ایجاد حساب کاربری

*

*

*

*

*

*

*

رمز عبور خود را فراموش کرده اید ؟

*

موارد پالایش شده بر اساس تاریخ: چهارشنبه, 16 اسفند 1396

افزایش تولید نفت شیل آمریکا و موجودی انبارهای نفت نیز به کاهش قیمت های امروز نفت کمک کرد.
کناره گیری «گری کوهن» مشاور اقتصادی «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا، به اختلاف‌نظر وی با تیم ترامپ در مورد موضوع‌های تجاری برمی گردد
قیمت آتی نفت برنت دریای شمال در ساعت 07:47 صبح چهارشنبه با 0.8 درصد کاهش نسبت به دیروز (سه شنبه) به 65 دلار و 26 سنت در هر اونس رسید.
نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز در ساعت یاد شده در معاملات آتی بازار نایمکس این کشور به قیمت 62 دلار و 14 سنت معامله شد که نسبت به دیروز 0.7 درصد کاهش داشت.
ترامپ پنجشنبه گذشته اعلام کرد، بر واردات آلومینیوم و فولاد تعرفه وضع می کند.
اتحادیه اروپا و چین هشدار داده اند ممکن است تعرفه های مشابهی برای واردات وضع کنند که این امر ممکن است به یک جنگ تجاری جهانی منجر شده و با کاهش رشد اقتصادی جهان، کاهش تقاضای جهانی نفت را به دنبال داشته باشد.
گزارش ها نشان می دهد موجودی انبارهای نفت آمریکا نیز در هفته گذشته میلادی به 426 میلیون و 880 هزار بشکه رسید که نسبت به هفته گذشته پنج میلیون و 661 هزار بشکه افزایش دارد

منتشرشده در اخبار

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا آماده امضای لایحه ای است که تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم را افزایش می دهد و از آنجایی که کره جنوبی پس از کانادا و برزیل، بزرگترین فروشنده فولاد به آمریکاست افزایش تعرفه ها برایش هزینه بر خواهد بود.
خبرگزاری یونهاپ از کره جنوبی امروز نوشت به سفارت این کشور در آمریکا دستور داده شده است خود را برای رویارویی تجاری با آمریکا آماده کند.
کره جنوبی یک متحد نظامی آمریکاست اما به نظر می رسد با نزدیک شدن این کشور به کره شمالی و افزایش اختلافات تجاری با آمریکا، اوضاع در حال تحول است و ممکن است این وضعیت، زمینه ساز تیرگی تدریجی روابط دو کشور شود.
بخصوص آنکه ترامپ بارها توافقنام تجاری میان دو کشور را نیز مورد انتقاد قرار داده و آن را به ضرر آمریکا و به سود کره جنوبی دانسته و در حال رایزنی برای تغییر مفاد آن است.
کره جنوبی تاکید کرده است که حرکت های تجاری آمریکا باعث نگرانی است. این کشور در مسیر یکجانبه گرایی تجاری گام بر می دارد و باید برای مقابله با واشنگتن و سیاست هایش برای افزایش تعرفه تجاری آماده شد.
وزارت خارجه کره جنوبی به سفارت این کشور در آمریکا دستور داده است برای مقابله با آمریکا یک تیم ویژه تشکیل دهد.
این گزارش می افزاید که وزارت خارجه بر هر تلاشی بخصوص دیپلماتیک تاکید ورزیده است تا آمریکا این افزایش تعرفه را عملی نکند.
آمریکا می خواهد بر روی فولاد وارداتی از کشورهای مختلف تا 25 درصد و بر روی فراورده های آلومینیومی تا 10 درصد تعرفه وضع کند.

منتشرشده در اخبار

'مراد نعمتی زرگران' روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: میزان صادرات کالا و محصول از ایران به پاکستان در مدت یاد شده به ٧٢٦ میلیون دلار افزایش یافته است.
وی اضافه کرد: طی این مدت نیز پاکستان 360 میلیون دلار کالا به ایران صادر کرد که این میزان نیز در مقایسه با مدت مشابه سال پیش، 38 درصد افزایش نشان می دهد.
به گفته نعمتی زرگران، مجموع مبادلات دو کشور در این مدت یک میلیارد و 86 میلیون دلار اعلام شده است.
وی بر لزوم برندسازی کالای صادراتی از ایران به پاکستان و بهبود هر چه بیشتر کیفیت کالای صادراتی در بازار شدیدا رقابتی پاکستان تاکید کرد.
به گزارش ایرنا ارزش اقلام صادراتی ایران به پاکستان در سال 1395 بیش از 795 میلیون دلار و واردات از این کشور همسایه حدود 365 میلیون دلار بود.
به اعتقاد کارشناسان با وجود مناسبات خوب سیاسی و امنیتی ایران و پاکستان و تعلقات فرهنگی و تاریخی دو حوزه اسلامی و فرهنگ فارسی به عنوان ریشه اصلی مشترکات دو ملت، فضای حاکم بر تعاملات اقتصادی ایران و پاکستان چندان مناسب و قابل قبول نیست.
پاکستان به عنوان کشوری با جمعیت بیش از 200 میلیون نفر اگرچه خود، صادرکننده مواد غذایی از جمله محصولات کشاورزی و دامی است، اما می تواند به عنوان مقصد صادراتی محصولات ایران در زمینه های مختلف به ویژه لوازم ساختمانی، کاشی، سرامیک و سیمان مطرح شود.
مواد غذایی بسته بندی یا کنسرو شده، انواع محصولات لبنی و گوشتی، انواع خشکبار، مواد شوینده و بهداشتی، نوشیدنی های مختلف، انواع میوه و ظروف و لوازم آشپزخانه تنها بخشی از کالاهای وارداتی قابل دسترس و پرطرفدار در فروشگاه های پاکستان است که البته مشابه پاکستانی همه آنها با کیفیتی نسبتا پایین تر و با بسته بندی های نه چندان شکیل در بازارهای این کشور وجود دارد
نکته قابل توجه درباره کالاهای سبک وارداتی پاکستان که در سوپرمارکت ها یافت می شوند، برندهای این کالاها است که نشان می دهد بیشتر آنها از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به ویژه عربستان وارد شده اند.
در میان این کالاها البته محصولاتی با برندهای چینی، ترکیه ای، آمریکایی، انگلیسی، آلمانی، دانمارکی و برخی دیگر کشورهای اروپایی هم به چشم می خورد
کالاهای با کیفیت و مرغوب ایرانی غایب بزرگ قفسه های فروشگاه ها در پاکستان است که مملو از کالاهای عربی غربی شده اند.
این درحالی است که بازار مصرف 200 میلیون نفری پاکستان به عنوان یکی از بازارهای بزرگ اسلامی در مجاورت ایران بزرگترین فرصت برای حضور فعالان اقتصادی، تجاری و سرمایه گذاران ایرانی است و بازار بکر و رو به توسعه ای که متاسفانه از چشم دولتمران و فعالان اقتصادی ایران مغفول مانده است.
برخی کشورها از جمله چین موقعیت استثنایی حضور در پاکستان را مغتنم شمرده و با طرح عظیم ساخت کریدور اقتصادی چین و پاکستان (معروف به CPEC) تلاش دارند علاوه بر حضور پر رونق در بازار این کشور، از طریق پاکستان دسترسی تجاری خود به اقیانوس هند را تسهیل کند.
پکن در این کریدور 46 میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده است و کارشناسان اقتصادی بر این باورند که تکمیل این پروژه می تواند دو میلیون شغل در پاکستان ایجاد کند و موجب رشد 7.5 درصدی اقتصادی این کشور شود.
همچنین، نگاهی به شرکای اصلی تجاری پاکستان نشان می دهد که چین 17 درصد، امارات متحده عربی 15 درصد، کویت 8.8 درصد و عربستان سعودی 8.5 درصد از صادرات به پاکستان را در اختیار دارند.
اجرای خط لوله صلح یکی از طرح های راهبردی ایران و پاکستان است که به رغم عمر طولانی خود هنوز به ثمر ننشسته و دو کشور باید گام های پایانی را در این زمینه سریع تر بردارند.
بهره برداری از بندر شهید بهشتی در ایران به یکی از فرصت های مهم ترانزیتی و همکاری اقتصادی میان این بندر و بندر مهم گواتر در پاکستان منجر شده و مقامات دو کشور برای تعمیق همکاری ها در این زمینه گام های جدیدی برداشته اند.

منتشرشده در اخبار

فرانسه اعلام کرد مواضع سرسختانه ای در بریگزیت ندارد اما شانس کمی برای رسیدن به توافق تجارت آزاد در بخش مالی، آن طور که مد نظر انگلیسی ها است می بیند.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، بانک‌های انگلیسی در حال حاضر می توانند طبق قوانین " گذرنامه" در بازار واحد اروپایی به تجارت بپردازند اما انتظار می رود این امکان برای آنها پس از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۹ خاتمه یابد.

برونو لومر- وزیر دارایی فرانسه- که برای دیداری در انگلیس به سر می برد گفت شرکت‌های مالی باید به آن چه که تعادل نامیده می شود اعتماد کنند. مکانیسم‌های قانونی به کشورهای خارج اتحادیه اجازه می دهد در حالات محدودی به بازار واحد اروپایی دسترسی داشته باشند. هر چند این دسترسی پراکنده است و ممکن است در زمان کوتاهی لغو شود.

لومر در مصاحبه با رادیو بی بی سی با اشاره به لزوم ثبات و نظارت بر بازارهای مالی گفت: خدمات مالی نمی‌توانند مشمول توافق نامه تجارت آزاد شوند. باید به رژیم های تعادلی اتکا کنیم، این بهترین راهکار بخش خدمات مالی است.

دولت انگلیس پیشنهاد یک سیستم تشخیص متقابل را مطرح کرده است به شرطی که هر دو طرف بتوانند استانداردهای نظارتی را مطابق با برترین استانداردهای بین المللی اجرا کنند، به شرکت های خدمات مالی اجازه می دهد دسترسی خود به بازارهای اتحادیه اروپا را حفظ کنند. با این حال مقامات اتحادیه می‌گویند این کار انجام شدنی نیست.

منتشرشده در اخبار
چهارشنبه, 16 اسفند 1396 ساعت 13:15

سه راهکار برون رفت از بحران ارزی

در حالی که موسسه اکونومیست، چشم انداز اقتصادی کشورهای جهان را در سال 2018 بررسی می کند، اقتصاد ایران هنوز پر تلاطم است و هنوز خط مش مشخصی برای شاخص های کلیدی و کلان آن طراحی نشده است.
با این وجود، موسسه اکونومیست رشد اقتصادی 5.7 درصدی و کسری بودجه ای معادل 2 درصد تولید ناخالص داخلی برای سال میلادی پیش روی ایران پیش بینی کرده است.
از آنجایی که سر نخ اقتصاد به سیاست کشور گره خورده است، آنچه بیش از همه فعالان اقتصادی را نگران کرده است آینده برجام با دیدگاه های سیاسی رییس جمهوری آمریکاست
با در نظر گرفتن همه این موارد، آنچه که امروز به عنوان یک معضل جدی ایجاد شده است نوسانات نرخ ارز و تصمیمات متولی آن یعنی بانک مرکزی در خصوص تعیین و کنترل آن است.
در ماه های اخیر شاهد تلاطم شدید بازار ارز و افزایش قیمت آن تا مرز پنج هزار تومان بودیم که عمده علت آن کاهش سود سپرده های بانکی و سرازیر شدن آنها به بازار سکه و ارز و اصرار دولت بر تداوم سیاست های انبساطی بوده است.
همچنین هجوم مردم عادی و شرکتهایی که نگران کمبود ارز برای معاملات خود بودند، همه و همه از دلایل جانبی افزایش نرخ ارز است.
البته بسیاری از اقتصاددانان همزمان با کاهش سود سپرده های بانکی در شهریور ماه این بحران را پیش بینی و بابت آن هشدار داده بودند. با این حال بانک مرکزی در وهله اول اقدام دستگیری دلالان ارز و پلمب صرافی های غیر مجاز کرد و بعد برای اطمینان دادن به فعالان بازار و سرو سامان دادن به بحرانی که ایجاد شده بود سه راهکار ارائه کرد که مورد انتقاد بسیاری از اقتصادانان قرار گرفت.
انتشار گواهی سپرده ریالی، انتشار گواهی سپرده ریالی مبتنی بر ارز و پیش فروش سکه بهار آزادی سه سیاست این بانک برای کنترل بازار ارز بود
بانک مرکزی با هدف جذب منابع کوتاه مدت، به بانک ها مجوز انتشار گواهی سپرده سرمایه گذاری با سود 20 درصد به مدت دو هفته را داد تا از این طریق از حجم نقدینگی در بازار ارز کاسته و منابع به صورت نقد در بانکها ذخیره شوند. این راهکار ضمن اینکه به شدت به حوزه تولید داخلی ضربه وارد خواهد کرد، موقتی خواهد بود
اینکه تحت فشار افکار عمومی و مسئولان این تصمیم گرفته شود در بلند مدت اقتصاد ایران را با بحران مواجه خواهد کرد. آن چه بیش از همه مهم است و متاسفانه در تصمیمات به آن بی توجهی می شود، رونق تولید و هدایت نقدینگی سرگردان به سمت تولید است.
در همه جای دنیا وجود نقدینگی بالا در اقتصاد کشورها یک مولفه مثبت به حساب می آید که می تواند به سمت تولید روانه شود اما با پیاده کردن سیاست های نادرست، این نقدینگی به سمت بازار سوداگرانه هدایت می شود و تولید بی نصیب می ماند. انتشار گواهی سپرده مبتنی بر ارز به دلیل عدم ثبات در قیمت آن راهکاری عملی نخواهد بود.
پیش فروش سکه بهار آزادی با توجه به قیمت های بازار فقط ذخیره طلای بانک مرکزی را با محدودیت مواجه می سازد. بنابراین آنچه نظر اکثریت کارشناسان اقتصادی است بسته ضد نوسان، فقط و فقط راهکاری مقطعی و ضد التهاب است و در آینده ای نه چندان دور مجدد اقتصاد را با بحران مواجه می سازد.
هیچ اقتصادی در دنیا تصمیمات آنی و موقتی برای اقتصاد خود صلاح نمی بیند چون تبعات بعدی آن به مراتب حادتر و مسئله سازتر خواهد بود. این اقتصاد نیازمند تدابیر تکنیکی است که قدم اول آن جلب اعتماد سرمایه داران و صاحبان نقدینگی است. باید بسترها و زیرساخت یک اقتصاد متعارف در کشور ایجاد کرد.
در کشوری که سیاست ارزی آن شناور مدیریت شده است نباید از ارز به عنوان ابزار پولی استفاده کرد که در این صورت در کنار کاهش نرخ ارز حقیقی و افزایش تقاضا برای ارز خارجی، رقابت پذیری صنایع داخلی نیز کاهش می یابد. اگر سیاست های دولت و بانک مرکزی هماهنگ باشد و بانک مرکزی بتواند بر نرخ تورم کنترل داشته باشد، آنگاه سیاست ارزی و پولی همگام خواهد شد و ثبات در بازار حاکم می شود.

منتشرشده در اخبار
چهارشنبه, 16 اسفند 1396 ساعت 12:50

بازار جهانی نفت، جان تازه ای گرفت

صنعت نفت و گاز جهان نیازمند افزایش سرمایه گذاری هاست تا بتواند نیاز روز به افزایش انرژی را تامین کند.
»
امین ناصر» مدیرعامل سعودی آرامکو معتقد است که صنعت نفت و گاز جهانی نیازمند بیش از ٢٠ تریلیون سرمایه گذاری در 25 سال آینده است تا بتواند پاسخگوی رشد تقاضا باشد و کاهش اخیر تعداد میدان های نفتی را جبران کند
به گفته ناصر، صنعت نفت، اکنون یک تریلیون دلار سرمایه گذاری را از زمان کاهش قیمت نفت از سال ٢٠١٤ تا ٢٠١٦ از دست داده است
انتظار می رود که روند افزایشی قیمت نفت با توجه به پایان فصل سرما و کاهش تقاضا برای وسایل گرماساز با سرعت کمتری ادامه داشته باشد، اما ادامه برنامه کاهش عرضه و پیش بینی تحلیلگران از کاهش عرضه نفت در بلندمدت، همچنان سیر صعودی قیمت این کالا را حفظ می کند
کاهش سطح تولید نفت اوپک
به گزارش رویترز در هفته اخیر، تولید نفت سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در ماه فوریه (بهمن - اسفند)، در پی تعمیر یک میدان نفتی در امارات و ادامه کاهش تولید ونزوئلا، به پایین ترین رقم در 10 ماه اخیر رسید.
بررسی های تازه بلومبرگ از تحلیلگران نشان می دهد که شرکت های نفتی و آمارهای رسیده از رصد کشتی ها، تولید نفت 14 کشور عضو اوپک در ماه فوریه با 80 هزار بشکه کاهش، به 32 میلیون و 280 هزار بشکه در روز رسیده که پایین ترین میزان از آوریل 2017 میلادی با رقم 31 میلیون و 890 هزار بشکه در روز است.
کنفرانس انرژی سراویک نیز دوشنبه 14 اسفند در هیوستون آمریکا میان نمایندگان اوپک و صنعت شیل آمریکا برگزار شد و وزیر نفت نیجریه در این کنفرانس از اعضای این سازمان و ابرتولیدکنندگان شیل خواست تا قیمت نفت را تثبیت کنند.
امانوئل ایبه کاچیکوو، گفت: تولیدکنندگان نفتی که بطور همزمان در صنعت شیل و اوپک فعالند، باید بیشتر بکوشند تا قیمت های نفت را تبیت کنند. برای نمونه، شرکت های اکسون موبیل، شورون آمریکا و رویال داچ شل هم در زمینه شیل فعال هستند و هم در نیجریه که بخشی از اوپک است، نفت برداشت می کنند.
کاچیکوو معتقد است که باید بر این شرکت ها که هم در صنعت شیل فعالند و هم در اوپک دست دارند، نظارت شود و آنها را ملزم به پذیرفتن مسئولیت تثبیت قیمت های نفت کرد.
این در حالیست که تولید نفت آمریکا در ماه نوامبر رکورد 47 ساله زد و به گزارش اداره انرژی آمریکا این میزان به پشتوانه صنعت شیل به 10 میلیون و 57 هزار بشکه در روز رسید.
این میزان در ماه دسامبر (آذر - دی) 9 میلیون و 949 هزار بشکه در روز اعلام شد.
پیش از این، بالاترین میزان، مربوط به سال 1970 میلادی با 10 میلیون و 44 هزار بشکه در روز بود.
این آژانس انتظار دارد که نفت آمریکا تا پنج سال آینده در بازارهای جهانی حکمفرمایی کند، زیرا به گفته آژانس بین المللی انرژی میزان تولید نفت شیل آمریکا در 5 سال آینده آنقدر افزایش خواهد یافت که به بزرگ ترین تولیدکننده نفت در جهان تبدیل خواهد شد.
پیش بینی می شود که میزان تولید نفت غیراوپکی ها تا سال 2023 میلادی با روزانه 5 میلیون و 200 هزار بشکه افزایش به 63 میلیون و 300 هزار بشکه در روز برسد و آمریکا به تنهایی نزدیک به 60 درصد از این رشد را به خود اختصاص دهد
آژانس بین المللی انرژی انتظار دارد که تولید نفت خام آمریکا تا سال 2023 میلادی با روزانه 2 میلیون و 700 هزار بشکه افزایش به 12 میلیون و 100 هزار بشکه در روز برسد.
گرچه افزایش عرضه نفت آمریکا موجب تخریب سهم بازار اوپک از بازارهای جهانی در سال گذشته شد، اما به اعتقاد محمد بارکیندو، دبیرکل این سازمان، «درک مشترکی» میان اعضای اوپک و تولیدکنندگان نفت شیل آمریکا وجود دارد و این که «همه آنها متعلق به این صنعت هستند».
در کنفرانس انرژی «سراویک» اعضای اوپک از تولیدکنندگان شیل آمریکا خواستند تا به منظور تثبیت قیمت های نفت در حد کنونی به برنامه جهانی کاهش تولید بپیوندند.
صنعت نفت ایران در عرصه بین المللی پیش می رود
دومین کنگره و نمایشگاه بین‌المللی اکتشاف و تولید و پنجمین کنگره و نمایشگاه بین‌المللی صنعت حفاری ایران این هفته در تهران برگزار شد
مدیران شرکت‌های ملی حفاری ایران و عراق در این کنگره زمینه‌های همکاری را بررسی کردند.
در دیدار هفته اخیر که با حضور شماری از مدیران ستادی و عملیاتی این شرکت‌ها در استان بصره عراق انجام شد، «سپهر سپهری» مدیرعامل و رئیس هیات مدیره شرکت ملی حفاری ایران و «احمد محمد ادهم» معاون مدیرعامل شرکت حفاری عراق، بر استفاده از ظرفیت‌های دو شرکت تاکید کردند.
بر این اساس، مقرر شد در صورت مهیا شدن زمینه‌های همکاری، شرکت ملی حفاری ایران برای ارائه آموزش‌های تخصصی حفاری به متخصصان و کارشناسان عراقی از جمله دوره‌های بین‌المللی کنترل فوران چاه‌های نفت و گاز (IWCF) برنامه‌ریزی کند
درباره خدمات فنی و جانبی که از سوی شرکت ملی حفاری ایران به صورت (EPDS) و مشترک با شرکت حفاری عراق ارائه می‌شود، رایزنی شد و تازه‌ترین دستاوردها، رکوردها و شرح خدمات حفاری و جانبی این صنعت ازسوی رئیس اداره بازاریابی و همکاری‌های بین‌المللی شرکت ملی حفاری ارائه و توضیح داده شد.
قرارداد توتال با ایران نیز به گفته مدیر پیشین این دفتر در تهران همچنان در جریان است
«
پیر فابیانی» مدیر پیشین توتال در تهران اعلام کرد که قرارداد توتال با ایران در جریان بوده و این شرکت راهی برای انتقال نقدینگی به ایران یافته است.
به اعتقاد فابیانی، ایران باید منعطف‌تر باشد، در توافق، هر دو طرف نیازهایی دارند.
این کارشناس فرانسوی با اشاره به اینکه ایران بزرگ‌ترین ذخایر گاز جهان را در اختیار دارد، افزود: قرارداد توتال با ایران برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی در قالب کنسرسیومی با مشارکت شاخه بین‌المللی شرکت ملی نفت چین (CNPCI) و شرکت پتروپارس ایران در جریان است و به نظر می‌رسد این شرکت به توافقی مناسب دست یابد و راهی برای انتقال نقدینگی به ایران یافته است.
سفیر اندونزی در ایران درباره توسعه همکاری‌ها در صنعت نفت و گاز ابراز امیدواری کرد
«اکتاوینو علیمودین » سفیر اندونزی در تهران در حاشیه دومین کنگره و نمایشگاه بین‌المللی اکتشاف و تولید و پنجمین کنگره و نمایشگاه بین‌المللی صنعت حفاری ایران گفت: اندونزی از سال 2016 میلادی با واردات گاز مایع (ال‌پی‌جی) از شرکت ملی نفت ایران، همکاری با صنعت نفت ایران را از سر گرفت.
وی با اشاره به آمادگی اندونزی برای سرمایه‌گذاری در صنعت نفت ایران، درباره اعطای قراردادهای تولیدی در ایران به شرکت پرتامینا اندونزی ابراز امیدواری کرد.
سفیر اندونزی، همایش‌های بین‌المللی مانند کنگره و نمایشگاه بین‌المللی اکتشاف و تولید را فرصتی مطلوب برای فعالان صنعت نفت اندونزی برای شناخت بهتر فرآیندهای فعالیت در صنعت نفت ایران دانست.
«
غلامرضا منوچهری» معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور توسعه و مهندسی معتقد است که با اجرا و تکمیل سه قراردادی که تا پایان سال نهایی می‌شود، روزانه 150 هزار بشکه به ظرفیت تولید نفت کشور اضافه می‌شود.
منوچهری درباره مذاکرات شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی نفت آذربایجان (سوکار) بر ادامه روند مذاکرات تاکید کرد.
در زمینه گاز نیز پیش بینی می شود کرد که ایران از تامین کنندگان اصلی گاز در جهان باشد.
«
یوری سنتیورین»، دبیرکل جدید مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی یی سی اف) پیش بینی می کند که کشورهای عضو این مجمع همچنان مطمئن ترین منابع عرضه گاز در بازار جهانی باقی بمانند.
سنتیورین انتظار دارد که در میان مدت، کشورهای قطر، روسیه و ایران نقش اساسی در افزایش صادرات گاز داشته باشند.
وی گفت: ایران برنامه مهمی برای توسعه ظرفیت های صنعت بالادستی خود آغاز کرده است و در میان مدت، امکان افزایش صادرات را به خصوص از طریق اجرای پروژه خط لوله انتقال گاز به پاکستان دارد.
تفاهمنامه همکاری و مشارکت در توسعه میدان نفتی سوسنگرد
تفاهمنامه همکاری و مشارکت در توسعه میدان نفتی سوسنگرد، میان شرکت ایدرو اویل به نمایندگی از سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) و شرکت هندی او ان جی سی ویدش (ONGC VIDISH)هند درهفته اخیر امضا شد.
پیش بینی می شود، اواخر اسفند امسال پیشنهاد توسعه میدان این میدان نفتی از سوی ایدرو اویل به شرکت ملی نفت ایران ارایه شود.
»
الکساندر نواک» وزیر انرژی روسیه هفته اخیر خبر داد که شرکت های نفتی این کشور ممکن است، 21مارس (اول فروردین 97) قراردادی با ایران امضا و به موجب آن در میدان های نفت ایران فعالیت کنند
به گفته نواک، ایران آمادگی صدور نفت خام را به روسیه دارد، اما این بستگی به توافقات آینده ایران با مشتریان نفت خود دارد.
ایران در ماه فوریه 2 میلیون نفت خام صادر کرد
ایران در ماه فوریه (بهمن - اسفند) حدود 2 میلیون و 160 هزار بشکه نفت خام و 430 هزار بشکه میعانات گازی به مقصد کشورهای آسیایی و اروپایی صادر کرد که درصد کشورهای آسیایی و اروپایی به ترتیب حدود 60 به 40 درصد حفظ شده است.
چین، هند، کره جنوبی و ژاپن بزرگ‌ترین مشتریان نفت ایران در آسیا هستند
شرکت‌های انگلیسی - هلندی شل، توتال فرانسه، انی و ساراس ایتالیا، هلنیک پترولیوم یونان، رپسول اسپانیا، مول (MOL) مجارستان، برخی از مشتریان محموله‌های نفت خام ایران در اروپا به شمار می‌روند.
40
پالایشگر جهان، اکنون خریدار نفت خام و میعانات گازی ایران هستند.
میعانات گازی ایران بیشتر به پالایشگران آسیایی فروخته می‌شود و کره جنوبی بزرگ‌ترین مشتری میعانات گازی ایران محسوب می‌شود.

منتشرشده در اخبار
چهارشنبه, 16 اسفند 1396 ساعت 12:35

معاملات مسکن در اسفندماه افت کرد

سعید لطفی در گفت‌وگوییدر پاسخ به این سؤال که افت معاملات مسکن در اسفند ماه به چه دلیل بوده است، گفت: ابهامات قیمت مسکن در سال 97 باعث شد تا فروشنده‌ها با این احتمال که شاید قیمت‌ها در سال آینده افزایش یابد از فروش مسکن خودداری کنند، بنابراین این یکی از دلایل افت معاملات در اسفند ماه بود.

وی با اشاره به اینکه دلیل دیگر افت معاملات مسکن در حالی که بخش مسکن در دوره پیش رونق قرار گرفته و روند خوبی را طی می‌کرد، افزود: بخش مسکن چند ماهی بود که روند خوبی پیدا کرده بود و متقاضیان مسکن آرام آرام وارد بازار شده و واحد مسکونی موردنظر خود را خریداری می‌کردند و همین موضوع باعث شده بود تا سازنده‌هایی که از بازار مسکن خارج شده بودند مجدداً برای ساخت اقدام کنند.

لطفی ادامه داد: اما به یکباره وضعیت نرخ ارز و طلا در بازار به هم ریخت و باعث شد تا دولت برای کنترل نرخ ارز اقدام به فروش اوراق در بانک‌ها با نرخ سود 20 درصد کند، همین اقدام باعث شد تا بسیاری از مردم سرمایه‌های خود را وارد بازار ارز و خرید اوراق کنند.

عضو هیأت مدیرهاتحادیه مشاوران املاک خاطرنشان کرد: قیمت مسکن اگر بخواهد سال آینده تغییراتی هم داشته باشد در حد نرخ تورم خواهد بود و این یک موضوع عادی است.

وی با اشاره به اینکه رشد بیش از حد و جهش قیمتی مسکن برای سال آینده به هیچ وجه پیش‌بینی نمی‌شود، اظهار داشت: سال آینده سال آرامی برای بازار مسکن خواهد بود و این قطعاً به نفع خریدار و فروشنده خواهد بود.

منتشرشده در اخبار
چهارشنبه, 16 اسفند 1396 ساعت 12:20

صادرات نفت آمریکا به آسیا در حال کاهش است

با توجه به کاهش اختلاف قیمت نفت آمریکا در بازار جهانی نسبت به نفت دیگر کشورها و تلاش کشورهای تولید کننده نفت برای افزایش رقابت‌پذیری در بازار جهانی صادرات نفت آمریکا به بازارهای آسیایی در حال کاهش است.

آمارهای رهگیری خطوط کشتیرانی و بنادر بین‌المللی نشان می‌دهد آمریکا در ماه فوریه روزانه 560 هزار بشکه نفت به بازار آسیا صادر کرده است که نسبت به 676 هزار بشکه متوسط ماه ژانویه کاهش شدیدی را تجربه کرده است.

این آمار در ماه مارس کاهش شدیدتری را نشان می‌دهد و بنا به اعلام مرکز تحقیقات نفتی تامسون رویترز در هفته اول ماه مارس آمریکا روزانه 290 هزار بشکه نفت به آسیا صادر کرده است.

به نظر می‌رسد این آمار تا پایان ماه مارس تغییر چندانی نداشته باشد چرا که اگر قرار است نفتکشی تا پایان ماه مارس از آمریکا به سمت بازارهای آسیایی نفت بارگیری کرده و حرکت کند، باید همین روزها از آمریکا راه بیفتد.

به نظر می‌رسد اصلی‌ترین دلیل کاهش صادرات نفت آمریکا به آسیا کاهش اختلاف قیمتی بین نفت آمریکا و نفت برنت دریای شمال است. اختلاف قیمت بین برنت و نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا به طور متوسط در ماه مارس به سه دلار در کمترین میزان در 7 ماه گذشته محسوب می‌شود.

در ماه سپتامبر اما این رقم حدود 7 دلار بود چرا که بروز چند طوفان بزرگ در آمریکا باعث شد پالایشگاه‌های نفت این کشور فعالیت‌های خود را متوقف کرده و عملا با بالا رفتن عرضه و کاهش تقاضا در بازار داخلی آمریکا قیمت نفت آمریکا در بازار جهانی کاهش یافت.

منتشرشده در اخبار
چهارشنبه, 16 اسفند 1396 ساعت 12:00

ریزش بازارهای سهام جهانی

بازارهای سهام جهانی و دلار در معاملات روز چهارشنبه در پی استعفای یکی از حامیان کلیدی تجارت آزاد در کاخ سفید، دچار ریزش شدند.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، گری کوهن- مشاور اقتصادی کاخ سفید- به عنوان یکی از مخالفان سرسخت حامیان سیاست های حمایت گرایانه اعضای دولت ترامپ به شمار می رفت که دیروز اعلام کرد کاخ سفید را ترک می کند. پس از انتشار این خبر، شاخص " اس اند پی ۵۰۰" ۱ درصد کاهش یافت و سیگنالی منفی به بازارهای آسیایی ارسال کرد.

در معاملات امروز، شاخص "ام اس سی آی" بورس های منطقه آسیا - اقیانوسیه به جز ژاپن، ۰.۳ درصد کاهش یافت و در ژاپن شاخص " نیک کی ۲۲۵" ۰.۷ درصد عقب نشست. بورس های استرالیایی ۱.۱ ریزش کردند، شاخص " هانگ سنگ" هنگ کنگ ۰.۴ درصد کاهش یافت و شاخص " سی اس آی" چین نسبتا بدون تغییر باقی ماند.

پس از انتشار این خبر که ممکن است کره جنوبی و کره شمالی نخستین دیدار خود در یک دهه اخیر را برگزار کنند، شاخص " کسپی" کره جنوبی ۰.۲ درصد افزایش یافت، هر چند که خبر استعفای کوهن آب سردی بر فرآیند بهبود ریسک پذیری در بازارهای بزرگ تر بود که اخبار مذاکرات دو کره را دنبال می کردند.

در بازار ارز، ارزش دلار در برابر ین با ۰.۶ درصد کاهش به ۱۰۵.۴۵ ین رسید که نزدیک به سطح ۱۰۵.۲۴ ین ثبت شده روز جمعه به عنوان پایین ترین نرخ برابری ۱۶ ماه اخیر به شمار می رود. ارزش دلار در برابر فرانک سوئیس هم ۰.۴ درصد کاهش یافت و به ۰.۹۳۶۸ فرانک رسید.

ارزش دلار در برابر سبد ارزهای مهم جهانی ۰.۲ درصد کاهش یافت.

در بازار کالا، نگرانی ها از اینکه اعمال تعرفه های تجاری باعث شود رشد جهانی کندتر شود، باعث کاهش نفت و افزایش قیمت فلزات شد. نفت برنت برای تحویل آتی با ۰.۸ درصد کاهش به ۶۵.۲۷ دلار در هر بشکه رسید.

در بازار معاملات فلزات لندن، هر تن مس با ۰.۳ درصد کاهش به ۶۹۸۱.۵۰ دلار رسید و بخشی از رشد ۱.۴ درصدی معاملات روز گذشته را از دست داد.

طلا برای تحویل فوری هم در ادامه روند صعودی روزهای اخیر خود به سطح ۱۳۴۰.۴۲ دلار در هر اونس رسید.

منتشرشده در اخبار

»سیدرضی حاجی آقامیری» امروز (چهارشنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزود: در بازارهای بین المللی، برخی فروشندگان، کالای خود را فقط با دلار عرضه می کنند و خریداران این کالاها مجبورند هزینه تبدیل دلار به ارزهای دیگر را پرداخت کنند.
وی اضافه کرد: هزینه تبدیل دلار به یورو در نهایت به مصرف کننده داخلی تحمیل می شود.
آقامیری اظهار کرد: حاکمیت دلار در عرصه اقتصاد جهانی یک واقعیت است و نمی توان این واقعیت را نادیده گرفت.
این فعال بخش خصوصی در مورد نقش این طرح (ممنوعیت ثبت سفارش با دلار) در کنترل نرخ دلار در بازار آزاد، گفت: جلوگیری از معامله با دلار مشکلی را در جهت مهار قیمت این ارز در بازار حل نمی کند.
وی در این خصوص توضیح داد: با ممنوعیت ثبت سفارش با دلار، تقاضا برای این ارز کاهش پیدا می کند اما همان تقاضا به سمت ارزهای دیگر، مثلا یورو می رود و قیمت آنها را افزایش می دهد.
عضو هیات نمایندگان اتاق تهران ادامه داد: از آنجا که نرخ برابری دلار و یورو ثابت است، افزایش قیمت یورو، قیمت دلار را نیز افزایش خواهد داد.
به گزارش ایرنا، بانک مرکزی چندی پیش در نامه ای به وزارت صنعت، معدن و تجارت، خواستار ممنوعیت ثبت سفارش واردات کالا با دلار آمریکا شد که به دنبال آن، ثبت سفارش با دلار از نهم اسفندماه در سامانه جامع تجارت متوقف شد.
پیش از این بانک ها به دلیل تحریم های اولیه آمریکا علیه ایران امکان استفاده از دلار را در مراودات مالی خود نداشتند که با این تصمیم، بازرگانان نمی توانند برای ثبت سفارش واردات ارز دلار را از منشاء غیربانکی یعنی صرافی ها نیز انتخاب کنند.
مهدی کسرایی پور مدیرکل سیاست ها و مقررات ارزی بانک مرکزی درباره این تصمیم و اثر آن بر تجارت خارجی کشور به ایرنا گفته است: سهم دلار در سبد تجاری کشور آنچنان بالا نیست و این امر در مراودات تجاری بازرگانان ایرانی مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

منتشرشده در اخبار
صفحه1 از2
بالا