدی را جایگزین کرد.
همچنین در جدول مربوط به دریافتی ها و پرداختی‌های هدفمندی یارانه‌ها، در بخشی از پرداختی‌ها که مبلغ 60 هزار میلیارد ریال گنجانده شده است، عبارت افزایش بهره وری و کاهش شدت انرژی اضافه شد
در این جزء مواردی همچون واردات فرآورده های نفتی، سهم 5/14 درصد شرکت ملی نفت ایران از محل صادرات فرآوردهای نفتی، بازپرداخت طرح های گازرسانی و بهینه سازی مصرف انرژی موضوع ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور نیز وجود دارد.
اصلاح تبصره 14 لایحه بودجه 97 با 132 رای موافق، دو رای مخالف و 6 رای ممتنع از مجموع 194 نماینده حاضر به تصویب مجلس رسید.

منتشرشده در اخبار

گلوبال تایمز در مصاحبه ای با سفیر ایران در چین می نویسد بر اساس آنچه رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران گفته است روابط ایران با شرق گسترش خواهد یافت.
این روزنامه تصریح کرده است رهبر ایران، شرق را بر غرب ترجیح می دهد به همین دلیل به نظر می رسد ایران از تلاش هایش برای بهبود روابط با غرب نتیجه زیادی نگرفته و شکیبایی اش کمتر شده است و می خواهد مناسبات قوی تری با چین و روسیه داشته باشد.
روزنامه از قول 'علی اصغر خاجی' سفیر ایران در پکن آورده است بر همین اساس ایران از تلاش ها و مشارکت چین در پیشبرد صلح منطقه ای استقبال می کند.
وی گفت که در خاطرات مردم ایران اشتباهات و اقدامات غرب همچنان باقی است و از جمله آنها، تحریم ها و فشارها و سیاست های بعضا خصمانه علیه تهران را فراموش نکرده اند و به رغم همه این اقدامات، ایران بر اساس اتکا به نیروی داخلی و جوانانش در توسعه علمی و اقتصادی گام های بلندی برداشته است.
وی گفت مسایلی چون مبارزه با تروریسم، صلح منطقه ای و چند جانبه گرایی از دیدگاه های مشترک چین، ایران و روسیه است و ایران فراموش نمی کند که چین در دوران تحریم و سختی در کنار ایران ایستاده است و برای صلح و ثبات منطقه تلاش می کند و همین باعث نزدیکی ایران با شرق می شود و از سوی دیگر شرق می تواند در پیشبرد ارتباطات منطقه ای و صلح و ثبات و کمک به برقراری امنیت منطقه نقشی مهم ایفا کند.
وی در باره برجام و سوال خبرنگار روزنامه در خصوص بی برنامگی آمریکا و بی اعتنایی این کشور به این توافقنامه و احتمال کنار گذاشتن آن گفت که این کار فقط واشنگتن را در جامعه جهانی منزوی تر می کند.
سفیر ایران گفت که آمریکایی ها بارها استانداردهای دوگانه را در مسایل مختلف از جمله در برجام نشان داده اند و بر خلاف آنکه آژانس بین المللی انرژی 10 بار در گزارش هایی پایبندی ایران را به برجام تاکید کرده است، این توافق را زیر سوال می برند و با این کار بی اعتمادی دنیا به آمریکا بیشتر خواهد شد.
خاجی گفت که آمریکا با زیر پا گذاشتن برجام مرتکب اشتباهی بزرگ خواهد شد و به مسابقات تسلیحاتی دامن خواهد زد و این رفتار مغایر با مقررات و نرم های بین المللی است و استاندارد دوگانه این کشور را در مسایل بین المللی نشان می دهد.
وی درباره برنامه راه ابریشم چین گفت این طرحی بزرگ است که چند قاره را به یکدیگر مرتبط می کند و ایران توانسته است با استفاده از فرصت های پیش آمده، بندر چابهار خود را نیز فعال کند و طرح های مختلفی برای همکاری با چین از جمله در چابهار داریم و ایران دارای منابع غنی انرژی و نفت و گاز و یک عرضه کننده با اطمینان و قابل اعتماد برای چین است.
وی گفت که در جریان سفر شی جین پینگ رییس جمهور چین به ایران در سال 2016 میلادی هم سندی در این باره امضا شده است که باعث بهتر اجرا شدن طرح های مشترک همکاری راه ابریشم می شود که برای دو طرف و کل منطقه سود آور خواهد بود.
وی سرمایه گذاری و امور مالی و انرژی را عرصه های مهم همکاری دانست و گفت که با توجه به مصرف بالای انرژی در چین دو کشور می توانند در این زمینه روابط نزدیکتری داشته باشند و ایران در جذب فن آوری و سرمایه گذاری استقبال گسترده ای در برنامه خود از کشورهای دیگر از جمله چین به عمل آورده است.
سفیر ایران در باره نقش چین در خاورمیانه گفت افراط گرایی، تروریسم و فروپاشی برخی دولت ها و بسیاری از مسایل دیگر و بحران های موجود منطقه محصول سیاست های نادرست آمریکاست و این موضوعات برای امنیت جهانی نیز آثار منفی داشته است.
وی گفت که از دیدگاه ایران و وزیر خارجه کشورمان، داشتن یک خاورمیانه قوی و با ثبات و دارای صلح اولویت ایران است و بر این باوریم که ناامنی باعث گسترش تروریسم می شود و این برای همه تاثیرات منفی خواهد داشت.
وی تاکید کرد که سیاست های چین در خاورمیانه و همکاری این کشور با ایران می تواند باعث گسترش صلح و امنیت و ثبات شود و ایران از این مشارکت پکن استقبال می کند.

منتشرشده در اخبار

یوری سنتیورین، دبیرکل جدید مجمع کشورهای صادر کننده گاز گفت، کشورهای عضو این مجمع همچنان «قابل اتکا ترین منابع» تامین گاز در بازار باقی خواهند ماند.

وی افزود: «در میان مدت، ما انتظار داریم که کشورهای قطر، روسیه و ایران همچنان نقشی کلیدی در تامین صادرات گاز ایفا کنند. این کشورها تلاش های زیادی برای آزادسازی پتانسیل عظیم صادرات گاز خود به ویژه از طریق توسعه بخش بالادستی و سرمایه گذاری های زیرساختی انجام می دهند

وی افزود، ایران یک برنامه مهم برای توسعه ظرفیت های بالادستی خود آغاز کرده است. «ما معتقدیم ایران در میان مدت پتانسیل افزایش صادرات خود به خصوص از طریق اجرای پروژه خط لوله انتقال گاز به پاکستان را دارد

سنتوریون در ادامه گفت، آمارهای اولیه سال 2017 نشان می دهد میزان تجارت ال ان جی 291 میلیون تن بوده که رشدی 11 درصدی را شا می دهد. ای رشد در سال 2016 تنها 6 درصد بود.

وی افزود، با وجود اینکه صادرات گاز از طریق خط لوله که اکنون 68 درصد از تجارت جهانی گاز را تشکیل می دهد، بخش مشخصی از سهم خود از بازار را به صادرات ال ان جی خواهد داد، اما این نوع از صادرات گاز همچنان بیشترین سهم از بازار جهانی گاز را در اختیار خواهد داشت

منتشرشده در اخبار
سه شنبه, 15 اسفند 1396 ساعت 15:15

تراز تجاری کشور منفی ۶ میلیارد دلار شد

کارنامه عملکرد تجارت خارجی کشور در 11 ماهه سال‌جاری منتشر شد که براساس این آمار صادرات غیرنفتی کشورمان 5 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.

مجموع صادرات غیرنفتی ایران در 11 ماهه سال‌جاری به 41 میلیارد و 690 میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به میزان 4 و 96 صدم درصد افزایش داشته است.
گفتنی است طی 11 ماهه سال گذشته 39 میلیار د و 719 میلیون دلار کالا به خارج از کشور صادر شده بود.

در مجموع صادرات کالاهای ایرانی به چین در 11 ماهه امسال نسبت به سال گذشته 11 و 29 صدم درصد افزایش یافته است. صادرات غیرنفتی ایران به کره جنوبی و ترکیه به ترتیب با افزایش 41 و 8 صدم درصدی و 30 و 71 صدم درصدی همراه شد و شاهد افت 14 و 9 صدم درصدی صادرات کشورمان به امارات متحده عربی بوده‌ایم.

این گزارش می‌افزاید؛ در 11 ماهه سال‌جاری به میزان 47 میلیارد و 657 میلیون دلار انواع کالا وارد کشور شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 23 و 61 صدم درصد افزایش را نشان می‌دهد. عمده‌ترین دلایل افزایش واردات به کالاهای اساسی ، قطعات منفصله خودرو و کالاهای سرمایه‌ای مربوط می‌شود.

عمده‌ترین کالاهای صادراتی

اقلام عمده صادراتی کشورمان در مدت یادشده به ترتیب شامل میعانات گازی به ارزش 6 میلیارد و 330 میلیون دلار، گاز طبیعی مایع شده 2 میلیارد و 509 میلیون دلار، پروپان مایع شده به ارزش یک میلیارد و 338 میلیون دلار، متانول به ارزش یک میلیارد و 77 میلیون دلار و روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین با یک میلیارد و 67 میلیون دلار است. سهم سایر کالاها 21 میلیارد و 138 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 14 و 40 صدم درصد افزایش را نشان می‌دهد.

اقلام عمده وارداتی

اقلام عمده وارداتی در 11 ماهه سال‌جاری نیز به ترتیب شامل قطعات منفصله جهت تولید خودروی سواری با یک میلیارد و 573 میلیون دلار، ذرت دامی به ارزش یک میلیارد و 434 میلیون دلار، برنج یک میلیارد و 26 میلیون دلار، لوبیای سویا با 838 میلیون دلار و وسایل نقلیه موتوری با حجم سیلندر 1500 تا 2000 سی سی بجز آمبولانس و هیبریدی به ارزش 739 میلیون دلار بوده است.

عمده‌ترین خریداران کالاهای ایرانی

عمده‌ترین خریداران کالاهای ایرانی در 11 ماهه سال‌جاری به ترتیب شامل چین به ارزش 8 میلیارد و 229 میلیون دلار، امارات متحده عربی با 5 میلیارد و 862 میلیون دلار، عراق با 5 میلیارد و 578 میلیون دلار، ترکیه با 3 میلیارد و 874 میلیون دلار جمهوری کره با 3 میلیارد و 797 میلیون دلار بوده است.

کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران

کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران در مدت یادشده به ترتیب شامل کشورهای چین با 11 میلیارد و 534 میلیون دلار، امارات متحده عربی با 8 میلیارد و 759 میلیون دلار، جمهوری کره با 3 میلیارد و 292 میلیون دلار، ترکیه با 2 میلیارد و 863 میلیون دلار و آلمان با 2 میلیارد و 641 میلیون دلار بوده است.

منتشرشده در اخبار

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «هریستو پولنداکوف» روز سه شنبه در نشست مشترک «مهدی کرباسیان» معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با سفیران کشورهای اروپایی در ایران که در محل این وزارتخانه برگزار شد، افزود: دستاوردهای وسیع کشورهای اروپا در زمینه توسعه فناوری های مورد استفاده در بخش صنعت و معدن می تواند در خدمت ایران باشد.
وی ادامه داد: همکاری اقتصادی اروپا و ایران نه تنها در بخش صنعت و معدن بلکه در تمامی بخش ها از جمله توسعه پایدار صنعت با توجه به حفظ سلامت محیط زیست، قابل گسترش است
سفیر بلغارستان، آموزش و تعلیم و تربیت را نیز از دیگر زمینه هایی نام برد که کشورش مایل به توسعه همکاری ها با ایران است
نیکلاس هاپتون سفیر انگلیس نیز در این نشست از وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان پرسید، برای جذب سرمایه گذاری خارجی، ایران چه مسیری را دنبال می کند؟
کرباسیان در پاسخ گفت: ایران از سفر هیات های تجاری به این کشور استقبال می کند و شرکت ها می توانند از نزدیک پتانسیل های سرمایه گذاری در ایران را بررسی و اطلاعات مورد نیاز را دریافت کنند و با شرکت های ایرانی نیز نشست های رو در رو داشته باشند.
به گزارش ایرنا، نشست سفیران کشورهای اروپایی در تهران با معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با هدف معرفی فرصت های سرمایه گذاری در حوزه معدن و صنایع معدنی برگزار شد.

منتشرشده در اخبار

هشت کشور شمالی اروپا امروز اعلام کردند اتحادیه اروپا باید در راستای تکمیل اتحادیه بانکی، بهبود انطباق پذیری با قوانین بودجه‌ای و تاسیس صندوق اروپایی پول گام بردارد.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، کشورهای دانمارک، استونی، فنلاند، ایرلند، لتونی، لیتوانی، هلند و سوئد این طرح‌ها را در پاسخ به پیشنهاد رئیس جمهور فرانسه برای تعمیق یکپارچگی در منطقه یورو بیان کرده‌اند. مبحثی که بستگی به تشکیل دولت جدید در آلمان خواهد داشت.

کشورهای شمالی در خصوص برنامه‌های جاه طلبانه امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، شامل بودجه مشترک اروپایی و وزیر دارایی مشترک با احتیاط برخورد کردند. گروه شمالی اعلام کرد از ایده توسعه صندوق مکانیسم ثبات اروپایی به صندوق اروپایی پول حمایت می‌کند، اما از پیشنهاد کمیسیون اروپا برای نظارت پارلمان اروپا بر آن حمایت نمی‌کند.

رئیس اجرایی اتحادیه اروپا در دسامبر سال گذشته پیشنهاد کرده بود صندوق دولتی نجات اروپا به صندوق اروپایی پول تبدیل شود. ایده توسعه نقش صندوق نجات، مورد حمایت آلمان و فرانسه است.

منتشرشده در اخبار

به گزارش دوشنبه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، «غضنفر بیلور» اعلام کرد: امسال کشورهای منطقه اکو 63 میلیارد دلار تجارت داشتند که این رقم نسبت به سال 2012 کاهش یافته است.
وی که رییس فدراسیون اتاق‌های بازرگانی و صنعت پاکستان است، تصریح کرد: رشد تجارت درون منطقه اکو تا چهار سال آینده، مسئولیت سنگینی است که بر عهده اعضا قرار دارد.
وی بر لزوم توجه اعضا به افزایش رفت‌وآمدها، حذف موانع غیر تعرفه‌ای و تلاش برای اجرای تفاهم‌نامه‌های تجاری امضا شده تاکید کرد.
«
هنوز نتوانستیم فهرستی از کالاهایی را تهیه کنیم که برداشتن موانع تعرفه‌ای در مورد آنها ضرورت دارد».
رییس اتاق اکو تصریح کرد: هر کدام از 10 کشور عضو اکو از جنبه‌های مختلف، ظرفیت‌ها و منابع قابل‌توجهی در اختیار دارند که می‌تواند در روابط بین کشورهای عضو اثرگذار باشد و روابط درون‌گروهی را افزایش دهد.
به باور رییس فدراسیون اتاق‌های بازرگانی و صنعت پاکستان، حمل‌ونقل و ترانزیت موضوع دیگری است که می‌تواند به رشد روابط کشورهای عضو اکو کمک کند و از طرفی ایجاد کنسرسیوم انرژی در بین کشورهای عضو بر اساس ابتکار عمل ایران و ایجاد کارگروه‌های آموزشی برای بانوان کارآفرین (همانند ایران) می‌تواند در این راه اثرگذار باشد.
طرح برچسب روادید، الحاق به کنوانسیون تیر، بانکداری اسلامی و حضور موثر در تولید غذای حلال از دیگر مواردی بود که وی بر پیگیری آن از طریق اتاق اکو تاکید کرد.
بیلور برگزاری هرچه زود‌تر نشست وزیران حمل‌ونقل، انرژی و تجارت کشورهای عضو اکو را خواستار شد. لزوم اجرای موافقتنامه تجارت ترجیحی دوجانبه و تجاری اکو (اکوتا)
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز در این نشست از پایین بودن سطح همکاری‌های تجاری در منطقه انتقاد کرد.
«
غلامحسین شافعی» گفت: در سال 2016 کشورهای عضو اکو 625 میلیارد دلار مبادلات تجاری با جهان داشتند و سهم تجارت درون منطقه‌ای اکو در این بازه زمانی فقط 48 میلیارد دلار بود
وی ادامه داد: در سال 2017 کشورهای عضو اکو فقط 490 میلیارد دلار تجارت با دنیا داشتند و سهم تجارت درون منطقه‌ای اکو 3.9 درصد معادل 19 میلیارد دلار بود. این اعداد نشان می‌دهد حجم تجارت جهانی و درون منطقه‌ای اکو حدود 22 درصد کاهش یافته است.
رییس اتاق ایران گفت: نداشتن موافقت‌نامه تجارت ترجیحی دوجانبه میان کشورهای عضو و اجرایی نشدن موافقت‌نامه تجاری اکو (اکوتا) علت اصلی کاهش حجم تجارت درون منطقه‌ای اکو بوده است.
شافعی افزود: متاسفانه حجم کنونی تجارت اکو با ابعاد، گستردگی این سازمان، سابقه و ریشه آن همخوانی ندارد. از این رو ضرورت دارد رویکرد و روش‌های جدید برای اجرای موافقتنامه‌ها در اکو تدوین شود.
وی استفاده نکردن از ظرفیت‌های بخش خصوصی و اتاق‌های بازرگانی در اجرای موافقت‌نامه‌های اکو، اجرا نشدن موافقت‌نامه تجاری اکوتا، تاخیر افتادن در اجرای طرح برچسب روادید، استفاده نشدن از ظرفیت بانک توسعه تجارت اکو و نبودن بستر مناسب برای گشایش اعتبارات اسنادی را از مشکلاتی برشمرد که سهم تجارت درون منطقه‌ای اکو را پایین آورده است. سهم 2 تا 3 درصدی منطقه اکو در تجارت جهانی
نایب‌رییس اتاق ترکیه نیز با اشاره به این نکته که بیشتر از 50 درصد منابع نفتی و گازی دنیا در منطقه اکو قرار دارد، ظرفیت‌های موجود در این منطقه را قابل توجه خواند و تصریح کرد: امتیازات جغرافیایی فراوانی در منطقه اکو وجود دارد اما فقط 2 تا 3 درصد کل سهم تجارت دنیا به این حوزه مربوط می‌شود که این به معنای شکست کشورهای عضو اکو در حوزه تجارت است.
«
سلچوق اوزترک» برنامه‌ریزی برای پیوستن به سازمان جهانی تجارت را خواستار شد.
اوزترک نبود اطلاع‌رسانی و بی‌توجهی به مشکل روادید، اصلاح قوانین، تسریع روند گمرکی و اجرای کنوانسیون تیر را از دیگر موارد مهم دانست. توجه به بخش خصوصی در چشم‌انداز اتاق اکو
دبیرکل سازمان اکو نیز در مورد چشم اندازه 2025 تفاهم بیشتر، ایجاد ثبات، افزایش تجارت بین اعضا و عنایت ویژه به بخش خصوصی را ذکر کرد.
«
خلیل ابراهیم آکچا» گفت: متاسفانه برخی از توافقنامه‌ها اجرا نشده‌اند. از سوی دیگر شاهد جذب اندک سرمایه‌گذاری‌های غیرمستقیم در کشورهای عضو هستیم که این مساله باید آسیب‌شناسی شود.
آکچا بر اجرای توافقنامه تجاری اکو (اکوتا) تاکید کرد و ادامه داد: در سال 2016 توافقنامه تخلفات گمرکی و اکو بانک و شرکت بیمه اتکایی اکو عملیاتی شد که در ماه می 2018 نشستی در این زمینه خواهیم داشت.
اکو یک سازمان اقتصادی منطقه‌ای است که ایران، پاکستان و ترکیه در سال 1343 خورشیدی (1964 میلادی) نخستین آن را پایه ‌ریزی کردند
به مناسبت پیوستن افغانستان و کشورهای قفقاز و آسیای میانه از جمله ترکمنستان، قرقیزستان، ازبکستان، قزاقستان، تاجیکستان و جمهوری آذربایجان به سازمان اکو و افزایش اعضای این سازمان از سه کشور، ایران، پاکستان و ترکیه به ۱۰ کشور، روز هفتم آذر ۱۳۷۱به عنوان روز اکو نامگذاری شد.
این سازمان با جمعیت 330 میلیون نفر و مساحت هشت میلیون و 620 هزار کیلومتر مربعی خود از منابع غنی انرژی، معدنی و صنایع مختلف برخوردار است.

منتشرشده در اخبار

رئیس مرکز آمار ایران جمعیت بیکاران مطلق کشور را ۳ میلیون و ۲۲۶ هزار نفر اعلام کرد و گفت: در سه فصل نخست سال جاری، تعداد شاغلان ۳.۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است.

به گزارش ایسنا، امیدعلی پارسا در نشست کالبدشکافی آمارهای اشتغال و بیکاری که امروز ۱۵ اسفند ماه با حضور خبرنگاران و پژوهشگران برگزار شد، بیان کرد: تعمیق اعتماد نسبت به نظام آماری کشور ضروری است.

وی ادامه داد: وقتی آمار متوسط نه ماهه امسال با سال گذشته را مقایسه می‌کنیم متوجه می‌شویم نرخ مشارکت به میزان یک درصد و نرخ بیکاری به میزان ۰.۳ درصد کاهش یافت، ضمن اینکه ۸۳۶ هزار نفر به طور خالص، به جمعیت فعال بازار کار کشور اضافه شده است.

پارسا چنین توضیح داد: مجموعه بیکاران مطلق کشور، اکنون ۳ میلیون و ۲۲۶ هزار نفر است. به این ترتیب که تعداد شاغلان در بخش کشاورزی ۹۲ هزار نفر، صنعت ساخت ۲۳۵ هزار نفر، ساختمان ۶۳ هزار نفر و خدمات ۴۲۸ هزار نفر افزایش یافته اند.

رئیس مرکز آمار ایران عنوان کرد: از ابتدای انقلاب سالانه تعداد شاغلان دو درصد افزایش یافته‌اند که این روند تا سال ۱۳۷۵ ادامه داشته است، از سال ۱۳۷۵ تا سال ۱۳۹۵ این رشد ۲.۵ درصد بوده و در سال ۱۳۹۵ مشخصا رشد تعداد شاغلان ۲.۸ درصد بوده است.

وی با اشاره به اینکه مقایسه نه ماهه سال جاری با سال قبل حکایت از افزایش ۳.۶ درصدی تعداد شاغلان کشود دارد گفت: البته نیاز کشور سالانه ۴ درصد افزایش تعداد شاغلان است.

منتشرشده در اخبار
صفحه1 از3
بالا